دسته‌ها
آذربایجان شرقی اردبیل ایران ایلام خوزستان قزوین کرمانشاه گیلان لرستان همدان

سفر به غرب ایران

غرب ایران از ابتدای تاریخ تا به امروز به عنوان یک منطقه بسیار استراتژیک و با اهمیت بوده است. غرب ایران را می توان زادگاه شکل گیری و قدرت یافتن تمدن های بزرگ ایران دانست.
اقیلم مناسب ناحیه غربی فلات ایران و وجود زمین های زراعی مناسب موجب شد تا اولین روستاهای ایران در این منطقه به وجود آید.

دیدنی های لرستان

منطقه توریستی غرب فلات ایران را شهرهای مهمی همچون رشت، تبریز، قزوین، همدان، کرمانشاه، مراغه، اردبیل و خرم آباد شکل می دهند. فرقی نمی کند شما تور کرمانشاه، یا تور تبریز را انتخاب می کنید و یا قصد سفر به مهد سفال ایران یعنی لالجین همدان را دارید، به هرکجای ایران که سفر کنید، جاذبه های گردشگری خاص خود را دارد.

جاذبه های توریستی یزد

اگر مقصد سفر های شما غرب ایران زیباست، ارمغان سفر شما آشنایی با فرهنگ و زبان های اصیل ایران در شهرهای کرمانشاه، لرستان، ایلام، خواهد بود. میزبان سفر خاره انگیز شما، مردمان اصیل از اقوام کُرد در کرمانشاه، اقوام لر در ایلام و لرستان، اقوام عرب در خوزستان، اقوام تالشی در گیلان، اقوام آذری در شمال غرب ایران می باشند. این مردمان میهمان نواز هر ساله، به ویژه در ایام نوروز و یا تعطیلات تابستان، به گرمی پذیرای گردشگران هستند.

لالجین همدان

دسته‌ها
ایران خوزستان

چغازنبیل خوزستان

چغازنبیل، خوزستان (Chogha Zanbil)

به قدیمی ترین پایتخت تمدن ایران خوزستان و شوش سفر کنید و از آثار به جای مانده از تمدن عیلام یعنی معبد چغازنیبل دیدن نمائید. این بنا در حدود سده سیزده سال پیش از میلاد مسیح در منطقه نزدیک شوش بنا گردید. کاربرد اصلی آن زیارتی و مذهبی بوده است و معماری آن به دلیل وسعت، نوع مصالح و طراحی خاص منحصر به فرد می باشد. ارتفاع حدودی بنا 55 متر است که اکنون صرفا یک الی دو طبقه از بنا باقی مانده است. بنای تمام از خشت و کتیبه های باستانی که به خدای شهر دوراونتاش یعنی اینشوشیناک تقدیم گردیده است.
به طور کلی منطقه شوش و خوزستان یکی از مهم ترین مناطق تاریخ جهان می باشد که پایه تمدن و معماری دنیا از آن شروع گردیده است.

دسته‌ها
ایران خوزستان

منطقه زراس؛ بهشتی در خوزستان

اینجا صبح با عطر سبزه‌ها و عطر آرامش آغاز می‌شود و آفتاب نرم نرمک از پشت ارتفاعات خودش را پهن می‌کند به روی دشت‌ها. قدم می‌گذاری بر مخملی‌ترین چمن‌ها و پر می‌شود مشامت از عطر گل‌‌ها، دیده‌ات از مناظر دل‌انگیز زاگرس، دلت از صدای دل‌نشین چشمه‌سارها و نغمه خوش پرندگان. اینجا زراس است؛ بهشتی در دل خوزستان.

کمپ زراس

جاذبه‌ای که از طبیعت بکر و کمتر شناخته‌شده‌ی خوزستان برمی‌آید، بر دل می‌نشیند و آرامش خاص‌اش را در وجود هر بیننده‌ای به جریان می‌اندازد. اینجا خوزستان است، سرزمین نخل‌های سر به فلک کشیده، سرزمینی که به هوای شرجی و گرمای خشن‌اش می‌شناسید. اما این تنها یک روی سکه است، طبیعت خوزستان تنها به تالاب‌ها و نی‌زارهایش ختم نمی‌شود، وقت آن رسیده طبیعت آرام، رها و بخشنده‌ی خوزستان را به همگان نشان دهیم.

کمپ زراس

زراس را باید دید، در طبیعت بکرش، هوای دل‌انگیزش و در کنار زنان و مردان سخت‌کوش و مهربانش باید گام برداشت. نگاه پرمهر و بی‌ریای چوپانان، سیمای خندان کودکان را باید تجربه‌ کرد. باید دست بر سنگ‌های خانه‌های بی‌آلایش‌اش کشید، از مشک سیاه زن روستایی چند جرعه‌ای آب نوشید و عطر و طعم خوش نان محلی را با تمام وجود حس کرد.

کمپ زراس

زراس

بهترین فصل برای بهره بردن از آب‌وهوای لطیف و طبیعت زیبای این منطقه بهار است. در بهار باید کفش‌ها را از پا درآورد و دستان را از هم گشود و در میان جاده‌ی پنهان میان چمن‌هایش دوید و به آوای طبیعت گوش سپرد. زمستان‌ها، اما می‌شود دست نوازشگر سرما را بر سر طبیعت این سرزمین دنبال کرد و از  ارتفاعات پوشیده از برف و دشت‌های سفید‌پوشش لذت برد و حتی تابستان‌ها نیز به دور از گرمای طاقت فرسای سایر نقاط خوزستان چند صباحی را در اینجا به استراحت گذراند.

کمپ زراس

ورود به دهکده تفریحی زراس برای همه گردشگران آزاد است و برای اسکان در این منطقه می‌توانید از میان ویلاها و سوئیت‌هایی با چشم‌انداز زیبای رو به دریاچه یکی را انتخاب کنید. شاید هم برپایی چادر در دل طبیعت را  ترجیح می‌دهید. در اینجا می‌توانید علاوه بر طبیعت بی‌نظیر منطقه از امکانات رفاهی (تفریحات آبی، قایق‌سواری، اسکله تفریحی، پیست اسب‌سواری و دوچرخه‌سواری و ….) لذت ببرید و چند روزی را به دور از هیاهوی زندگی شهری در طبیعت بکر این محل بگذرانید.

موقعیت جغرافیایی

منطقه زراس در ۲۵۰ کیلومتری شمال شرقی اهواز، ۱۴ کیلومتری جنوب شهر دهدز و ۳۹ کیلومتری سد کارون ۳، به مساحت ۲۰۶ هکتار از جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان است. این منطقه از شمال به ارتفاعات کوه گل و جاده ایذه-شهرکرد و از جنوب و غرب به حوزه آبریز سد کارون ۳ و روستای درب غریبی و از شرق به روستای زراس محدود می‌شود.

کمپ زراس

دسترسی

برای رسیدن به این منطقه باید از طریق جاده ایذه-دهدز به طول ۵۵ کیلومتر وارد شوید.

کمپ زراس

جاذبه‌‌ها

از جاذبه‌های این منطقه دریاچه سد کارون ۳  مشرف به دهکده است که زیبایی دلنشینی دارد؛ آبشار شیوند که روبه‌روی دهکده قرار گرفته در نوع خود کم‌نظیر است؛ منطقه بلوط بلند نیز که در ۲۲ کیلومتری دهکده قرار دارد واقعا زیبا است؛ کوه‌های سر به فلک کشیده منگشت و طبیعت برف‌گیر و جنگل‌های بکر منطقه، منطقه تاراز، گلزار، دشت سوسن، تورک و …. بسیار دیدنی‌اند. به علاوه، آبادی‌ها، روستاها و باغات پوشیده از انواع درختان میوه مناطق سردسیر و کوهستانی و مشاهد زندگی و روزمرگی مردم محلی منطقه می‌تواند جذاب و دیدنی باشند.

کمپ زراس

در این منطقه علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، جاذبه‌های تاریخی و مذهبی بسیاری نیز وجود دارد. جاذبه‌هایی چون طاق طویله که مربوط به دوره اتابکان لر بزرگ در شهر باستانی ایذه است؛ آثار قلعه کژدم در نزدیکی آبادی خنگ اژدر؛ اشکفت سلمان در ۳ کیلومتری جنوب غربی ایذه؛ نقش برجسته کول فره که قدمتی چند هزار ساله دارد و در ۳ کیلومتری شمال شرق ایذه قرار گرفته است و بسیاری دیگر.

عکس‌های این مقاله طبیعت تابستانی زراس را به تصویر می‌کشند.