دسته‌ها
مکانهای تفریحی ایران

مکان های گردشگری استان البرز کرج

مکان های گردشگری استان البرز کرج

جاذبه گردشگری در کرج

 

جاده کرج و چالوس یکی از جذابترین جاده هاي ایران است که واقعا آثار طبیعی فراوانی دارد در ادامه میتوانید با مکان هاي گردشگری و جاده ي زیبای استان البرز کرج تالاب را دنبال نمایید .

 

استان البرز , كرج یکی از کلان شهر های ایران و همینطور مرکز، استان البرز می باشد. این شهر که همین حالا بخش قابل توجهی از فشار جمعیت و کم آبی تهران را تحمل میکند، از زمان پیش از تاریخ و باستان نیز سرزمینی پرجاذبه و مرکز آب و آبادانی بوده‌است.

 

به گزارش تالاب استعدادهای طبیعی و منابع آبی فراوان سلسله جبال البرز، همینطور خاک حاصلخیز دامنه‌هاي البرز و دشت منتهی به آن برای اجتماعات بشری مناسب بوده‌است و علت آن آثار باستانی ارزشمندی است که در گوشه و کنار این جلگه وسیع ودر حاشیه راههای ارتباطی کهن قابل مشاهده‌است.

 

تپه‌هاي آق تپه، مراد تپه و تپه مردآباد، قلعه‌هاي تاریخی تنگ گسیل و شهرستانک و آثار زمان اسلامی هم چون برج میدانک مغولی، پل و کاروانسرای شاه‌عباسی کرج، کاخ‌هاي قاجاری و کاخهای رضا شاهی و محمدرضا شاهی حکایت از استمرار استقرارهای پی در پی دراین منطقه دارد.

 

در حوزه فرمانداری کرج بیش از ۱۰۰ اثر با ارزش فرهنگی – تاریخی و هنری شناسایی شده بعضی از محبوب ترین آنها دراین گزارش معرفی شده است.

 

جاده چالوس
جاده ۵۹، مشهور به جاده چالوس یکی از مهم‌ترین جاده ها برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر وصل می شود.

 

بعضی افراد این جاده را یکی از زیباترین جاده هاي دنیا می‌دانند چون این جاده در هر فصل و با هر رنگی زیبا و چشم نواز است.

 

زیبایی هاي ناشناخته با طبیعتی حیرت انگیز، وجود رودخانه هاي آب شیرین البرز، مثل رودخانه کرج و چشمه سارهای بسیار زیبا، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع، کوه هاي بلند، درختان کهنسال، پوشش گیاهی و جانوری متنوع، آب هاي معدنی با خواص درمانی، این جاده رابه یکی از زیباترین جاده هاي گردشگری کشور از لحاظ وجود پدیده هاي طبیعی مبدل کرده است.

 

مکان های گردشگری استان البرز کرج

جاده ۵۹، مشهور به جاده چالوس یکی از مهم‌ترین جاده ها برای مردم تهران و کرج است

 

کاخ مروارید «کاخ شمس»

کاخ مروارید، کاخی در مهرشهر کرج، واقع در استان البرز است که درسال‌هاي ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ با زیربنای ۲۵۰۰ متر برای اقامت شمس پهلوی ساخته شد. سازه اصلی و پروژه کاخ به شکل یک سفره‌ماهی است که صدفی آنرا دربرگرفته است. این بنا توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت به مبلغ یک میلیون دلار طراحی و ساخته شد.

 

این کاخ اکنون در حالات نامناسبی قرار دارد.

 

به گزارش تالاب این کاخ در زمینی به گستردگی ۱۱۱ هکتار با ۲۵۰۰ متر زیربنا میان سال‌هاي۴۷–۱۳۴۵ در مهرشهر کرج، ارم برای اقامت شمس پهلوی ساخته شد. سازهٔ اصلی و پروژه کاخ به ریخت یک سفره‌ماهی است که صدفی را دربرگرفته است.

 

همه ی فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به‌شکل دانه‌هاي مروارید اجرا شده است. در ضلع شمالی کاخ ودر محوطهٔ بیرونی دریاچه نیز به‌شکل باله‌هاي سفره‌ماهی طراحی و اجرا شده است.

مکان های گردشگری استان البرز کرج

کاخ مروارید، کاخی در مهرشهر کرج، واقع در استان البرز است

 

روستای شهرستانک
در ارتفاعات البرز مرکزی ، آنجا که کوه ها باز و به بازوی هم آن قدر دامن میکشند که سرانجام از گذرگاه سر به اوج کوه هاي شمال باختری خراسان خود رابه کوه هاي هندو کش و فلامت پامیر می‌رسانند. دهکده اي با سابقه تاریخی بسیار کهن آرمیده است.

 

در سینه کش البرز مرکزی آنجا که دمای تابستانی آن به زحمت از ۱۵ درجه سانتی گراد می گذرد ودر بلندی هاي ، این میزان به ۵ درجه کاهش مییابد ، دهکده کوهستانی شهرستانک دامن کشیده است. جاییکه ناصر الدین شاه قاجار از طبیعت بکر آن غافل نماند و کاخ تابستانی خودرا در آن پی افکند.

 

در گوشه اي از این دریای سنگ و صخره که طول آن به ۳۳۳۰ کیلومتر و عرض متوسط آن به ۸۵ کیلومتر می‌رسد، دهکده خوش منظر شهرستانک سر بر آورده است.

 

 

این تابع دهستان ” لورا ” در ۶۳ کیلومتری شمال غربی کرج و ۱۰ کیلومتری پل دو آب، بر سر راه کرج ـ چالوس ایستاده است. در منطقه اي سردسیر که اقتصاد آن عمومامتکی بر کشت و زرع غلات ، گردو ، پرورش زنبور عسل، ساخت لبنیات، دامداری و سپس جاجیم و شال بافی است.

 

اکثر دره هایي که دراین رشته کوه قراردارند، شمالی ـ جنوبی اند. و تنها دره اي که شرقی ـ غربی است همین شهرستانک است. اینجا گذرگاه خورشید است! یعنی از لحظة طلوع تا غروب آفتاب را میتوان دراین دره دید.

 

به خاطر طول مدت تابش خورشید، این دره برترین آب و هوای ییلاقی ایران را دارد. و همین خصوصیت «شرقی ـ غربی بودن دره» باعث شده بود، ناصر الدین شاه که خوش گذران ترین سلطان سلسلة قاجاریه بود، قصری بر بلندترین نقطه شهرستانک بنا کند که هنوز بعد از گذشت ۱۲۰ سال بقایای آن دیده می شود.

مکان های گردشگری استان البرز کرج

سفر به روستای شهرستانک،بسیار زیبا و خاطره انگیز است

 

غار یخ مراد
غار یخ مراد در حوالی روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر و جاده چالوس میباشد. این غار در محدوده استان البرز و از جاذبه‌هاي طبیعی استان البرز میباشد.

 

دریچهٔ ورودی این غار در ارتفاعات کوه‌هاي منطقه واقع شده‌است و مسیر غار عموماً شیب دار و رو به پایین می باشد که نهایتاً با رسیدن به اعماق کوه، با چشمه‌هاي یخ زده در کف زمین و استالاکتیت هاي اسفنجی غار روبه‌رو میشوید.

 

ارتفاع این غار از سطح دریا درحدود ۲۶۴۰ متر می باشد و دهانهٔ این غار سه متر پهنا و هشت متر ارتفاع دارد. در ماه‌هاي اسفند و فروردین، قندیل‌هاي بسیار زیبای غار در برترین حالات به سر میبرند.

 

مضمونٔ قابل دقت این غار مطبق بودن آن می باشد که در بین غارهای ایران کمتر دیده میشود. در بخشی از غار چهار طبقه با اختلاف ارتفاع بیش از ۳۰ متر دیده میشوند.

 

به گزارش تالاب مجید کاشیان غار نورد حرفه‌اي باشگاه دماوند و ترسیم کننده نقشه غار در توضیحات این غار آورده‌است: «در گذشته مردم بومی بر این باور بوده‌اند که یخ موجود در اعماق غار برای درمان ناباروری زنان خاصیت شفادهنده دارد؛ و وجود کهنه‌هاي آویزان «دخیل» به دهانه اصلی و درون غار در گذشته که باعث اسم‌گذاری روستای مجاور به کهنه ده شده گواه این ادعا است».

 

علی جوانشاد غار نورد و کاشف پیشکسوت باشگاه دماوند در کتاب غار و غار نوردی در مورد تاریخ شکل گیری این غار آورده‌است: «بعلت وجود فسیلی بر روی سنگ بزرگی در نزدیکی دهانه اصلی از گونه نرم‌تنان دریایی مربوط به دوره سوم زمین‌شناسی به اسم «کاردیتا- KARDITA» این نظریه که غار درحدود پنجاه میلیون سال پیش در زیر دریا بوجود آمده از صحت بیشتری برخوردار است». «رجوع به کتاب غار و غارنورد – نوشته علی جوانشاد».

 

برای بازدید کامل از این غار نیاز به وسایل حرفه‌اي غارنوردی می باشد.

مکان های گردشگری استان البرز کرج

غار یخ مراد در حوالی روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر و جاده چالوس میباشد

آبشار هفت چشمه
آبشار هفت چشمه یکی از آبشارهای استان البرزه که در کیلومتر ۱۷ جاده کرج- چالوس ودر نزدیکی روستای ارنگه و بالادست رودخانه ارنگه واقع شده.ارتفاع آبشار هفت چشمه درحدود ۹۰ متر است و از این نظر یکی از آبشارهای بزرگ کشور قلمداد می شود.

 

مسیر دسترسی به این آبشار از میان سنگ ها و صخره ها عبور می کند و همین امر بازدید از آبشار را در فصول بارندگی با مشکل روبه‌رو می سازد.

 

دراین مسیر آبشارهای کوچکی وجود دارند که ارتفاع آنها به ۵ متر میرسد و با اسم «هفت چشمه» خوانده می شوند.برترین فصل برای سفر به این آبشار فصل تابستان است. چراکه مسیر کوهستانی و گاها صعب العبور شما رابا موانعی روبه‌رو خواهد کرد.

 

اما با در دست داشتن تجهیزات سفر می‌توانید به سهولت به آبشار رسیده و از فضای فوق العاده ي آن دیدن کنید. در طول مسیر آبشار می‌توانید از غارهای طبیعی فوق العاده اي که در ناحیه وجوددارد دیدن کنید.

 

گرچه تنها نمایی از این غارها را مشاهده میکنید و می‌توانید سوژه اي عالی برای عکاسی در دست داشته باشید. وجود پوشش گیاهی فوق العاده در طول مسیر از دیگر جذابیت هایي است که در طول تورطبیعت گردی خود با آن روبه‌رو خواهید

مکان های گردشگری استان البرز کرج

آبشار هفت چشمه یکی از آبشارهای استان البرزه که در کیلومتر ۱۷ جاده کرج- چالوس است

 

پل دختر «سلیمانیه»
پل دختر کرج که با اسم پل سلیمانیه و پل شاه عباسی هم شناخته می شود از سازه‌هاي دوره صفويه است که بر روی رودخانه کرج ساخته شده است. اين پل بر بقایای پلی کهن‌تر منسوب به دوره سلجوقی ایجاد شده است و بازسازی آن در دوره صفوی به اين سازه نمای پل‌هاي دوره صفوی را داده است.

 

این اثر که با اسم پل دختر کرج با عدد ۳۵۰۱ در تاریخ 1379/12/25 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، در سالیان گذشته بازسازی و مرمت شده است به گونه اي که شکل اولین آن تا اندازه اي دگرگون شده است.

اين پل کم کم زمان و بر اثر عوامل طبیعی از جمله جاری شدن سیل و ریزش باران دچار فرسودگی شدید شده و به علت كاهش استحكام‌ پایه‌هاي آن در دسترس فرو ریختن و نابودی بوده است. درسال ۱۳۸۸ بازسازی و بهسازی پل شروع شد.

 

برای فراهم ساختن بازدید و گذر گردشگران روی این پل تاریخی و بکارگیری از فضای پیرامون پل که دربرگیرنده ي رودخانه و بستری سبز است ساماندهی روی پل انجام گرفت.

 

بدین منظور پل درحال سنگفرش شدن است و همینطور دو جان پناه در دو سمت پل جاسازی شده و دو پلکان ورودی برای آمد و شد در دو سمت پل انجام شده است.

مکان های گردشگری استان البرز کرج

پل دختر کرج که با اسم پل سلیمانیه و پل شاه عباسی هم شناخته میشود

سد امیرکبیر
سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده می شود، در شمال شهر کرج ودر ۲۵ کیلومتری جادهٔ کرج به چالوس قرار دارد.

این سد، اولین سد چندمنظورهٔ کشور جمهوری اسلامی ایران، و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران می باشد. دریاچهٔ این سد، یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی‌هاي قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزل‌آلای خال‌قرمز و ماهی سفید و ماهی سیاه است.

 

انباشته شدن آب رودخانه کرج در پشت سد امیرکبیر علاوه بر کارایی آن در ساخت انرژی برقابی و تامین بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران، باعث بوجود آمدن دریاچه اي زیبا گردیده است که سبب استفاده‌هاي گردشگری و تفریحی و ورزشی از سد کرج شده است و یکی از برترین استراحتگاه ها و جاذبه هاي طبیعی کرج را بوجود آورده است.

 

مکان های گردشگری استان البرز کرج

سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده میشود، در شمال شهر کرج قرار دارد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *