لاله های واژگون

هنگامی که افراسیاب که به مرز های ایران نزدیک شده بود بعد از آنکه سیاوش و رستم به سپهسالاری سپاه ایران برگزیده شدند، کابوس های ترسناک امانش را بریده بود. افراسیاب از بیم شکست از ایرانیان و به نشانه حسن نیت هدایای گران قیمت و صد تن از سپاهیان اش را به گروگان به نزد سیاوش فرستاد. کی کاووس، شاه ایران، به کمتر از کشتن افراسیاب بسنده نمی کرد، لذا دستور داد همه هدایای افراسیاب را از بین ببرند. اما سیاوش با جان خود سلامتی گروگان ها را تضمین کرده بود. لذا مخالفت کرد و در نزد کیکاوس مغمون شد و از مقام فرماندهی برکنار شد. اندیشه ی کشته شدن گروگان های تورانی، بر خلاف پیمان اش، برای سیاوش تکان دهنده بود. به همین جهت به تورانیان پناه برد. در آغاز افراسیاب او را بزرگ داشت و ارج گذاشت و دخترش فرنگیس را به همسری او برگزید و او را فرمانروای سرزمین ختن کرد. اما دیری نکشید، که دسیسه های تورانی به سرکردگی گرسیوز، دامان سیاوش را گرفت و او با خیانت، بی یاور و یاور کشته شد. در باور اسطوره ای ایران آمده است؛ گل های لاله، شاهد مرگ سیاوش بودند و از غصه این اتفاق سر به زیر شده اندو اشک می ریزند.

لاله واؤژگون در ایران

 در حقیقت شیره بی‌رنگی هستند که در درون لاله قرار دارند و گاهی به سمت پائین سرازیر می‌شوند. آن را گُل اَشک نیز نامیده‌اند زیرا مقداری شبنم در بین این گل‌ها جمع می‌شود و سپس از گل به پائین می‌چکد.
در خاک پر از عجایب فلات ایران، گونه ای از گلهای لاله به نام لاله واژگون می روید. این گونهی کم نظیر، علاوه بر فلات ایران در ناحیه کوهپایه ای هیمالیا و منطقه آناتولی هم می روید. از ۱۰ نوع لاله واژگون ۴ نوع لاله واژگون ایرانی، لاله واژگون کردی، لاله واژگون ترکی و ، در ایران می‌روید.
دشت لاله‌های واژگون کوهرنگ یکی از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری ایران است که به عنوان یک اثر طبیعی ملی، با وسعت ۳۶۰۰ هکتار در استان قرار دارد.

جاذبه توریستی لاله واژگون

لاله های واژگون در اواخر فروردین ماه به گل می‌نشینند و تا اواخر اردیبهشت گل‌های خود را حفظ می‌کنند. اما متاسفانه در این مدت به دلیل تراکم گردشگران و بازدید کنندگان، برای جلوگیری از تخریب و یا احتمال انقراض این اثر ملی طبیعی، محدودیت هایی برای بازدید در این منطقه وضع شده است.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.