دسته‌ها
ایران فارس

مسجد رنگین کمانی ایران زمین2

درب چوبی مسجد دارای قابی سنگی با تزیینات اسلیمی و سنگ یک پارچه بزرگ است و روی آن یک قوس پنج و هفت به کار رفته در بالای قاب سنگی یک کتیبه ی کوچک که سنگی با شعر شوریده شیرازی و تاریخ ساخت آن با خط نستعلیق آمده است.
از ورودی اصلی مسجد وارد هشتی می‌شویم که با یک پیچ ۹۰ درجه در سمت چپ به راهرویی می‌رسد که به حیاط مسجد وصل می‌شود این هشتی با اجر ساخته شده وتنها به قرینه در ورودی تابلوی از کاشی نصب گردید که در پایین این تابلو شعر معروف سعدی و نام معمار ان آماده است.

3مسجد نصیر الملک
غرض نقشی است کز ما بازماند که هستی را نمی‌بینم بقایی
مگر صاحبدلی روزی به رحمت کند در حق استادان دعایی مسجد نصیرالملک کجاست؟
این مسجد دارای دو شبستان یکی در غرب و دیگری در شرق، می باشد. شبستان شرقی یک شبستان زمستانی بوده که به سمت قبله است همچنین در هوای بسیار گرم تابستان می‌بایست مورد استفاده قرار می‌گرفت.

1مسجد نصیرالملک
شبستان غربی یکی از زیباترین شبستان‌های مساجد ایران است که با تزیینات کاشی و آجر با نقاشی‌هایی از گل سرخ کار شده بود اما تعمیراتی در حدود ۷۰ سال قبل روی آن انجام شده بود که کاشی فیروزه‌ای روی آن را پوشاند. در شبستان غربی یک محراب بسیار زیبا با ایجاد یک فرورفتگی در بدنه چوبی شبستان ایجاد شده است.
طاق های این شبستان بر روی ستونها سنگی و با طرح مارپیچ بر روی آن در دو ردیف شش‌تایی و به تعداد دوازده عدد به نیت «دوازده امام» قرار گرفته است و همچنین این شبستان دارای هفت درگاه که آن را به صحن مسجد مرتبط می‌کند، با هفت در چوبی با شیشه‌های رنگارنگ می‌باشد. سنگتراشی و تزیین این شبستان الهام گرفته شده از مسجد وکیل شیراز است.
مسجد نصیرالملک در شیراز حوالی خیابان لطفعلی‌خان‌زند قرار دارد. بین چهار راه مشیر تا بلوار زینبیه، در محدوده‌ گود عربان و جنوب خیابان لطفعلی‌خان که مسجد در آن واقع شده‌است.
معمولا تا قبل از ساعت 9 صبح بهترین زمان برای بازدید از این اثر تاریخی‌ست. عموم گردشگران معتقدند بهترین بازه برای بازدید بین ساعت 8:00 الی 10:00 صبح است. ممکن است در این زمان کمی شلوغ باشد اما بازهم امکان تماشا وجود دارد.

کشور چین از کشورهای فوق‌العاده زیبای دنیا به شمار می‌رود. تور چین را از دست ندهید. اگر قصد سفر به چین را دارید میتوانید تور چین را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
ایران فارس

مسجد رنگین کمانی ایران زمین1

در عهد قاجار، به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک، که از اعیان و اشراف شیراز بود، مسجدی ساخته شد که تا به امروز نگین معماری اسلامی- ایران به شمار می آید.
شاهکاری از محمد حسن معمار، که طی 12 سال (از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ ) با استفاده از آجر، و کاشی و شیشه های رنگی، تلفیقی از هنر و ذوق ایرانی- اسلامی را برای ساخت مسجد رنگین کمانی به کار گرفت.
مسجد نصیر الملک یک بنای معمولی نیست، بلکه دنیایی از رنگ و روحانیت برای ایجاد فضای آرام و معنوی است. مسجد نیر الملک به دلیل زیبایی منحصر به فردش در صدر لیست جاذبه های شیراز برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد.
نور در معماری ایرانی نقش مهمی دارد و این نکته در مسجد نصیرالملک به اوج خود می‌رسد. نصیرالملک رنگین‌کمانی از رنگ‌هاست. جالب است بدانید دقت و ظرافت در طراحی و ساخت این مسجد به قدری بوده است که علی‌رغم قدمت حدودا 150 ساله این مسجد، مردم هنوز برای عبادت به آن می‌روند.

1مسجد نصیرالملک
ورودی اصلی مسجد از کاشی هفت رنگ با تزیینات فراوانی از گل سرخ گل زنبق شیراز طراحی شده است. این سردر دارای دو جرز است و هر جرز به سه قسمت تقسیم شده و در بالای آن یک تابلو با کاشی هفت رنگی قرار دارد.

مسجد نصیرالملک 2
کشور چین از کشورهای فوق‌العاده زیبای دنیا به شمار می‌رود. تور چین را از دست ندهید. اگر قصد سفر به چین را دارید میتوانید تور چین را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
ایران فارس

شهر دیدنی شیراز در اردیبهشت2

4- پارک کوهپایه شیراز

پارک کوهپایه که در نزدیکی دروازه قرآن شیراز، پارکی قرار دارد و به سبب احاطه شدن با غرفه های نارنجی شهره خاص و عام است. یکی از قسمت های پرطرفدار این پارک، گهواره دید نام دارد که امکان تماشای دروازه قرآن از ارتفاع بالا را به شما می دهد که با پیمودن مسیر پله نوردی می توانید به آن برسید.

پارک کوهپایه شیراز

5- آب مقدس و حوض ماهی ها

سه حوض ماهي در شيراز ، فسا و زرقان وجود دارد که امروز به جز حوض فسا که خشک شده است دو حوض دیگر دایر است. در حوض همجوار با آرامگاه سعدی تا قبل از سال 1327 و مرمت آرامگاه هر سال چهل روز پس از عيد نوروز در محوطه جلوي آرامگاه سعدي آش نذري به نام «ديگ جوش» می پختند. ماهي هاي اين آب مقدس است و هيچ کس حق صيد آنها را نداشت. اما امروزه صرفا سکه در آب می اندازند

آب مقدس و حوض ماهی ها

6- غار حیدر بیگ

این غار یکی از جاذبه های طبیعت گردی در شیراز محسوب می شود. طول اين غار بيش از 60 متر است و چاهي در داخل آن وجود دارد که صداي جريان آب از اعماق آن به گوش مي‌رسد.

7- آبشار دم اسب

آبشار دم ارتفاعی در حدود 30 متر دارد و از میان دو شکاف دیواره سنگی به پایین میریزد و زیبایی بی نظیری دارد که می توانید در مسیر عبور از روستای قلات با یک ساعت پیاده روی به آبشار دم اسب برسید.

آبشار دم اسب

8- آبشار دشت ارژن

منطقه زيبا و حفاظت شده دشت ارژن و کوهمره سرخي، واقع در 40 کيلومتري مسير جاده شيراز به کازرون، با طبيعت خاص خود و غناي گونه هاي گياهي و جانوري محل مناسبي برای طبیعت گردی می باشد. استراحتگاه دشت ارژن، آبشار چرونيز، آبشار دم اسب (نزديک روستاي کوه زرگ) و طبیعت بکر بهانه بسیار خوبی برای بازدید از دشت ارژن می باشد.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

آبشار دشت ارژن

دسته‌ها
ایران فارس

شهر دیدنی شیراز در اردیبهشت1

اردیبهشت بهترین زمان گردشگری در سراسر ایران میباشد. همه شهرهای ایران در این ماه مملو از زیبایی های طبیعی و آب و هوای بکر برای مسافرت می باشد. فصل گلاب گیری در قمصر کاشان، فصل سوسن چلچراغ، فصل لاله های واژگون و دشت شقایق، اردیبهشت را به بهشت ایران مبدل کرده است. با ما همراه باشید:

جاذبه های گردشگری شیراز

ماه اردیبهشت مقارن با ماه می(may) میلادی می باشد و بسیاری از گردشگران خارجی در این زمان با سفر به شهرهای توریستی ایران از زیبایی ها لذت می برند. چرا که در بین توریست های خارجی اردیبهشت به عنوان بهتر ماه برای سفر به ایران شناخته شده است.

دیدنی های شیراز

درست است که همه شهرهای ایران از جمله اصفهان، چهارمحال بختیاری و شهرهای جنوبی در این فصل آب و هوای مطلوب دارند اما شیراز “شهر اردیبهشت ایران” میباشد و به همین علت روز 15 اردیبهشت را روز شیراز نام گذاری کرده اند.
شهر شیراز زیبایی های خاص خود را دارد شاید همین زیبایی ها دلیل آن بود که از 2500 سال پیش یعنی از زمان هخامنشیان شیراز را به عنوان پایتخت تابستانی برگزیده شد.
خوشا شیراز و وضع بی مثالش خداوندا نگهدار از زوالش
به شیراز آی و فیض روح قدسی بجوی از مردم صاحب کمالش

تور شیراز

اگر قصد انتخاب تور شیراز را دارید حتما از جاذبه های گردشگری معروف شیراز بازدید نمائید.

1- تنگ رودیان

تنگه رودیان در جاده شیراز- سپیدان قرار دارد و می تواند گزینه مناسبی برای یک روز کمپ در دل طبیعت باشد.

تنگ رودیان

2- پارک جنگلی پالایشگاه

پارک جنگلی پالایشگاه یا پارک جنگلی انقلاب زرقان در نزدیکی شیراز می باشد و به عنوان بزرگ ترین پارک مصنوعی در شیراز شناخته شده است. به دلیل امکانات کمپینگ معمولا در روز سیزده به در و یا پایان هفته ها علاقه مندان به طبیعت گردی از فضای پارک استفاده می کنند.

پارک جنگلی پالایشگاه

3- پیست اسکی بین الملی پولادکف

پیست اسکی بین الملی پولادکف در ۸۸ کیلومتری شمال شیراز و کیلومتر ۱۵ جاده سپیدان به آبشار مارگون قراردارد. پیست پولادکف دارای هتل چهار ستاره، ۴ واحد غذاخوری، تله کابین به طول ۲ کیلومتر، ۲ دستگاه تلی اسکی ویژه اسکی بازان به طول ۱۶۰۰ متر و ۸ دستگاه موتور برفی است. در نزدیکی پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی کوچک تری وجود دارد که به پیست اسکی سپیدان شناخته می شود. به طور کلی این پیست اسکی در فصل زمستان جذابیت بیشتری می یابد.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

پیست اسکی بین الملی پولادکف

 

دسته‌ها
اصفهان ایران فارس قم یزد

جاذبه های گردشگری مرکز ایران

اگر بخواهیم یک لقب زیبا به مرکز ایران اختصاص دهیم، باید نام آن را”صندوقچه تاریخ ایران” بخوانیم. چرا که بسیاری از شهرهای تاریخی و اصیل ایران در نواحی مرکز قرار دارند. شهرهایی با شهرت جهانی از جمله شیراز، اصفهان، یزد، قم و کاشان، که به عنوان اصلی ترین مقاصد گردشگری ایران برای گردشگران داخلی و خارجی می باشد. شهرهایی که سر لوحه زندگی در شرایط سخت اقلیمی در نواحی مرکزی ایران هستند.

دیدنی های شیراز

شاهکارهای معماری اسلامی در اصفهان، بادگیرهای یزد و قنات های اسرار آمیز آن تا شیراز، شهر شعر و شاعری و عطر بهار نارنج، بهانه ای برای مسافران در دیدار از قلب فلات مرکزی ایران است.

گردشگری یزد

فلات مرکزی ایران با جاذبه های بی مانندش، شما را با مردمان سخت کوش ایران و سبک های زندگی منحصر به فردشان در همسویی و سازگاری با طبیعت آشنا می کند. ایرانگردی را با اقوام عشایر ایران از جمله ایل بزرگ قشقایی، شاهسون ها و کلهر، تجربه کنید.

اقوام عشایر ایران

دسته‌ها
ایران فارس

باغ ارم شیراز

باغ ارم، شیراز (Eram Garden)

پایتخت شعر و ادب و پایتخت تاریخی ایران، شهر شیراز سفر کنید. یکی از مهمترین و محبوب ترین شهر های توریستی ایران به خصوص برای گردشگران خارجی شهر تاریخی شیراز می باشد. از تخت جمشید، پاسارگاد گرفته تا فالوده و آب لیموی شیرازی و باغ های معروف آن گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. یکی از معروف ترین باغ های شیراز باغ ارم می باشد که از دوران سلجوقیان و در تمام دوره آل اینجو و آل مظفر و گوركانیان مورد استفاده شاهان و خاندان سلطنتی بوده است.

دسته‌ها
ایران فارس

مسجد نصیر الملک

مسجد نصیر الملک، شیراز (Nasir ol Molk Mosque)

یکی از زیبا ترین و بی بدیل ترین مساجد اسلامی “مسجد نصیرالملک” می باشد. این مسجد در خیابان لطفعلی خان زند و در محله گودعربان به همت میرزا محمد حسن معمار و کاشی‌کاری استاد محمدرضا از بزرگان دوران قاجار ساخته شده است. حیاط مسجد چهار ایوانی می باشد و در ساخت بنا از کاشی های متدوال دوره قاجار و شیشه های رنگی به زیبایی هرچه تمام تر استفاده شده است. به دلیل وجود شیشه های رنگی در بنای مسجد به آن لقب مسجد صورتی ایران داشته شده است.

دسته‌ها
ایران فارس

آرامگاه حافظ

مقبره حافظ، شیراز (Tomb of Hafez)

از میعادگاه عاشقان شعر پارسی مقبره حافظ یا همان لسان الغیب فارسی دیدن نمائید. مقبره حافط محفلی برای شعر دوستان و زوج های جوانی است که می خواهند ذوق شعر و شاعری را در اینجا متبلور کنند. آرامگاه حافظ در شمال شهر شیراز، پایین تر از دروازه قرآن در یکی از قبرستان های معروف شیراز به نام «خاک مصلی» قرار دارد که از آثار بر جای مانده از دوره زندیان می باشد. ابعاد مقبره ۵۶ متر طول و ۸ متر عرض می باشد و مشتمل بر ۲۰ ستون سنگی به ارتفاع ۵ متر است.
اگر در تور شیراز از حافظیه دیدن کردید فال حافظ را فراموش نکنید!

دسته‌ها
ایران فارس

مسجد جامع عتیق

شیراز

می‌توان مسجد جامع عتیق شیراز را از قدیمی‌ترین مساجد این شهر معرفی کرد که به مسجد جمعه یا مسجد آدینه نیز شناخته می‌شود.

کهن‌ترین مسجد شهر شیراز، مسجد جامع عتیق این شهر است

به نظر می‌رسد که بنای نخست این عمارت کهن در اواخر قرن ۳ هجری قمری بر عبادتگاهی که اطلاعی از تاریخ احداث آن در دسترس نیست، ساخته شده و سپس در اواسط قرن ۸ هجری قمری بخش‌هایی از جمله «دارالمصحف» که محل نگهداری قرآن است، به آن افزوده شد. کتیبه‌ای شامل جملاتی در شان قرآن کریم نیز در آن وجود دارد که به نظر می‌رسد به خط «یحیی الجمالی الصوفی» از خطاطان شهره دوران شاه اسحق است.

 

شیراز

از دیگر جاذبه‌های محبوب و پرطرفدار این شهرستان زیبا می‌توان به باغ جهان‌نما، باغ نارنجستان قوام، بازار وکیل، مسجد وکیل، مقبره‌ی کورش در پاسارگاد، غار قلعه‌بندر، دریاچه‌ی قره آغاج، روستای زیبای رکن‌آباد، باغ نظر (موزه‌ی پارس)، موزه‌‌ی آواها و نواها (خانه‌ی منطقی‌نژاد)، موزه‌ی خاتم (خانه‌ی سعادت)، گنجینه‌ی تاریخ فارس، موزه‌ی لباس‌های سنتی و آیینی (خانه‌ی صالحی)، آستان مقدس سید علاءالدین حسین (ع) (از برادران شاه چراغ)، بقعه‌ی تاج‌الدین غریب (ع)، مسجد نو (مسجد شهدا و کهن‌ترین مسجد شیراز پس از مسجد جامع عتیق) و … اشاره کرد.

دسته‌ها
ایران فارس

عمارت شاپوری

شیراز

موقعیت عمارت شاپوری روی نقشه

در شهر شیراز و در زمان حکومت پهلوی، در سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ عمارتی به همت یکی از معروف‌ترین معماران شیراز احداث شد که به عمارت شاپوری شهرت یافت. این بنا متعلق به یکی از تاجران و بازرگانان مشهور شیراز، عبدالصاحب شاپوری است و به همین دلیل به این نام شهرت یافته است. اثری که با استفاده از معماری به سبک قاجار امروزه میزبان گردشگران بسیاری است و بخش‌های متنوعی از جمله رستوران، کافی‌شاپ و نمایشگاه آثار فرهنگی و هنری استان فارس نیز در آن دایر است.