دسته‌ها
ایران کردستان

روستای اورامانات1

طبیعت گردان، علاقه مندان به ایران و ایرانگردی ، این بار با هم به روستای اورامانات تخت در جنوب شرقى شهر مریوان در استان کردستان سفر خواهیم کرد و با ویژگی های این منطقه آشنا خواهیم شد.

روستای اورامانات
در ابتدای مسیر از جاده‌اى به طول 75 کیلومتر که به شهر مریوان می شود، به روستای زیبا اورامانات تخت، در دل کو‌ه‌های سر به فلک کشیده رشته کوه‌های زاگرس، در مسیر رودخانه سیروان می رسیم. به دلیل شباهت معماری روستای اورامانات با معماری روستای ماسوله، نام هزار ماسوله را بر آن نهاده اند. اورامان تخت از بخش اورامان تخت و چند روستای اطراف آن مانند: سرپیر، کاله، رودبر، بلبر، ژیوار، ناو، نوین تشکیل شده است.

اورامانات تخت
تولیدات هنرهاى سنتى این روستا همچون گلیم، تسبیح، سجاده، نمد، سبد، کلاش (گیوه)، نازک کاری، منبت کاری، معرق، سفال گری، نمد مالی، زیور آلات محلی، سوزن دوزی، قرقره بافی، قلاب بافی، گل دوزی، پولک و منجوق دوزی، حصیر و سبد، بافت سیاه چادر، فلزکاری، ساخت آلات موسیقی تشکیل می‌دهند. از جمله پرطرفدارترین سوغاتی های روستای اورامانات تخت می باشد.

گلیم
روستای اورامان تخت به عنوان یکی از مناطق گردشگری کشور مطرح است و در بعضی از روزهای سال علاوه بر گردشگران داخلی افرادی را از دیگر کشورها به خود جذب می‌کند. خانه های سنگی و خشت و گِلی پلکانى و سرسبزى این منطقه کوهستانى، آداب و رسوم خاص، پوشاک مردمان این خطه از جمله مهمترین جاذبه های طبیعی و فرهنگی اورامانات تخت است. از جمله مهمترین این جاذبه های، مقبره پیر شالیار است.

تور ارمنستان به دلیل نزدیکی و هم مرزی با کشور ایران ازجمله تورهای محبوب گردشگران ایرانی می‌باشد. قیمت تور ارمنستان به دو شکل زمینی و هوایی انجام می‌شود و تور زمینی ارمنستان نیز به دلیل عبور از جاده‌های بسیار سرسبز و خوش‌منظره مورد توجه می‌باشد. قیمت تور ارمنستان در لیست زیر می‌توانید آژانس‌های ارائه‌ دهنده تور ارمنستان را مشاهده نمایید.

دسته‌ها
کردستان

روستای بُلبَر-اورامان کردستان

کردستان برای ما ایرانی ها، به منزله میزبان مهربانی است که همیشه با تمام لطف خود زیبایی های طبیعی منحصر به فردش را برای استقبال از مهمانان خود و گردشگران علاقه مند به طبیعت گردی، محیا می کند.
در قلب زاگرس در منطقه اورامان کردستان روستای بسیار زیبای بُلبَر قرار دارد. این روستای بسیار زیبا، در واقع مرز بین استان کرمانشاه و کردستان است. روسـتای بلـبر همچـون دیگر روسـتاهای اورامان سابقـه‌ای دیریـنه‌ دارد. بلبـر یک واژه یونانی است که «بل» به معنی “خدای آب‌ها” می‌آید، بلبر روی هم رفته به معنی «جِلوی آب» است، تاریخ‌نویسان و ریش‌سفیدان روســتا، سابقه بلبـر را صدها سال قـبل از میلاد حضرت مسیح می‌دانند.

روستای بُلبَر

کردستان، علی الخصوص منطقه اورامان و روستای بُلبر در اردیبهشت ماه، یکی از مهمترین مقاصد طبیعت گردی در کشور عزیزمان ایران به شمار می آید. معماری پلکانی روستا، چشمه سارهای روان، سبزه زارها، گل زار ها همراه مردمی مهربان و خون گرم که به گویش اصیل اورامی (هورامی) از گویش های زبان کردی صحبت میکنند، از مهمترین هدایا این بهشت زیبا، برای گردشگران است.

منطقه اورامان

رودخانه “چم گران” که از رودخانه سیروان (طولانی ترین رودخانه کردستان) سرچشمه می گیرد، روستای بلبر را به دو قسمت تقسیم می کند. این روستا از لحاظ موقعیت جغرافیایی در دره ای با شیب نسبتا ملایم نسبت به مناطق مشابه خود در کردستان، در میانه ی مسیر” اورامان تخت” به روستای هجیج (هژیژ) قرار گرفته است.

رودخانه

این روستا از هم از سمت سنندج، از طریق جاده مریوان به سمت اورامات تخت و هم از سمت کرمانشاه از مسیر پاوه به سمت جوان رود، قابل دسترسی است.
اگر انتخاب شما این باشد که از سمت سنندج به روستای بُلبر برسید می توانید با ادامه مسیر به روستاهای سلین، نوین و ناو می رسید و در ادامه را در روستای هجیج آبشار بل را هم می بینید.

روستای هجیج آبشار بل

مسیر کرمانشاه از راه پاوه و جوان رود هم می تواند برای علاقه مندان به غار نوردی پیشنهاد خوبی باشد. غار زیبای قوری قلعه (بزرگترین غار آبی جهان) در این مسیر می تواند تجربه ای منحصر به فرد برای شما باشد.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

مسیر کرمانشاه