دسته‌ها
اصفهان

زیباترین هتل خاورمیانه در اصفهان

به طور قطع همه ما ایرانی ها، به خصوص آنهایی که اهل سفر هستند، تجربه بازدید از اصفهان، نصف جهان را داریم.
اصفهان با تمام زیبایی هایش، یکی از گرانبها ترین میراث یونسکو می باشد. مقصدی بی نظیر که پاسخگوی همه نوع سلیقه گردشگری خواهد بود.

مهمانسرای عباسی

شهرت اصفهان به آثار بی مانند تاریخی، صنایع دستی بسیار متنوع، مردم باهوش و خونگرم و بسیاری از عوامل دیگر بر می گردد. بی راه نیست اگر اصفهان را شهری مدرن و در عین حال سنتی بنامیم، زیرا هنرمندان اصفهان سنت را مدرن کرده اند!
اما این مقصد زیبا قابلیت های زیادی برای برتر شدن در میان مقاصد خاورمیانه و آسیای جنوبی دارد.
حدود ۳۰۰ سال پیش، در دوره صفویه، شاه سلطان حسین، دستور ساخت یک کاروانسرای باشکوه برای تجار و مردمانی را داد که در آن زمان از جاده ابریشم(حوالی اصفهان) عبور می کردند و نیاز به تجدید قوا داشتند. سرانجام شاه سلطان حسین صفوی این کاوراسنرا را به مادر خویش هدیه کرد.
اما اکنون بعد از ۳۰۰ سال میراث داران این گنجینه تاریخی، با تجهیز کاروانسرا، آن را به مهمانسرایی زیبا، منحصر به فرد و بی مانند در کل خاورمیانه کرده اند.

زیباترین هتل خاورمیانه

مهمانسرای عباسی دارای ۲۲۵ باب اتاق، سوئیت و آپارتمان است که شامل اتاق های معمولی یک تخته و دو تخته، چشم انداز و پردیس، سوئیت های معمولی، قاجار، صفوی، سبز و نیز آپارتمان دو و سه خوابه بوده و همگی اتاق ها مجهز به سیستم های ایمنی ویژه و مطابق با اصول استانداردهای بین المللی و روز دنیا می باشند.

هتل عباسی

این مهمانسرای زیبا، خود به تنهایی به یک جاذبه گردشگری در اصفهان تبدیل شده است. اگر قصد اقامت در این مهمانسرای تاریخی را دارید فراموش نکنید که حتما از قبل رزرو را انجام دهید تا از اقامت در این برگ از کتاب تاریخ ایران لذت ببرید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

کلیسای وانک

کلیسای وانک، اصفهان(Vank Cathedral)

از جمله کلیسای ارامنه ایران در منطقه جلفا اصفهان قرار دارد. وانک در لغت به معنای صومعه می باشد که نام آن از کلیسای سورپ آمنا پرکیچ وانک نخجوان گرفته شده است. کلیسای وانک یا آمنا پرکیج که در زمان شاه عباس دوم تاسیس گردید بر خلاف کلیساهای کهن ارمنی که بیشتر از سنگ ساخته شده‌اند، با خشت خام بنا گردیده است.

نتیجه تصویری برای کلیسای وانک

دیوار بیرونی کلیسا با آجر و دیوار درونی آن را با اندود گچ که بر روی آن نقاشی و تزیین شده پوشانده‌اند. از جمله وجه تمایز دیگر کلیسای Vank گنبد دو پوسته کلیسا و منحصر به فرد بودن تزئینات نقاشی، طلاکاری و تذهیب در معماری بنا می باشد.

دسته‌ها
اصفهان ایران

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان، اصفهان (Naqsh-e Jahan Square)

به پایتخت تاریخی دنیای اسلام سفر کنید. کمتر گردشگری داخلی و خارجی وجود دارد که در خصوص جاذبه های گردشگری شهر اصفهان نشنیده باشد. میدان نقش جهان، عالی قاپو، مسجد امام، منارجنبان، چهل ستون، مسجد زیبای شیخ لطف الله و سایر آثار تاریخی به نام که شهرت جهانی دارند در سفر به اصفهان، نصف جهان میزبان گردشگران است.

میدان نقش جهان از میادین زیبا و تاریخی ایران است که شکل هندسی آن مستطیل به درازای ۵۰۷ متر و پهنای ۱۵۸ متر در مرکز شهر اصفهان می باشد که در سال ۱۳۵۸ در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسبده است.

دسته‌ها
اصفهان ایران

مسجد و مدرسه آقا بزرگ

مسجد آقا  بزرگ کاشان

مسجد آقا بزرگ کاشان، در زمان حکومت محمد شاه قاجار (قرن ۱۳ هجری قمری) به همت فرد نیکوکاری به نام حاج محمد تقی خان خانبان و پسرش ساخته شد. تکمیل بنای مسجد در زمان ناصرالدین شاه صورت گرفت و به نظر می‌رسد که روی آثار باقی‌مانده از زلزله‌ی سال ۱۱۹۲ هجری قمری کاشان یا دوره‌های قبل‌تر از آن ساخته شده باشد.

موقعیت مسجد و مدرسه آقا بزرگ روی نقشه

تلفیق این مسجد با مدرسه‌ای که بعدا ساخته شد، یکی از زیباترین و بهترین نمونه‌های ایجاد هماهنگی و اتصال دو بنا در کنار هم است. گنبدخانه‌ی این مسجد معماری زیبایی دارد که از خصوصیات بارز آن به شمار می‌رود چون این گنبدخانه روی ۸ پایه‌ی عظیم ساخته شده و  در آن دوران ایجاد گنبد روزی پایه‌های آزاد به ندرت دیده می‌شود. مسجد و مدرسه‌ی آقا بزرگ در ۱۱ آذر ۱۳۳۰ با شماره‌ی ۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دسته‌ها
اصفهان ایران

تپه سیلک

تپه سیلک کاشان

تپه‌های سیلک کاشان جایی است که گفته می‌شود قدیمی‌ترین تمدن بشری از آنجا سرچشمه گرفته است. این تپه‌ها در جنوب غربی کاشان قرار دارد که شامل ۲ تپه شمالی و جنوبی (گورستان الف و ب) است که در فاصله‌ی ۶۰۰ متری از هم قرار گرفته است. قدمت گورستان الف به ۳۵۰۰ سال می‌رسد و گورستان ب نی زقدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد که زیر باغ‌ها و مزارع کشاورزی قرار گرفته است. تپه سیلک در واقع نیایشگاه (زیگورات) مردمان باستانی بود که از گل رس و سفال ساخته شده است. هشتاد سال پیش با جاری شدن سیل در زمین‌های کشاورزی کاشان، این نپه‌ها نمایان و کشف شد و در ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره‌ی ۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت تپه سیلک روی نقشه
دسته‌ها
اصفهان ایران

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

خانه‌ی طباطبایی‌ها در قرن ۱۳ هجری ساخته شده است و در محله‌ی سلطان امیراحمد قرار دارد. این خانه اصالت و معماری باشکوهی دارد و مناسب با اقلیم خاص این منطقه ساخته شده است. خانه‌ی طباطبایی‌ها ۳ بخش اندرونی، بیرونی و بخش مخصوص خدمه دارد که در زیربنای ۴۷۰۰ متر مربعی قرار گرفته است. پس از خرید این خانه توسط هیئت امنای مرمت و احیای ابنیه‌ی تاریخی کاشان، در سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی، خانه مرمت و بازسازی شد و به شماره‌ی ۱۵۰۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت خانه طباطبایی ها روی نقشه
دسته‌ها
اصفهان ایران

حمام فین کجاست؟

امیر کبیر، صدر اعظم مشهور و محبوب ایرانی‌ها، یکی از اشخاصی بود که این کشور همواره به وجودش نیاز داشت. با این وجود همیشه افرادی قدرنشناس در جامعه وجود داشتند که با دست خود تیشه به ریشه‌ی آینده این کشور زده‌اند. دسیسه‌ی اطرافیان ناصرالدین شاه و به خصوص مادر وی، سرانجام منجر به شهادت یکی از بزرگ‌ترین مردان تاریخ ایران در حمام فین کاشان شد. امروزه این حمام یکی از جاذبه‌های غمزده‌ی کشورمان محسوب می‌شود تا همواره بی کفایتی عده‌ای را به همه‌ی ما گوشزد کند.

معرفی

حمام فین در باغی به همین نام قرار دارد. گرچه این حمام از معماری جالبی بهره می‌برد، اما عمده شهرت خود را مدیون به آغوش کشیدن خون امیر کبیر است.

حمام فین

در واقع دو حمام در باغ فین وجود دارد که به حمام‌های کوچک و بزرگ معروف هستند. حمام کوچک اثری به جا مانده از دوران صفویه است و قدمتی طولانی‌تر از حمام بزرگ دارد. حمام بزرگ نیز در دوران فتحعلی شاه قاجار و به دستور خود وی ساخته شده است.

در گذشته حمام بزرگ به حاکمان و اشخاص صاحب منصب اختصاص داشت و خدمه‌ی آن‌ها هم از حمام کوچک‌تر استفاده می‌کردند. هرکدام از حمام‌ها خود شامل بخش‌هایی همچون ورودی، گرم‌خانه، آب‌نما، خزینه، سربینه (رختکن) می‌شوند. برای تعویض آب حمام‌ها و تازه کردن آن، کانال‌هایی تعبیه شده که به خوبی از پس این کار بر می‌آیند. همچنین برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و گرم ماندن آب، دیواره‌ها با عایق‌ رطوبتی متشکل از ماسه، آهک یا ساروج پوشیده شده‌اند که بسیار هوشمندانه به نظر می‌رسد.

حمام فین

معماری زیبا، به همراه کاشی‌کاری‌های سنتی جذابیت خاصی به این مکان‌ها بخشیده‌اند.

حمام کوچک همان مکانی است که شاهد قتل تاریخی صدر اعظم ایران بوده است. این رویداد در تاریخ بیستم دی ماه سال ۱۲۳۰ هجری خورشیدی به وقوع پیوست.

بعد از این جریان، و احتمالابه دنبال ملاحظات سیاسی آن دوران باغ و حمام‌های فین برای مدتی فراموش شدند و مصالح گران‌بهای آن‌ها توسط اشرار به سرقت رفت.

همانگونه که گفتیم به خاطر اینکه این حمام توسط مردم عادی استفاده می‌شد، از معماری ساده‌ای برخوردار است.

حمام فین

حمام بزرگ اما به دلیل اینکه به افراد مهم اختصاص داشت معماری برحسته و ویژه‌ای دارد که در بدو ورد نظر هر شخصی را جلب خواهد کرد. یکی از ویژگی‌های این حمام وجود دو سربینه یا رختکن است که یکی در نزدیکی ورودی اصلی و دیگری در میانه‌ی حمام قرار دارند. در سربینه‌ی اول به دلیل وجود نورگیرهایی مزین به کاشی‌های مشبک که رو به باغ باز می‌شوند می‌توان چشم اندازهای زیبایی را تماشا کرد.

خود باغ از معماری شگفت‌انگیزی بهره می‌برد که نباید دیدن آن را از دست داد. معماری کاملا ایرانی به همراه فواره‌هایی که اغلب پرآب است، فضایی بسیار زیبا را به وجود آورده که هر بیننده ای را مسحور می‌کند. وجود یک حیاط مرکزی که توسط دیواره‌ها و برج‌های استوانه‌ای شکلی محصور شده، از ویژگی‌های بارز این باغ است.

حمام فین

باغ فین حدود ۲۳ هزار متر مربع وسعت دارد. این بناها در تاریخ ۱۵ آذر سال۱۳۱۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسید. به علاوه ثبت شدن این آثار در فهرست ارشمند یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی، ارزش آن‌ها را بیش از پیش مشخص می‌کند.

آدرس

اصفهان، ۶ کیلومتری شهر کاشان

دسترسی

قبل از هرچیز باید بدانید این حمام‌ها در ایام نوروز تعطیل است، بنابراین باید دیدار خود را به روز دیگری موکول کنید. البته در این مدت می‌توان از خود باغ دیدن کرد. با این وجود در ایام سوگواری در باغ هم به روی علاقه‌مندان بسته می‌شود. شهر کاشان جاذبه‌های فراوانی دارد، بنابراین می‌توان با خیالی آسوده به این شهر سفر کرد و از دیدن جای‌جای آن لذت برد. خانه‌ی طباطبایی‌ها و بروجردی‌ها، تپه مشهور سیلک، روستای بسیار زیبای ابیانه، آرامگاه سهراب سپهری، حمام سلطان امیر احمد و بازار سنتی کاش از دیگر جاذبه‌های ارزشمند این شهر به شمار می‌روند.

دسته‌ها
اصفهان ایران

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر در شهر تاریخی نیاسر قرار دارد و یکی از جاذبه های طبیعی بکر کاشان است. در سفر به کاشان، حتما اول سری به این طبیعت بکر بزنید و سپس از روستای تاریخی نیاسر بازدید کنید. در این روستا می توانید انواع عرقیات، به خصوص گلاب خوشبو تهیه کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

مسجد جامع کاشان

مسجد جامع کاشان

مسجد جامع کاشان یا همان مسجد جمعه‌ی کاشان، یکی از بناهای تاریخی این شهر است که قدمت آن به دوران سلجوقیان باز می‌گردد.

این مسجد قدیمی‌ترین بنای تاریخی کاشان است

گفته می‌شود بنای این مسجد قبل از اسلام، یک آتشکده بوده اما بعد از ایمان آوردن مردم به دین اسلام آن را تبدیل به مسجد کرده‌اند. مسجد جامع کاشان در خیابان بابا افصل، محله‌ی میدان کهنه در کوچه‌ی شهیدان دقیقی قرار گرفته است.

موقعیت مسجد جامع کاشان روی نقشه

این مسجد قدیمی‌ترین بنای تاریخی کاشان است و گفته می‌شود توسط «صفیه خاتون»، دختر مالک اشتر، بنا شده است. در گذر زمان نیز «کریم خان زند» و «عبدالرزاق خان» که حاکم کاشان بود، این بنا را مرمت کرده‌اند. در کتیبه‌هایی که مربوط به این مرمت‌ها هستند، نام «عبدالکریم» و «ابن محمد حسین محمد کاظم اصفهانی» به عنوان خطاطان این دیواره‌های این مسجد آمده است. گچ‌بری‌های محراب شبستان را نیز استاد «باقر اصفهانی» ساخته است.

دسته‌ها
اصفهان ایران

آرامگاه سهراب سپهری

آرامگاه سهراب سپهری

سهراب سپهری، شاعر نام‌آشنای کاشانی است که در صحن امامزاده سلطان علی‌ابن محمدباقر در روستای مشهد اردهال (واقع در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان) به خاک سپرده شده است. علاقه‌مندان به این شاعر بزرگ، برای بازدید از مقبره‌ی او و قرائت فاتحه‌ای به این مکان می‌آیند.

موقعیت آرامگاه سهراب سپهری روی نقشه