دسته‌ها
ایران تهران

کاخ گلستان تهران۱

این بار میزبان پایتخت مدرن و سنتی کشور عزیزمان ایران خواهیم بود. به منطقه ۱۲ تهران با بافت تاریخی زیبا خواهیم رفت و از کاخ زیبای گلستان بازدید خواهیم کرد

نمای اصلی کاخ گلستان
در زمان شاه عباس صفوی چهارباغ، عمارت دیوانی و چنارستان کاخ احداث شد. در زمان کریمخان زند ساختمان ارگ و حصار و باروها انجام پذیرفته و در دوره قاجاریه بناهای زیادی به آن افزوده شده است.
اما اصل داستان از این جا آغاز می شود که، آغا محمد خان قاجار در اواخر دوران زنديه و پس از مرگ كريمخان ( ۱۱۹۳ ه.ق ) از بحران داخلي ايران استفاده کرد و ايلات قاجار را از دشت گرگان، كه مركز سكونت آنان بود، به دامنه هاي جنوبي البرز يعني ولايات تهران و دامغان سوق داد.

کاشی کاری کاخ گلستان
آقا محمد خان بعد از غلبه بر لطفعلي خان زند در شعبان ۱۲۰۹ ه.ق به تهران برگشته و در نوروز ۱۲۱۰ ه.ق به نام پادشاه ايران تاجگذاري مي كند . در برخی منابع دلیل انتخاب تهران به عنوان پایتخت توسط آغا محمد خان قاجار را ايجاد مقر سلطنتي در اين شهر نزديكي به املاك و مقر طايفه خويش در گرگان و نزديكي به روس ها و تحت مراقبت داشتن آنها، می دانند.
اين حركت آقا محمد خان به اهميت ارگ سلطنتي بيش از پيش افزود و در عهد فتحعلي شاه قاجار هم به خاطر تاجگذاري وي، کاخ گلستانبیش از پیش مجلل شد.

کاشی کاری کاخ گلستان
روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. تور روسیه را در برنامه تفریحی خود بگنجانید. اگر قصد سفر به روسیه را دارید میتوانید تور روسیه را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.