دسته‌ها
اصفهان ایران

حمام سلطان امیر احمد در کاشان2

بخش های مختلف حمام

دو بخش کوچک و بزرگ حمام به ترتیب شامل قسمت هایی همچون جلو خان ، سردر ورودی ، هشتی ، راهروهای ارتباطی ، سربینه ، میان در، ‌گرم خانه، خزینه، صفه شاه نشین ، اتاق نظافت ، تون ، گربه رو ( چپیله ) ، دستک ، برف انداز ، جام خانه و چاه خانه می باشد . البته دو فضای اصلی در حمام های قدیمی به ترتیب 1ـ سربینه 2ـ گرم خانه می باشد .

حمام سلطان امیراحمد
فضای اول حمام، بینه یا سربینه، رختکن و جای آماده شدن برای استحمام یا خروج از حمام بوده، که مهم ترین و زیبا ترین فضای حمام است. بیشترین تزیینات حمام ، همیشه در بینه است . کف بینه و غرفه های اطراف آن معمولاً سنگی است .فضایی وسیع و پر تزیین با گنبدی بزرگ و حوضی در میان، در اطراف فضای میانی بینه، سکوهایی برای استراحت وجود دارد.
نورپردازی منظم بینه برتاثیر این تزیینات می افزاید. حوض درون سربینه و فواره آن، آرامش فضا را دوچندان می کند. هوای بینه را نیمه گرم می کردند تا مراجعان یکباره با هوایی گرم مواجه نشوند وهمچنین در هنگام خروج از گرم خانه ، سلامتشان در خطر نیفتد.
بنای فعلی سربینه آن بازمانده دوران قاجار می باشد. در واقع از آثار به جا مانده دوران قبل از زلزله معروف 1192 هـ . ق کاشان قدمت این حمام را به دوران سلجوقیان نسبت می دهند و لیکن بنای فعلی سربینه آن بازمانده دوران قاجاراست.
فضای دوم در گرم خانه، محل شستشو و تطهیر بدن می باشد. گرم خانه اغلب فضایی ساده تر از بینه است که گوشه هایی برای نشستن و شستشو دارد .
از دیگر شاهکارهای بنا، بام زیبای آن می باشد. بام این حمام، یکی از زیباترین بام‌های گنبدی شکل ایران بوده که روی هر گنبد، شیشه‌های عدسی محدب قرار گرفته تا ضمن تامین نور کافی برای قسمت‌ های مختلف حمام، مانع دید به داخل شود.
این حمام ها با معماری عالی ویژگی های خاص یکی از از جمله حمام های معروف کاشان می توان به گرمابه های باغ فین، حمام سلطان امیر احمد، حمام گذرنو، حمام عبدالرزاق خان، حمام محتشم و… اشاره کرد. البته حمام های میرعماد، اردهال و ملاقطب هم در زمره حمام های قدیمی بوده اند .

دبی از برترین مناطق توریستی دنیا به حساب می آید. تور دبی را از دست ندهید. اگر قصد سفر به دبی را دارید میتوانید تور دبی را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

حمام سلطان امیر احمد در کاشان1

اگر دوست دارید شهری با مجموعه ای از شگفتی انگیز ترین نمونه های معماری تاریخی ایران آشنا شوید. اگر در پایتخت پر هیاهوی ایران هستید و به دنبال مقصدی نزدیک برای سفرهای آخر هفته تابستانی می گردید، پیشنهاد این هفته ما بازدید از شهر زیبای کاشان و خرید تور ارزان قیمت کاشان است.
کاشان مقصد و شهر توریستی است که شما را به سده های مختلف تاریخی ایران می برد. از هر دوره معماری ایران در این شهر آثار و بناهای تاریخی به یادگار مانده است.

2حمام سلطان امیراحمد
اما در این مجال، شما را به بازدید یکی از مهمترین اماکن معماری شهری مسلمانان ایرانی، یعنی حمام، یکی از پنج عنصر اصلی شهرهای ایرانی (مسجد، بازار، خانه، حمام، آب انبار) دعوت خواهیم کرد.
شاردن، جهانگرد معروف فرانسوی می گوید: « گرمابه های کاشان فوق العاده عالی، خوب و تمیز هستند ».
اگر به متون دوران های مختلف تاریخی نگاهی گذرا داشته باشیم خواهیم دید که در همه دوره های اسلامی، حمام های عمومی فراوانی در شهر های مسلمین وجود داشته و با توجه به تعداد آنها در هر شهر، از حیث اهمیت قابل مقایسه با مساجدند. حمام تاریخی سلطان امیراحمد نمونه ای از منحصر بفرد ترین از حمام های عمومی محلات اعیانی قدیم ایران از نظر معماری و تزئینات با وسعت 1102 متر مربع در شهر کاشان است که در محله سلطان امیراحمد در خیابان علوی کاشان واقع شده است. وجه تسمیه آن به جهت مجاورت با امامزاده سلطان امیر احمد می باشد.

دبی از برترین مناطق توریستی دنیا به حساب می آید. تور دبی را از دست ندهید. اگر قصد سفر به دبی را دارید میتوانید تور دبی را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

سفرنامه تور کاشان4

صبح روز بعد ،از هیجان دیدن جاهایی که دیروز دیده بودم و فکرش را هم نمیکردم که تا این حد برایم جالب و جذاب باشد، از قبل از روشن شدن هوا،در بالکنی که مشرف به ایوان شاه نشین سرای عامری ها بود، شاهد روشن شدن هوا و محو زیباییهای این ساختمان قدیمی بودم ، در حالیکه با شنیدن نغمه ی پرنده ها در آن باغ زیبا واقعا دلم میخواست زمان در همانجا متوقف بماند.
بعد از صرف صبحانه در هتل، به سمت قمصر به راه افتادیم.
البته به مراسم گل چینی و استشمام عطر مست کننده ی گلها که در ساعات قبل از طلوع آفتاب ، هنگام چیدنشان به اوج خود می رسد، نرسیدیم.
هنگامی که به مزارع گل محمدی که به گویش خودشان گلستونه میگفتند ، رسیدیم، تقریبا هیچ گلی بر روی شاخه ها نمانده بود ولی آنطور که میگفتند، تا صبح روز بعد دوباره شاخه ها مملو از گلهایی می شود که آن موقع غنچه های بسته بودند.
ولی با این وجود، گلهای چیده شده ی همان روز را در کنار مزرعه ی گلها می فروختند.
بعداز آن به خانه ای رفتیم که گلابگیری در آن به روش سنتی انجام می شد.
صاحب خانه طرز تهیه ی گلاب یک آتشه و دو آتشه را برایمان توضیح داد.
شانس آوردیم که در زمانی که آنجا بودیم ، شاهد یکی از مراسم زیبای خودشان به نام گل غَلتان هم بودیم.
آیین بومی و سنتی گل غلتان نوزادان، ریشه در باورهای قدیمی مردم این دیار دارد، و هدف آن را دفع آفات و امراض و حساسیت های پوستی و فصلی می دانند.
.

بُقعه ی شاهزاده ابراهیم ، محل دیدنی دیگری بود که هنگام گشت و گذار در کوچه های قمصر به آن رسیدیم.

مقصد بعدیمان روستای ابیانه بود.
روستای زیبای ابیانه در چهل کیلومتری شمال غربی نطنز قرار گرفته و به علت بالا بودن از سطح دریا و قرار گرفتن در دامنه ی کوه کرکس، آب و هوای خنکی دارد.
اهالی روستا به آن “ویونه” و خود را “ویانه ای” می نامند و به زبان فارسی کهن ، به گویش پهلوی اشکانی ،صحبت میکنند که برای اهالی دیگر قابل فهم نیست.
خانه های روستای ابیانه، به شکل پلکانی بر روی دامنه ی پرشیب بنا شده است ، طوری که پشت بام خاته های پایینی، حیاط خانه های بالایی هستند.
خانه های این روستا در نهایت سادگی و زیبایی هستند و نمای آنها با خاک سرخ محلی که معدن آن نزدیک روستا است پوشیده شده است.
خانه ها شامل ایوان بلند در ضلع شمالی بنا و اقامتگاه تابستانی و زمستانی هستند.جلوی بیشتر خانه ها، دو سکوی بزرگ و پهن قرار دارد.
همانند بودن ساختمانها، یکسانی پنجره های چوبی مشبک،نقش های هندسی در خانه ها و از همه جالب ترلباسهای یکدست و همانند مردم این دیار، نشانه ی اصالت فرهنگ ایرانی و پایبندی آنان به رسوم کهن است.

مسجد جامع ابیانه از جمله بناهای تاریخی این روستا است.
مراسم عاشورا تاسوعا در ابیانه با شکوه خاصی برگزار میشود و مردم از سراسر کشور برای شرکت در این مراسم مهمان این روستا هستند.مراسم جغجغه زنی که از زمان ایران باستان به جا مانده فقط در ابیانه زنده مانده است.
در ابیانه کوچه ی بن بست وجود ندارد و همیشه راهی برای رفتن و آمدن باز است .

مردمان هنرمند این روستا به اصالت تاریخ و یاداور نیاکانی آگاه و پرتلاشند که از دوره ی ساسانیان تا به حال، اصالت خود را به خوبی حفظ کرده اند.

کوچه پس کوچه های این منطقه، گویی راهی است به تاریخ دوردست که بوی اساطیریش مستت میکند و میخواهد هنوز بماند و بماند.

دل کندن از این روستا با آب وهوای بینظیر و منظره های فوق العاده اش واقعا سخت است ولی چه کنیم که وقت سفر اندک است.
بماند اینکه در این فرصت اندک، حسرت دیدن نیاسر و چاه معروف چال نخجیر و آتشکده ی نیاسر و آبشار زیبای آن و همینطور روستای مشهد اردهال که آرامگاه سهراب سپهری در آنجاست، بر دلمان ماند.

به قول سهراب:
به سراغ من اگر می آیید
نرم و آهسته بیایید
مبادا که ترک بردارد
چینی نازک تنهایی من

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

سفرنامه تور کاشان3

به سمت منطقه ی فین حرکت کردیم.
حمام فین در باغ فین کاشان معروف به باغ شاه یکی از معروفترین مکانهایی در کاشان است که گردشگران به دیدن آن می روند و این به علت علاقه ای است که به امیرکبیر ،صدراعظم زمان ناصرالدین شاه که اقدامات ارزنده ای را در جهت اصلاحات در ایران انجام داد، دارند. امیرکبیر به دستور ناصرالدین شاه در حمام فین به قتل رسید.
در مرکز باغ زیبای فین که قدمت آن به دوران صفویه می رسد، کوشک صفوی قرار دارد که شامل عمارت و حمام میباشدو بعدها کوشک قاجاری نیز به آن اضافه شده.
تندیس هایی از امیرکبیر و محافظان وهمینطوراز قاتل امیرکبیرو بازسازی صحنه ی قتل در حمام وجود دارد.
وجود تقارن و استفاده از عنصر آب در تمام باغهای ایرانی اهمیت خاصی دارد.
با وجودی که باغ بسیار زیبایی است و جویها و حوض های متعدد با جوشش فواره های آب، بسیار دیدنی هستند ولی از تصور کشته شدن امیرکبیر درحمام این باغ ، نمیتوانم به خوبی ازدیدن زیباییهای باغ لذت ببرم.

بازدید بعدی تپه های سییَلک بود که تا چندین ساعت بعد از دیدن آن، شگفت زده، غرق در افکار خودم درباره ی تمدنی با این قدمت بودم.

این محوطه ی باستانی در جنوب غربی کاشان در منطقه ی فین کاشان واقع شده و قدمت آن به هفت هزار سال پیش برمیگردد.
سییَلک اولین تمدن شهرنشینی ایران مرکزی می باشد.
پنج هزار و پانصد سال پبش از میلاد، مردم غارنشین فلات ایران ، به دنبال دگرگونی هایی که از لحاظ آب و هوا و تشکیل مزارع و چمنزارها به وجود آمده، به دشتها روی آوردند و سبک زندگی تازه ای را شروع کردند و تمدن آنها نسبت به قبل ، پیشرفت بسیاری داشته است.

تپه سییلک در واقع زیگورات یا نیایشگاه مردم باستانی بوده که از گل رس و سفال ساخته شده و در سال 1310 شمسی کشف شده. بعد از انتقال تعداد زیادی از اشیاء کشف شده از این تپه به موزه ی لور، کارشناسان متوجه قدمت بسیار این آثار شدند.

سفالهای چند هزار ساله که از اطراف تپه کشف شده اند، همچنین کوره های ذوب فلزات در بخش جنوبی تپه و ابزار و وسایلی که با فلز ساخته شده اند، و پیدا شدن دوک های ریسندگی و بافندگی ، نشان از تمدنی بی نظیر و غیر قابل تصور در آن زمان دارد.

نقاشی ها و تصویر پرندگان و حیوانات که با اکسید آهن بر روی ظروف سفالین ظریفی که کشف شده ، ثابت می کند که ایرانیان در این صنعت ، پیشتاز و سرآمد اقوام دیگر بوده اند.
اسکلت هایی که مربوط به دختر بچه ای ده ساله و مردی سی و پنج ساله بود، در داخل حفاظ شیشه ای بر روی قسمتی از تپه های سییلک خودنمایی میکردند.

مردم سییلک در ابتدا مردگان خود را در نزدیکی اجاق خانه ی خود در عمق پانزده تا بیست متری دفن میکردندو بدن آنها را با گِلِ اُخرا رنگ می کردند و وسایلی را همراه آنان به خاک می سپردند. ولی بعدها مردگانشان را در شهر مردگان خارج از محل زندگیشان به خاک می سپردند.
باور زنده شدن مردگان بعد از مرگ،از نخستین باورهای فلسفی ایرانیان بوده . آنها مرگ را تولدی دیگر می دانستند و بنا بر این عقیده، درگذشتگان خود را به شکلی که جنین در شکم مادر قرار دارد، با دست و پاهای جمع شده به روی سینه ، به خاک می سپردند تا به همان گونه که به این دنیا آمده اند، به دنیای دیگر وارد شوند.

بعد از بازدید از تپه های سیيلک با کوله باری از اطلاعات جالب و شگفت انگیز به محل اقامتمان برگشتیم.

دیدن فروشگاههای صنایع دستی درسرای عامری که بیشتر منسوجات و فرش بودند، خالی از لطف نبود.
شکوه اتاق های عمارت ، که با سلیقه ی خاصی تبدیل به مکانی بی نقص برای استراحتی عالی برای گردشگران شده بود، به حدی است که شب بعد از بازدید های فراوان وپیاده روی های طولانی و با وجود خستگی، دلم نمی امد حتی لحظه ای چشمانم را به روی این همه جلال و شکوه ببندم.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

سفرنامه تور کاشان2

حمام سلطان امیر احمد، بنای باشکوه بعدی بود که بازدید کردیم.
اهالی محل، این بنا را متعلق به دوره ی سلجوقیان می دانند که در دوره ی قاجار مرمت شده است.
دیدنی ترین قسمت حمام،سربینه و گرمخانه است.

سربینه، یا همان رختکن ،فضایی هشت ضلعی است که هشت ستون ، آن را از فضای میانی که محل رفت و آمد است جدا می کند. حوض هشت گوش زیبایی نیز در وسط صحن حمام قرار دارد.
تزیینات بسیار زیبای سقف و ستونها خیره کننده هستند.

حمام کوچکی نیز دقیقا با خصوصیات حمام اصلی در کنار آن وجود دارد.
خزینه ی حمام ، برخلاف خزینه های قدیمی دیگر شهرها، فقط محلی برای قرار دادن دیگ بزرگ روی آتش و گرم کردن آب بود و جایی مانند استخر برای غوطه ور شدن در آب وجود نداشت.

پشت بام حمام نیز از جاهای بسیار دیدنی بود که برای هواگیری و نورگیری کلاهک هایی ساخته شده بود که بی شباهت به سفینه های فضایی نبودند.


بقعه ی سلطان میراحمد نیز در کنار خانه های تاریخی طباطبایی، بروجردی و عباسیان قرار دارد و گنبد مخروطی شکل زیبایی دارد که با کاشی معرق تزیین شده است.
پنج جفت در منبت کاری شده از اشیای نفیس این بقعه می باشد.

شهر زیرزمینی نوش آباد ( نوش آباد از ریشه ی انوشه به معنی بی زوال و جاویدان است) ،در شمال شهر کاشان از دیدنی ترین قسمتهای کاشان است که با دیدنش با تمام وجود به توان و استعداد پیشیتیان در این سرزمین می بالم.
این شهر زیرزمینی که محلی ها به آن “اویی” میگویند ، به راستی رازی در دل زمین است.
از تعداد زیادی پله که ورودی اب انباری است پایین می رویم تا سفرمان را در اعماق زمین شروع کنیم.

این شهر زیرزمینی از منحصربفردترین شهرهای زیرزمینی جهان است که به صورت دستی حفاری شده و به دوران پیش از اسلام ، در زمان ساسانیان وحدود 1500 سال پیش برمی گردد.البته تا دوره ی قاجار هم مورد استفاده قرار می گرفته است.
در سال 1383 وقتی یکی از ساکنان نوش آباد در حال حفر چاه در حیاط خانه اش بود،این شهر زیرزمینی خیلی اتفاقی کشف شد.
آنجا به منظور حفاظت ساکنان شهر در جنگها و غارتها به ویژه حمله ی مغول استفاده می شده.
این شهر در سه طبقه در زیر زمین با عمق بین 4 تا 18 متر ساخته شده و به دلیل پیچیدگیهای بسیار زیاد شهر، هنوز به طور کامل کشف و بررسی نشده ، ولی گمان میرود حدود پانزده هزار متر مربع وسعت داشته باشد.
طبقات مختلف آن توسط چاههایی به هم مرتبط شده اند. در دهانه ی هر چاه، دریچه ای سنگی مانند سنگ آسیاب و تعدادی قلوه سنگ وجود دارد که در مواقع خطر یا ورود دود یا هوای آلوده به طبقات، با تخته سنگ، دریچه را مسدود می کردند و از سنگهاهم به عنوان ابزار مبارزه با دشمن استفاده می کردند.
راههای ورودی این پناهگاه، در محلهای پر رفت وآمد شهر مانند بازار، مساجد و قنات ها قرار داشته تا مردم به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. ورودی های آن نیز به طرز ماهرانه ای پوشانده می شدند تا اثری از آنها دیده نشود.
طبقه ی اول در واقع دالان هایی بوده برای گم کردن راه تعقیب کنندگان احتمالی و طبقه ی دوم و سوم محل پناه گرفتن و زندگی در مواقع خطرو ذخیره ی آذوقه بوده است.
راهروهای پیچ در پیچ اتاقهای کوچک و بزرگ و تله هایی به شکل چاههایی که روی آنها پوشانده شده بود تا قابل تشخیص نباشند، و ساکنانی که آرام و ساکت پنهان شده بودند، همه و همه در انتظار ورود مهاجم بودند تا در تله ای گرفتار شود.
و دشمن ، شگفت زده از اینکه چگونه است که در روی زمین اجاق ها همه گرم است و دیگهای غذا می جوشند ولی هیچ جنبنده ای در شهر نیست!
فضای داخلی شهر، شامل راهروهای تنگی که فقط یک نفر میتوانسته از آن عبور کند و
اتاقهای متعددی را که محل اسکان خانواده ها بوده، بهم متصل می کرده، طاقچه هایی برای قرار دادن اشیا، سکوهایی برای نشستن، محل های نگهداری چراغهای پیه سوز، تله هایی که به منطور گیرانداختن دشمنان در صورتی که به داخل شهر راه یافته باشند و همینطور توالت هایی که روی آنها را با خاک و خاکستر میپوشاندند و در مواقع مناسب تخلیه می شدند، فضاهایی در بدنه ی دیوارها برای استتار افراد، سیستم تهویه ، راههای ورودی و خروجی و پیش بینی تمام نیازهای دفاعی در این شهر، همه و همه نشانگر هوش و استعداد خاص سازندگان آن می باشد.
نکته ی جالب دیگر، ساختن دیواره های شهر در کنار جریان های آب قنات می باشد تا هوای خنک در آن جریان پیدا کند.
البته بزرگترین رازی که در دل “اویی” وجود دارد، سیستم تهویه ی آن است که به وسیله کانالهایی ورود و خروج هوا را ممکن کرده است به طوری که به راحتی میتوان در اعماق زمین نفس کشید.
لیدرمان دلیل اینکه این شهر به “اویی” معروف شده را اینطور توضیح داد :
در گویش کاشانی “اوی” واژه ای است که به جای “آهای” در فارسی وجود دارد، و به دلیل ساختار تو در تو و تاریک بودن شهر زیرزمینی، در قدیم افراد برای پیدا کردن یکدیگر همدیگر را با صدای بلند با لفظ “اوی” صدا میکردند.
نظریه ی دیگری هم وجود دارد که معتقدند برای کندن شهر زیرزمینی ،با دلو خاک را به سطح زمین می آوردند و چون مسیر کندن طولانی بوده، شخصی که روی زمین مسؤل خالی کردن دلو بوده، با شنیدن صدای “اوی” ، سطل را با بالا میکشیده و خاک را خالی می کرده .

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

سفرنامه تور کاشان1

سفر به کاشان در استان اصفهان، در اردیبهشت ماه یکی از آرزوهایم بود که به لطف هماهنگی وپیگیری دوستان خوبمان به آن رسیدم. برای رزرو اتاق در هتلی مانند سرای عامری ها در فصل گلاب گیری ،از چندین هفته قبل باید دست به کار شد.
ساعت پنج صبح از تهران راه افتادیم. صبحانه را در رستوران مهتاب در نزدیکی قم صرف کردیم و حدود ساعت ده به سرای عامری ها رسیدیم.
سرای عامری ها بزرگترین عمارت کاشان است که یادگار دوره ی زندیه می باشد.

کاشان

سازمان میراث فرهنگی از سال 1377 این خانه را خریداری و شروع به مرمت آن کرد و اکنون به عنوان یکی از بیست هتل برتر خاورمیانه پذیرای مهمانان داخلی و خارجی می باشد.
این خانه توسط خاندان عامری، حاکم وقت کاشان با دوازده هزار متر اعیانی و نه هزار متر زیر بنا ساخته شده و بزرگترین خانه هتل سنتی ایران است.

سرای عامری ها

اتاق های با شکوه خانه ی عامری ها بسته به محل قرار گیری و نوع پله هایشان ، بر حسب شرایط و وضعیت افراد و سن و سال قابل استفاده می باشد.
بعضی از اتاق ها پله های بسیار باریک و بلندی ، حتی بلندتر از 50-60 سانتی متر دارد که بالا رفتن از آنها برای همه امکان پذیر نیست

ولی کاملا ارزش آن را دارد که حداقل یک شب را با احساسی دقیقا مانند آنچه در دویست سال پیش می گذشته، ولی با امکانات امروزی مانند حمام و فن کوئل و البته اینترنتی با سرعت خوب ، سپری کرد.
سرای عامری ها 15 اتاق در دو طبقه و 7 حیاط با شکوه دارد که شامل چند خانه ی مجزا ی مجاور و مرتبط به هم است و به صورت اندرونی و بیرونی می باشد.

حوض خانه ها، ایوان های بلند،شاه نشین های هفت دری و همه ی اتاق های عمارت طبق تقارن بی نظیری ساخته شده اند و تمام سطوح دیوار ها و ایوان ها با انواع گچ بری، مقرنس ، نقاشی، گره چینی و تزئینات دیگر پوشیده شده است.

اتاق های پرزیدنتال آن به صورت دو اتاق تو در تو ی مجزا می باشد که پله های باریک بسیار بلندی به در قدیمی چوبی کوچکی به سمت پشت بام خانه در کنار آن قرار دارد.

هر کدام از درها و پنجره های اتاق به بالکن یا حیاط یا پشت بامی متصل است.
برای کشف همه ی قسمت های اتاق، زمان لازم است و به قول بچه ها جان می دهد برای قایم موشک بازی.

برای یک سفر دو روزه، وسایل زیادی همراه نداشتیم که آنها را به هتل تحویل دادیم و به همراه لیدر محلی ، پیاده به سمت دیدنیهای اطراف سرای عامری ها راه افتادیم.
خانه ی طباطبایی ها،خانه ی بروجردی ها، حمام سلطان احمد ، همه در نزدیکی هم در خیابان علوی قرار دارند.
خانه ی طباطبایی ها یکی از زیباترین خانه های قدیمی کاشان است.
قسمت خارجی خانه ، دیوارهای بسیار ساده و گل اندود میباشد و تصور شکوه و جلال عمارت ، از بیرون ساختمان غیرممکن میباشد.
ساخت این بنا به 1280 هجری قمری برمی گردد و صاحب آن حاج جعفر نطنزی از تجار و تولیدکنندگان بزرگ فرش در کاشان بوده است.

بعد از عبور از راهرویی که ورودی خانه را به داخل حیاط متصل می کند، از دیدن اینهمه زیبایی و شکوه ، شگفت زده می مانیم.
دیوارهای خانه، سرتاسری و بدون هیچ پنجره و دیدی به بیرون میباشد و در واقع حجابی بین کوچه و خانه میباشد.
دیوارهای باشکوه حیاط و ایوانهای خارجی ، مملو از نقاشیهای بسیار زیبا و تماما با نقوش گل و پرنده و اسلیمی هاو گچ بریها و آینه کاریهای بی نظیر می باشد.
هیچ اثری از اسب و شمشیر و جنگ در نقاشیها دیده نمیشود که نشانگر صلح طلب بودن مردم این سرزمین می باشد.
تقارن در ساخت بنا نیز از مشخصه های اصلی عمارت می باشد.

پنجره های اورسی و درهای دولنگه ای که به سمت بیرون باز می شوند و انعکاس نور از پشت شیشه های رنگی استفاده شده در پنجره ها ، بیش از حد تصور زیبا و دلفریب است.

اینطور که لیدرمان توضیح می داد، هر رنگی که در شیشه ها استفاده شده به منظور خاصی بوده است.مثلا انعکاس نور بر روی شیشه های زرد رنگ در ساعات میانی روز باعث افزایش اشتها، رنگ سبز و آبی هنگام بعداز ظهر باعث آرامش و قرمز باعث دور شدن حشرات می باشد.
بادگیرهای بلندی که بر روی بام خانه برای تهویه ی سرداب ساخته شده اند بر زیبایی و جلال بنا افزوده اند.

ساخت خانه ی تاریخی بروجردی ها که یکی دیگر از عمارتهای معروف کاشان است ،نیز ماجرای جالبی دارد.
داستان از این قرار بوده که حاج سید حسن بروجردی که از بازرگانان معتبر کاشان و از تاجران فرش بوده ، برای پسرش از دختر حاج جعفر طباطبایی که صاحب خانه ی طباطبایی بوده خواستگاری کرد. خانواده ی عروس ، شرط ازدواج را تهیه ی خانه ی مجلل در شان خانواده تعیین کردند.
خانه ی بروجردی ها حاصل آن شرط و عهد است.
خانه ی عباسی ها نیز از جمله عمارتهای دیدنی کاشان است که در محله ی سلطان امیر احمد قرار دارد.
این خانه نیز در شمار خانه های مجموعه ای است و در پنج حیاط مرتبط به هم متناسب با شرایط اقلیمی شان ساخته شده است.

طبقه ی پایین خانه که شامل سرداب و حوضخانه و اتاقهای تابستانی است، چندین درجه حتی تا پانزده درجه خنکتر از طبقات بالایی است.
قوسهای معروف به شاخ بزی و نقاشیهای منحصر بفرد در ایوانهای خانه، سقفهای نقاشی شده و تالارها با گچ بری های مشبک رنگی و آینه کاری،به راستی زیبا و دیدنی هستند.
خصوصیت متقارن بودن ساختمان و اینکه از بیرون ساختمان حتی نقطه ای به داخل ساختمان دید ندارد، در تمام ساختمانهای باشکوه کاشان مشترک می باشد.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان

زیباترین هتل خاورمیانه در اصفهان

به طور قطع همه ما ایرانی ها، به خصوص آنهایی که اهل سفر هستند، تجربه بازدید از اصفهان، نصف جهان را داریم.
اصفهان با تمام زیبایی هایش، یکی از گرانبها ترین میراث یونسکو می باشد. مقصدی بی نظیر که پاسخگوی همه نوع سلیقه گردشگری خواهد بود.

مهمانسرای عباسی

شهرت اصفهان به آثار بی مانند تاریخی، صنایع دستی بسیار متنوع، مردم باهوش و خونگرم و بسیاری از عوامل دیگر بر می گردد. بی راه نیست اگر اصفهان را شهری مدرن و در عین حال سنتی بنامیم، زیرا هنرمندان اصفهان سنت را مدرن کرده اند!
اما این مقصد زیبا قابلیت های زیادی برای برتر شدن در میان مقاصد خاورمیانه و آسیای جنوبی دارد.
حدود 300 سال پیش، در دوره صفویه، شاه سلطان حسین، دستور ساخت یک کاروانسرای باشکوه برای تجار و مردمانی را داد که در آن زمان از جاده ابریشم(حوالی اصفهان) عبور می کردند و نیاز به تجدید قوا داشتند. سرانجام شاه سلطان حسین صفوی این کاوراسنرا را به مادر خویش هدیه کرد.
اما اکنون بعد از 300 سال میراث داران این گنجینه تاریخی، با تجهیز کاروانسرا، آن را به مهمانسرایی زیبا، منحصر به فرد و بی مانند در کل خاورمیانه کرده اند.

زیباترین هتل خاورمیانه

مهمانسرای عباسی دارای 225 باب اتاق، سوئیت و آپارتمان است که شامل اتاق های معمولی یک تخته و دو تخته، چشم انداز و پردیس، سوئیت های معمولی، قاجار، صفوی، سبز و نیز آپارتمان دو و سه خوابه بوده و همگی اتاق ها مجهز به سیستم های ایمنی ویژه و مطابق با اصول استانداردهای بین المللی و روز دنیا می باشند.

هتل عباسی

این مهمانسرای زیبا، خود به تنهایی به یک جاذبه گردشگری در اصفهان تبدیل شده است. اگر قصد اقامت در این مهمانسرای تاریخی را دارید فراموش نکنید که حتما از قبل رزرو را انجام دهید تا از اقامت در این برگ از کتاب تاریخ ایران لذت ببرید.

دسته‌ها
اصفهان ایران فارس قم یزد

جاذبه های گردشگری مرکز ایران

اگر بخواهیم یک لقب زیبا به مرکز ایران اختصاص دهیم، باید نام آن را”صندوقچه تاریخ ایران” بخوانیم. چرا که بسیاری از شهرهای تاریخی و اصیل ایران در نواحی مرکز قرار دارند. شهرهایی با شهرت جهانی از جمله شیراز، اصفهان، یزد، قم و کاشان، که به عنوان اصلی ترین مقاصد گردشگری ایران برای گردشگران داخلی و خارجی می باشد. شهرهایی که سر لوحه زندگی در شرایط سخت اقلیمی در نواحی مرکزی ایران هستند.

دیدنی های شیراز

شاهکارهای معماری اسلامی در اصفهان، بادگیرهای یزد و قنات های اسرار آمیز آن تا شیراز، شهر شعر و شاعری و عطر بهار نارنج، بهانه ای برای مسافران در دیدار از قلب فلات مرکزی ایران است.

گردشگری یزد

فلات مرکزی ایران با جاذبه های بی مانندش، شما را با مردمان سخت کوش ایران و سبک های زندگی منحصر به فردشان در همسویی و سازگاری با طبیعت آشنا می کند. ایرانگردی را با اقوام عشایر ایران از جمله ایل بزرگ قشقایی، شاهسون ها و کلهر، تجربه کنید.

اقوام عشایر ایران

دسته‌ها
اصفهان ایران

کلیسای وانک

کلیسای وانک، اصفهان(Vank Cathedral)

از جمله کلیسای ارامنه ایران در منطقه جلفا اصفهان قرار دارد. وانک در لغت به معنای صومعه می باشد که نام آن از کلیسای سورپ آمنا پرکیچ وانک نخجوان گرفته شده است. کلیسای وانک یا آمنا پرکیج که در زمان شاه عباس دوم تاسیس گردید بر خلاف کلیساهای کهن ارمنی که بیشتر از سنگ ساخته شده‌اند، با خشت خام بنا گردیده است.

نتیجه تصویری برای کلیسای وانک

دیوار بیرونی کلیسا با آجر و دیوار درونی آن را با اندود گچ که بر روی آن نقاشی و تزیین شده پوشانده‌اند. از جمله وجه تمایز دیگر کلیسای Vank گنبد دو پوسته کلیسا و منحصر به فرد بودن تزئینات نقاشی، طلاکاری و تذهیب در معماری بنا می باشد.

دسته‌ها
اصفهان ایران

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان، اصفهان (Naqsh-e Jahan Square)

به پایتخت تاریخی دنیای اسلام سفر کنید. کمتر گردشگری داخلی و خارجی وجود دارد که در خصوص جاذبه های گردشگری شهر اصفهان نشنیده باشد. میدان نقش جهان، عالی قاپو، مسجد امام، منارجنبان، چهل ستون، مسجد زیبای شیخ لطف الله و سایر آثار تاریخی به نام که شهرت جهانی دارند در سفر به اصفهان، نصف جهان میزبان گردشگران است.

میدان نقش جهان از میادین زیبا و تاریخی ایران است که شکل هندسی آن مستطیل به درازای ۵۰۷ متر و پهنای ۱۵۸ متر در مرکز شهر اصفهان می باشد که در سال 1358 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسبده است.