دسته‌ها
ایران زنجان

معبد صخره ای داش کسن۱

در ایرانگردی این هفته، شما را به بازدید از معبد صخره ای داش کسن دعوت می کنیم.

داشکسن
داستان امروز ماجرایی از هنر دوران ایلخانیان است که از دوران‌های شاخص هنر اسلامی در ایران و آسیای مرکزی به‌شمار می‌رود. بعد از حملات وحشیانه مغول ها به ایران و بین النهرین، هنر ایلخانی روح تازه ای را بر جان سرزمین خسته ایران دمید.
در این دوره کتاب‌هایی ادبی مثل کلیله و دمنه٬ شاهنامه فردوسی و مانند آنها را بارها رونویسی شد. همین آثار باعث ایجاد نقاشی‌هایی شد که روشنگر شیوه نقاشی این دوره ‌است. تاثیر آشکار نقاشی چینی و وارد شدن عناصر تصویری چینی در آثار هنری ایران از نکات مهم در این عهد بود. این عناصر در نقاشیهای عهد ایلخانی به خوبی هویداست.

داشکسن
در زمان ایلخانان، به فرمان محمد خدابنده ملقب به سلطان الجایتو، سنگ تراشان و هنر مندانی از سرزمین چین به ایران فراخوانده شدند تا یکی از ظریف ترین سنگ تراشیس های دوران ایلخانی را در زنجان ایجاد کنند. شکل گیری این معبد پس از مرگ ارغونشاه، با پشتکار الجای خاتون، خواهر سلطان محمد خدابنده آغاز شد، ولی به پایان نرسید.

ورودی معبد داشکسن
ناحیه داش کسن در جنوب شرقی قریه ی “ویر” در سینه کش ارتفاعات محلی سلطانیه زنجان واقع شده است. این معبد در سنگ کوه با ابزار فلزی در دوران اسلامی تراشیده شده است. معبد داش کسن یکی از بی نظیرترین معابد سنگی ایران است؛ معبدی با طرح اژدها که وقتی گردشگران آن را می بینند تصور می کنند با معبدی چینی روبرو هستند. جالب است بدانید عبارت “داش کسن” به معنای “سنگ بُریده شده” است.

سنگ بریده اژدها
کشور چین از کشورهای فوق‌العاده زیبای دنیا به شمار می‌رود. تور چین را از دست ندهید. اگر قصد سفر به چین را دارید میتوانید تور چین را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.