دسته‌ها
ایران کردستان

روستای اورامانات1

طبیعت گردان، علاقه مندان به ایران و ایرانگردی ، این بار با هم به روستای اورامانات تخت در جنوب شرقى شهر مریوان در استان کردستان سفر خواهیم کرد و با ویژگی های این منطقه آشنا خواهیم شد.

روستای اورامانات
در ابتدای مسیر از جاده‌اى به طول 75 کیلومتر که به شهر مریوان می شود، به روستای زیبا اورامانات تخت، در دل کو‌ه‌های سر به فلک کشیده رشته کوه‌های زاگرس، در مسیر رودخانه سیروان می رسیم. به دلیل شباهت معماری روستای اورامانات با معماری روستای ماسوله، نام هزار ماسوله را بر آن نهاده اند. اورامان تخت از بخش اورامان تخت و چند روستای اطراف آن مانند: سرپیر، کاله، رودبر، بلبر، ژیوار، ناو، نوین تشکیل شده است.

اورامانات تخت
تولیدات هنرهاى سنتى این روستا همچون گلیم، تسبیح، سجاده، نمد، سبد، کلاش (گیوه)، نازک کاری، منبت کاری، معرق، سفال گری، نمد مالی، زیور آلات محلی، سوزن دوزی، قرقره بافی، قلاب بافی، گل دوزی، پولک و منجوق دوزی، حصیر و سبد، بافت سیاه چادر، فلزکاری، ساخت آلات موسیقی تشکیل می‌دهند. از جمله پرطرفدارترین سوغاتی های روستای اورامانات تخت می باشد.

گلیم
روستای اورامان تخت به عنوان یکی از مناطق گردشگری کشور مطرح است و در بعضی از روزهای سال علاوه بر گردشگران داخلی افرادی را از دیگر کشورها به خود جذب می‌کند. خانه های سنگی و خشت و گِلی پلکانى و سرسبزى این منطقه کوهستانى، آداب و رسوم خاص، پوشاک مردمان این خطه از جمله مهمترین جاذبه های طبیعی و فرهنگی اورامانات تخت است. از جمله مهمترین این جاذبه های، مقبره پیر شالیار است.

تور ارمنستان به دلیل نزدیکی و هم مرزی با کشور ایران ازجمله تورهای محبوب گردشگران ایرانی می‌باشد. قیمت تور ارمنستان به دو شکل زمینی و هوایی انجام می‌شود و تور زمینی ارمنستان نیز به دلیل عبور از جاده‌های بسیار سرسبز و خوش‌منظره مورد توجه می‌باشد. قیمت تور ارمنستان در لیست زیر می‌توانید آژانس‌های ارائه‌ دهنده تور ارمنستان را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *