دسته‌ها
ایران یزد

استان یزد،دژ مستحکم در کنار کویر1

تور یزد زیبا ترین و خارق العاده ترین مقاصد معماری ایران است که جزء سه مقصد برتر گردشگری فرهنگی ایران به شمار می آید. پیشاپیش به یزد زیبا، شهر بادگیرها، خوش آمدید.
یزد یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران می باشد که بنا بر اسناد تاریخی توسط یزدگرد دوم ساسانی بنا شده است. یزد در قدیم به نام کَثَه ( به معنای دژ مستحکم) خوانده می شد که دارای دو دروازه به نام های “دروازه ایزد” و “دروازه مسجد” بود.

یزد
جالب است بدانیم که یزدگرد دوم ساسانی به سه تن از سرداران خودش به نام های بیده، عقدا و میبد، ماموریت داد تا در کَثَه سه دِه و آبادی ایجاد کنند. این شهر تا زمان یزدگرد سوم آباد شد و گسترش یافت تا اینکه به دست لشکر عثمان افتاد و مردم یزد با پذیرفتن جزیه (نوعی از خراج) به آیین زردتشتیان باقی ماندند و ما بقی مسلمان شدند.
در شهرستان میبد از توابع استان یزد که در 50 کیلومتری شمال غربی یزد قرار دارد و مقصد بسیار مهمی برای گردشگران علاقه مند به معماری، تاریخ و فرهنگ است.

میبد یزد
نارین قلعه (منسوب به عهد سلیمان نبی (ع)) ، برج کبوتر خان، یخچال ها، کارونسراها، چاپارخانه های شاه عباسی، آب انبار ها، قلعه ها و مسجد زیبایی که در این شهرستان و در استان یزد قرار دارد، یک برنامه سفر پرخاطره و ماجراجویانه به قلب تاریخ ایران زمین را برای گردشگران داخلی و خارجی به ارمغان می آورد.
می توان اینطور ادعا کرد که همه بنا های یزد ارزش تاریخی دارد، اما مهمترین آنها مسجد جامع کبیر یزد است که در سال 777 هجری قمری بنا شده است.

مسجد جامع یزد
تنها جزیره مرجانی دنیا ، کیش ، که در ابهای خلیج فارس واقع شده است از توریستی ترین مناطق تفریحی ایران بحساب می آید. تور کیش را از دست ندهید. اگر قصد سفر به جزایر زیبای جنوب کشور را دارید میتوانید تور کیش را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
ایران یزد

مسجد جامع کبیر یزد2

شاید جالب ترین نکته معماری خاص مسجد جامع کبیر یزد، ایجاد روشنایی غیر مستقیم به وسیله انعکاس نور از گچ سفید گنبد و دیوارها به درون مسجد است.
ساختمان این اثر تاریخی شگفت انگیز، متشکل از یک ایوان مرتفع، دو شبستان، دو گرم خانه واقع در ضلع‌های شرقی و غربی شبستان‌ها، گنبدخانه، دو پایاب و یک صحن بزرگ به شکل مستطیل است که نشانگر معماری و طراحی ساخت جالب و زیبای ایران باستان است. شش ورودی برای داخل شدن به این مسجد بزرگ در نظر گرفته شده که هر کدام در قسمت‌های مختلف مسجد تعبیه شده است.

تصویر مرتبط
گنبد مسجد که زیبایی آن چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌سازد، از دو پوسته‌ی متصل به هم تشکیل شده است که با طرح زیبایی از گل صابونکی، با ساقه‌ای مزین به نام الملک الله، که به خط کوفی تکرار شده است، عنوان یکی از ممتازترین و یگانه‌ترین آثار معماری جهان را از آن خود ساخته است. قطعا گنبدخانه، ایوان و مکان‌های اطراف آن را می‌توان یکی از زیباترین قسمت‌های مسجد جامع یزد دانست.

تصویر مرتبط

محرابی که در گنبدخانه واقع شده است و در واقع به عنوان محراب اصلی نیز درنظر گرفته می‌شود، توسط کتیبه، آجر ضربی و کاشی معرق، تزئین شده و جلوه‌ای از هنر و ذوق ایرانی را به جهانیان عرضه می‌دارد.
شاید در حین بازدید از این مکان زیبا، مجبور باشید مدت های زیادی سر خود را بالا نگه دارید، تا از فکر و اندیشه ایرانی در طراحی لذت ببرید.

تنها جزیره مرجانی دنیا ، کیش ، که در ابهای خلیج فارس واقع شده است از توریستی ترین مناطق تفریحی ایران بحساب می آید. تور کیش را از دست ندهید. اگر قصد سفر به جزایر زیبای جنوب کشور را دارید میتوانید تور کیش را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

تصویر مرتبط

دسته‌ها
ایران یزد

مسجد جامع کبیر یزد1

مسجد جامع کبیر یزد، مسجدی با بلندترین مناره در جهان، مقصد این هفته ایرانگردی ما خواهد بود. این اثر تاریخی، یکی از زیباترین، بی‌نظیرترین و در عین حال، از مهم‌ترین جاذبه‌ های گردشگری ایران به شمار می آید.

مسجد کبیریزد
این مسجد متعلق به قرن6 هجری قمری است. اما بنای کنونی آن مربوط به زمان آل مظفر ( قرن 8 یا 9 ه.ق.) است. از زیبایی های منحصر به فرد این مسجد می توان به کاشی کاری های سر در بلند و با شکوه این مسجد، با دو مناره و تزئینات کاشی کاری شده، همراه با دو کتیبه نفیس آن که یکی با خط کوفی و یکی با خط ثلث بر روی آجر های لاجوردی نقش بسته است، اشاره کرد. در کتیبه سر در مسجد، نام شاهرخ تیموری و سلطان جهان شاه نوشته شده است.
مسجد جامع کبیر یزد در انتهای یکی از سه بازار قدیمی شهر یزد، که به چهار سوق متصل است، قرار دارد. قرار گرفتن این بنا در جوار بازارهای یزد مانند بازار شاهی یزد، یک مجموعه بی نظیر را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم کرده است.

نتیجه تصویری برای مسجد جامع یزد
ساخت و ساز مسجد، در مدت یک قرن، در دوران‌های مختلف تاریخی صورت گرفته است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سلطنت ایلخانی، صفویان، حکومت تیموریان، فرمانروایی آل مظفر و قاجاریان، اشاره کرد. در قرن پنجم هجری قمری، زمانی که علاالدوله، از امرای وقت یزد بود، به ساخت دومین مسجد که به نام مسجد جامع قدیم شناخته می‌شود، پرداخت و با ساخت یک گنبد خانه و چند ایوان، بناهای بیشتری را به مسجد اولیه اضافه کرد. پس از وی، دختران فرامرز بن کاکوئی، موجبات ساخت قسمت‌های جدیدی از جمله یک شبستان و مقبره در کنار دومین مسجد را، فراهم کردند.

تنها جزیره مرجانی دنیا ، کیش ، که در ابهای خلیج فارس واقع شده است از توریستی ترین مناطق تفریحی ایران بحساب می آید. تور کیش را از دست ندهید. اگر قصد سفر به جزایر زیبای جنوب کشور را دارید میتوانید تور کیش را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

نتیجه تصویری برای مسجد جامع یزد

دسته‌ها
ایران یزد

سنگ نگاره های کوه ارنان یزد2

نتیجه تصویری برای کوه ارنان یزد

نقوش سنگهای کوه ارنان ، در بعضی از انها بسیار واضح و مشخص است و در برخی دیگر در اثر گذشت زمان به علت فرسایش باد و تخریب حاصل از برف و باران اکنون به صورت کم رنگ و یک خراش سطحی مشاهده می شود و از این رو برای یافتن و کشف این سنگ نگاره ها در سطح منطقه می بایست دقت زیادی کرد. البته دو مورد نگارش عبارات “بسم الله الرحمن الرحیم و محمد رسول الله” با خط اسلامی، نیز در کوه ارنان وجود دارد که متعلق به سال 713 هجری قمری و بنا به اظهارات باستان شناسان، این نقوش مربوط به نوعی هنر تفننی و سرگرم کننده برای چوپانان و شکارچیان به هنگام گذر و یا اقامت فصلی در این منطقه است.

گردشگران
با وجود اینکه این منطقه مورد غفلت و توجه مسئولان قرار گرفته است، اما برای علاقه مندان به گوهنوردی و طبیعت گردی یک پیشنهاد مناسب است. زیرا فاصله این کوه از شهر چندان دور نیست و می تواند یک برنامه صبحگاهی دل انگیز را برای گردشگران فراهم آورد.

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. تور روسیه را در برنامه تفریحی خود بگنجانید. اگر قصد سفر به روسیه را دارید میتوانید تور روسیه را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
ایران یزد

سنگ نگاره های کوه ارنان یزد1

در ایرانگردی این هفته سفری به استان یزد و روستای ارنان خواهیم داشت تا شما را با کوه ارنان با ارتفاعی حدود 840 متر از دامنه، که قدیمی ترین سند یزد را در خود نگهداری می کند، آشنا سازیم. کوه ارنان گنجینه ای 12 هزار ساله از سنگ نگاره های تاریخی را در دل خود جای داده است.

سنگ نگاره

در فاصله 100 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد، در حوزه دشت گسترده بهادران، کوه ارنان یزد سربرافراشته است. سنگ های کوه از جنس سنگ های رسوبی آهکی دوره نئوژن از دوران سوم زمین شناسی است در دامنه ضلع شرقی ، غربی کوهپایه ارنان تعدادی چشمه و رشته قنات هایی کم عمق و کم آب وجود دارد که موجب پیدایش تعدادی مزرعه و باغ شده است و در قسمت کوهپایه این کوه سنگ نگاره هایی وجود دارد که قدمت آن به هزاره چهارم پیش از میلاد باز می گردد.

کوه ارنان

کوه ارنان به سه روستای این منطقه مشرف است. در دامنه شرقی کوه ارنان روی تعدادی از تخته سنگ ها نقوشی از حیوانات و انسان موجود است. این نقوش عبارتند از بز کوهی شاخ بلند (کَل)، انسان سوار بر مرکب، انسان سوار بر حیوان و تیر و کمان به دست، انسان (مرد) برهنه و نیزه به دست در حال ستیز با حیوان درنده، مرد برهنه گرز به دست، سگ شکاری، نقوش حیوانی نظیر آهو یا بز های کوچک و پرنده نمادین (سمبلیک)که از هر یک فقط یک یا دو مورد وجود دارد.

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. تور روسیه را در برنامه تفریحی خود بگنجانید. اگر قصد سفر به روسیه را دارید میتوانید تور روسیه را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
ایران یزد

نگین کارونسراهای دوره صفوی

کویر، گرما، ستارگان در آسمان شب، مسافران خسته و نیازمند استراحت، همه علتی برای خلق یک شاهکار معماری دیگر از سوی معماران عصر صفویه شد. در دوره صفویه به ویژه شاه عباس، احداث ساختمان های عام المنفعه مانند پل، حمام، مدرسه، آب انبار و مخصوصا کارونسرا فزونی یافت. در جاده یزد- کرمان که در تابستان هوای گرم و سوزانی داشت و از راه های کویری محسوب می شد، به کوشش گنجعلی خان، حمکران وقت کرمان، کاروانسراهای زیادی ساخته شد که شاخص ترین آن، کارونسرای زین الدین است.

رباط زین الدین

یکی از زیبا ترین ساختمان های دوره صفویه است که در 67 کیلومتری جاده یزد- کرمان بنا شده است. رباط زین الدین و رباط زیره کاشان، تنها کاروانسراهای دایره ای شکل ایران هستند که نقشه های آنها با هیچ کدام از کاروانسراهای دوره صفویه قابل مقایسه نیست. می توان گفن که طراح یا مهندس آن از نوابغ معماری دوره خود بوده است.

نگین کارونسراهای دوره صفوی

شکل گرد و دایره ای شکل این کارونسرا به دلیل دفاع در مقابل شن های روان کویر ساخته شده است. نمای خارجی این کاروانسرا شامل یک دروازه در طرف جنوب، پنج برج که یک از آنها رو بروی دروازه روردی و دو برج در مشرق و دو برج در مغرب، در فاصله بیست متری از هم، می باشد.

کاروان سرای کرمان

فضای داخلی از و بخش اتاق های شاه نشین و اصطبل تشکیل شده است. بعد از دروازه و در ورودی بنا، دالانی 8 ضلعی ساخته شده است. که از شرق و غرب به اصطبل ها راه دارد.بعد از دالان حیاط مرکزی رباط دیده می شود. این جیاط به صورت دوازده ضلعی است که به نام دوازده امام بنا شده است.

رباط زین الدین کرمان

اطراف آن شاه نشین و اتاق های هشت ضلعی و تقریبا مستطیل شکل برای استراحت و استقرار شاهان و یا دولت مردان، قرار دارد. پشت ایوان شاه نشین دو اتاق هشت ضلعی بزرگ با دو گنبد وجود دارد، چهار اتاق کوچکتر هم در این دو اتاق هستند در قسمت شمال شاه نشین، بادگیری وجود دارد که هوای خنک را به داخل عمارت هدایت می کند.
امروزه کارونسرا یا رباط زین الدین برای اقامت گردشگران داخلی و خارجی مزین شده است، اما سعی شده است که چهره اصیل آن از بین برده نشود. اتاق‌هایی که روزی شاه نشین عمارت بوده امروز سالن غذاخوری زیبایی است. در حال حاضر ظرفیت این اقامتگاه یکصد نفر می باشد. آرامش زندگی بدون هیاهو در فضایی سنتی، از مهمترین ارمغان های رباط زین الدین برای گردشگران است.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران فارس قم یزد

جاذبه های گردشگری مرکز ایران

اگر بخواهیم یک لقب زیبا به مرکز ایران اختصاص دهیم، باید نام آن را”صندوقچه تاریخ ایران” بخوانیم. چرا که بسیاری از شهرهای تاریخی و اصیل ایران در نواحی مرکز قرار دارند. شهرهایی با شهرت جهانی از جمله شیراز، اصفهان، یزد، قم و کاشان، که به عنوان اصلی ترین مقاصد گردشگری ایران برای گردشگران داخلی و خارجی می باشد. شهرهایی که سر لوحه زندگی در شرایط سخت اقلیمی در نواحی مرکزی ایران هستند.

دیدنی های شیراز

شاهکارهای معماری اسلامی در اصفهان، بادگیرهای یزد و قنات های اسرار آمیز آن تا شیراز، شهر شعر و شاعری و عطر بهار نارنج، بهانه ای برای مسافران در دیدار از قلب فلات مرکزی ایران است.

گردشگری یزد

فلات مرکزی ایران با جاذبه های بی مانندش، شما را با مردمان سخت کوش ایران و سبک های زندگی منحصر به فردشان در همسویی و سازگاری با طبیعت آشنا می کند. ایرانگردی را با اقوام عشایر ایران از جمله ایل بزرگ قشقایی، شاهسون ها و کلهر، تجربه کنید.

اقوام عشایر ایران

دسته‌ها
ایران یزد

قله شیرکوه

قله شیرکوه

قله شیرکوه بام استان یزد است و در کنار چند قله دیگر، منطقه کوهستانی منفرد را در میان کویر تشکیل داده اند. این کوهستان که غالباً در زمستان از برف و یخ پوشیده است، نلطيف کننده هوا و تأمين کننده آب بسياري از قنات های يزد است و به همين دليل قله شیرکوه در دل مردم کویر جايگاه ويژه اي دارد و به حق، مادر استان یزد لقب گرفته است.این کوه ۴۰۵۰ متر ارتفاع دارد.

نتیجه تصویری برای قله شیرکوه

دسته‌ها
ایران یزد

میدان امیرچخماق یزد

تصویر مرتبط

«میدان امیرچخماق» نام میدانی در شهر یزد است. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و آب انبار می شود که قدمتشان به دوره تیموریان (قرن ۹ هجری) برمی گردد.

تصویر مرتبط

در آن دوره امیرجلال الدین چخماق شامی از سرداران شاهرخ تیموری و حاکم یزد بود که با همکاری همسر خود ستی فاطمه خاتون برای آبادانی یزد مجموعه ای شامل تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و مسجد امیرچخماق را ساخت.

دسته‌ها
ایران یزد

مسجد جامع یزد

نتیجه تصویری برای مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد به شیوه یک ایوان در دل کویرست که حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده. پایه های اصلی مسجد را ساسانیان و بنای فعلی مسجد از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری است.

نتیجه تصویری برای مسجد جامع یزد

بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری است. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشی کاری زیبا و منحصربه فرد، شهرت دارد و فوق العاده زیباست.