دسته‌ها
ایران لرستان

قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپور

پیشنهاد ویژه این هفته در اردیبهشت ماه برای شما همراهان همیشگی، سفر به شهر خرم آباد، قلب استان سرسبز و مملو از جاذبه طبیعی لرستان، می باشد.

دیدنی های لرستان

اما امکان ندارد که کسی آوازه اَبَر شاهکار معماری ایران در قلب خرم آباد را نشنیده باشد. شاید بتوان بدون اغراق قلعه فلک الفلاک را به عنوان یکی از برجسته ترین آثار معماری و مهندسی ایران، به جامانده از عهد ساسانیان دانست.

دژ شاپور

در مرکز شهر خرم آباد، بر فراز تپه‌ای مشرف‌به شهر، قلعه ای سر به آسمان کشیده است، که در گذشته محل امنی برای حکام این منطقه محسوب می شد. این بنای باشکوه تا قبل از دوران قاجار با نام های دژ شاپور، قلعه اتابکان، قلعه خرم آباد، دوازده برجی؛ خوانده می شد.

قلعه فلک الافلاک

در واقع این قلعه که زمانی مقر حکومت آل حسنویه و گنجور بوده است، دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل است؛ ارتفاع بلندترین دیوار این قلعه عظیم تا سطح تپه 23متر، مساحت کلی آن پنج هزار و 300 مترمربع و پلان بنای این قلعه تاریخی به‌صورت هشت‌ضلعی نامنظم است. البته گفته می شود که در گذشته دوازده برج در اطراف محوطه قلعه وجود داشته است که هر برج نشان دهنده ظهر در افق هر ماه بوده است. روی هر بارو روزنه ها وکنگره هایی قرار داشته است که برای دفاع در مواقع ضروری استفاده می شد. در زیر قلعه چاه عمیقی به عمق 50 متر وجود دارد که آب قلعه توسط آن تامین می شد.

قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپور

موزه مردم شناسی استان لرستان در تالارهای بزرگ اطراف حیاط دوم قلعه که ابعادی در حدود 21×29 را داراست قرار دارد. این حیاط، همانند حیاط اول، از چهار برج تشکیل‌شده است.

جاذبه های توریستی لرستان

در این موزه علاوه بر به نمایش گذاشتن برخی از آداب و رسوم مردم استان لرستان، اشیایی از دوره هخامنشیان از غار کلماکره وجود دارد که در معرض دید گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد. این غار اسرار آمیز در سال 1368 توسط یکی از افراد محلی کشف شد و از آن ‌سال که نام «کلماکره» به عنوان ششمین گنجینه بزرگ مکشوفه معرفی شد و اما متاسفانه از گزند دزدان و قاچاقچیان در امان نماند.

دیدنی های خرم اباد

تا پیش از غارتگری، دهلیز‌ها و مغاک‌های رسوبی تودرتوی کلماکره، مخفیگاه گنجینه‌ای ٢٧٠٠ساله بود. اما اکنون ردپای اشیای نقره‌گون، به‌جز خزانه موزه ایران باستان، موزه خرم‌آباد، تبریز و ایلام، به موزه‌های بزرگ لوور پاریس، سن‌پترزبورگ، مترو پلی‌تن، بریتیش میوزیم لندن و میهو ژاپن راه یافته‌اند و تعداد نامشخصی از گنجینه هم به دست قاچاقچیان افتاده است.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

خرم آباد

دسته‌ها
آذربایجان شرقی اردبیل ایران ایلام خوزستان قزوین کرمانشاه گیلان لرستان همدان

سفر به غرب ایران

غرب ایران از ابتدای تاریخ تا به امروز به عنوان یک منطقه بسیار استراتژیک و با اهمیت بوده است. غرب ایران را می توان زادگاه شکل گیری و قدرت یافتن تمدن های بزرگ ایران دانست.
اقیلم مناسب ناحیه غربی فلات ایران و وجود زمین های زراعی مناسب موجب شد تا اولین روستاهای ایران در این منطقه به وجود آید.

دیدنی های لرستان

منطقه توریستی غرب فلات ایران را شهرهای مهمی همچون رشت، تبریز، قزوین، همدان، کرمانشاه، مراغه، اردبیل و خرم آباد شکل می دهند. فرقی نمی کند شما تور کرمانشاه، یا تور تبریز را انتخاب می کنید و یا قصد سفر به مهد سفال ایران یعنی لالجین همدان را دارید، به هرکجای ایران که سفر کنید، جاذبه های گردشگری خاص خود را دارد.

جاذبه های توریستی یزد

اگر مقصد سفر های شما غرب ایران زیباست، ارمغان سفر شما آشنایی با فرهنگ و زبان های اصیل ایران در شهرهای کرمانشاه، لرستان، ایلام، خواهد بود. میزبان سفر خاره انگیز شما، مردمان اصیل از اقوام کُرد در کرمانشاه، اقوام لر در ایلام و لرستان، اقوام عرب در خوزستان، اقوام تالشی در گیلان، اقوام آذری در شمال غرب ایران می باشند. این مردمان میهمان نواز هر ساله، به ویژه در ایام نوروز و یا تعطیلات تابستان، به گرمی پذیرای گردشگران هستند.

لالجین همدان