دسته‌ها
ایران زنجان

معبد صخره ای داش کسن۲

به عقیده آقای میرفتاح، حفار و کاوشگر این معبد، هنرمندِ سنگ تراش، حجاری بسیار زیبایی را در این معبد ارائه داده است که به زمان ایلخانان مغول تعلق دارد. اسلیمی های زیبا و دو اژدهای محافظ و مقرنس های چشم نواز و قاب بندی های دقیق این هنرمند سنگ تراش جلوه باشکوهی را به معبد بخشیده است.

سنگ بریده اژدها-2
در مجموعه داش کسن، سه غار نسبتا عمیق در دل کوه کنده شده است که کنده کاری های زیبایی دارند. از نقش های این کنده کاری ها، می توان به دو تصویر اژدها که در مقابل یکدیگر به شکل قرینه حک شده اند. در ساخت این معبد، همواره پیروزی از تقارن طولی مد نظر بوده و این تقارن در کلیه بخش های معبد به چشم می خورد. بنابراین، محوطه تاریخی داش کسن را می توان در ردیف آرامگاه های دوره ایلخانی نیز طبقه بندی کرد.
ظهور و پیدایش این معبد صخره ای را می توان با توجه به شکل معماری (چلیپایی) آن و وجود فضاهایی مانند مهرابه های مهرپرستان به سده های اول و دوم میلادی بازگرداند و از سوی دیگر نحوه پرداخت نقوش آن متاثر است از اوضاع اجتماعی ایران قرن هشتم قمری، نقوش حجازی شده اژدها، طرح های گیاهی، ردیفی از بن نگاره ها روی گلدان هایی در دو سوی طاق هلالی که در دهه ها و سده های بعد، این شیوه تزئینی را بر گرداگرد ایوان های مساجد می بینیم، همراه با محرابی هایی با تزئینات مقرنسی، آمیزه ای از هنر ایران و چین را با مفهوم و محتوایی دیگر به وجود آورده است.

گلدان معبد داشکسن
در شهر زنجان مجموعه فرهنگی- تاریخی سلطانیه شامل معبد تاریخی داش کسن، دشت سلطانیه و بنای تاریخی آرامگاه سلطان محمد خدابنده، شهر قدیم سلطانیه با گنبد رفیع آن، آرامگاه چلبی اوغلو و آرامگاه ملاحسن کاشی، می باشد.

کشور چین از کشورهای فوق‌العاده زیبای دنیا به شمار می‌رود. تور چین را از دست ندهید. اگر قصد سفر به چین را دارید میتوانید تور چین را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.