دسته‌ها
اصفهان ایران

مسجد و مدرسه آقا بزرگ

مسجد آقا  بزرگ کاشان

مسجد آقا بزرگ کاشان، در زمان حکومت محمد شاه قاجار (قرن ۱۳ هجری قمری) به همت فرد نیکوکاری به نام حاج محمد تقی خان خانبان و پسرش ساخته شد. تکمیل بنای مسجد در زمان ناصرالدین شاه صورت گرفت و به نظر می‌رسد که روی آثار باقی‌مانده از زلزله‌ی سال ۱۱۹۲ هجری قمری کاشان یا دوره‌های قبل‌تر از آن ساخته شده باشد.

موقعیت مسجد و مدرسه آقا بزرگ روی نقشه

تلفیق این مسجد با مدرسه‌ای که بعدا ساخته شد، یکی از زیباترین و بهترین نمونه‌های ایجاد هماهنگی و اتصال دو بنا در کنار هم است. گنبدخانه‌ی این مسجد معماری زیبایی دارد که از خصوصیات بارز آن به شمار می‌رود چون این گنبدخانه روی ۸ پایه‌ی عظیم ساخته شده و  در آن دوران ایجاد گنبد روزی پایه‌های آزاد به ندرت دیده می‌شود. مسجد و مدرسه‌ی آقا بزرگ در ۱۱ آذر ۱۳۳۰ با شماره‌ی ۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دسته‌ها
اصفهان ایران

تپه سیلک

تپه سیلک کاشان

تپه‌های سیلک کاشان جایی است که گفته می‌شود قدیمی‌ترین تمدن بشری از آنجا سرچشمه گرفته است. این تپه‌ها در جنوب غربی کاشان قرار دارد که شامل ۲ تپه شمالی و جنوبی (گورستان الف و ب) است که در فاصله‌ی ۶۰۰ متری از هم قرار گرفته است. قدمت گورستان الف به ۳۵۰۰ سال می‌رسد و گورستان ب نی زقدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد که زیر باغ‌ها و مزارع کشاورزی قرار گرفته است. تپه سیلک در واقع نیایشگاه (زیگورات) مردمان باستانی بود که از گل رس و سفال ساخته شده است. هشتاد سال پیش با جاری شدن سیل در زمین‌های کشاورزی کاشان، این نپه‌ها نمایان و کشف شد و در ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره‌ی ۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت تپه سیلک روی نقشه
دسته‌ها
اصفهان ایران

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

خانه‌ی طباطبایی‌ها در قرن ۱۳ هجری ساخته شده است و در محله‌ی سلطان امیراحمد قرار دارد. این خانه اصالت و معماری باشکوهی دارد و مناسب با اقلیم خاص این منطقه ساخته شده است. خانه‌ی طباطبایی‌ها ۳ بخش اندرونی، بیرونی و بخش مخصوص خدمه دارد که در زیربنای ۴۷۰۰ متر مربعی قرار گرفته است. پس از خرید این خانه توسط هیئت امنای مرمت و احیای ابنیه‌ی تاریخی کاشان، در سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی، خانه مرمت و بازسازی شد و به شماره‌ی ۱۵۰۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت خانه طباطبایی ها روی نقشه
دسته‌ها
اصفهان ایران

حمام فین کجاست؟

امیر کبیر، صدر اعظم مشهور و محبوب ایرانی‌ها، یکی از اشخاصی بود که این کشور همواره به وجودش نیاز داشت. با این وجود همیشه افرادی قدرنشناس در جامعه وجود داشتند که با دست خود تیشه به ریشه‌ی آینده این کشور زده‌اند. دسیسه‌ی اطرافیان ناصرالدین شاه و به خصوص مادر وی، سرانجام منجر به شهادت یکی از بزرگ‌ترین مردان تاریخ ایران در حمام فین کاشان شد. امروزه این حمام یکی از جاذبه‌های غمزده‌ی کشورمان محسوب می‌شود تا همواره بی کفایتی عده‌ای را به همه‌ی ما گوشزد کند.

معرفی

حمام فین در باغی به همین نام قرار دارد. گرچه این حمام از معماری جالبی بهره می‌برد، اما عمده شهرت خود را مدیون به آغوش کشیدن خون امیر کبیر است.

حمام فین

در واقع دو حمام در باغ فین وجود دارد که به حمام‌های کوچک و بزرگ معروف هستند. حمام کوچک اثری به جا مانده از دوران صفویه است و قدمتی طولانی‌تر از حمام بزرگ دارد. حمام بزرگ نیز در دوران فتحعلی شاه قاجار و به دستور خود وی ساخته شده است.

در گذشته حمام بزرگ به حاکمان و اشخاص صاحب منصب اختصاص داشت و خدمه‌ی آن‌ها هم از حمام کوچک‌تر استفاده می‌کردند. هرکدام از حمام‌ها خود شامل بخش‌هایی همچون ورودی، گرم‌خانه، آب‌نما، خزینه، سربینه (رختکن) می‌شوند. برای تعویض آب حمام‌ها و تازه کردن آن، کانال‌هایی تعبیه شده که به خوبی از پس این کار بر می‌آیند. همچنین برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و گرم ماندن آب، دیواره‌ها با عایق‌ رطوبتی متشکل از ماسه، آهک یا ساروج پوشیده شده‌اند که بسیار هوشمندانه به نظر می‌رسد.

حمام فین

معماری زیبا، به همراه کاشی‌کاری‌های سنتی جذابیت خاصی به این مکان‌ها بخشیده‌اند.

حمام کوچک همان مکانی است که شاهد قتل تاریخی صدر اعظم ایران بوده است. این رویداد در تاریخ بیستم دی ماه سال ۱۲۳۰ هجری خورشیدی به وقوع پیوست.

بعد از این جریان، و احتمالابه دنبال ملاحظات سیاسی آن دوران باغ و حمام‌های فین برای مدتی فراموش شدند و مصالح گران‌بهای آن‌ها توسط اشرار به سرقت رفت.

همانگونه که گفتیم به خاطر اینکه این حمام توسط مردم عادی استفاده می‌شد، از معماری ساده‌ای برخوردار است.

حمام فین

حمام بزرگ اما به دلیل اینکه به افراد مهم اختصاص داشت معماری برحسته و ویژه‌ای دارد که در بدو ورد نظر هر شخصی را جلب خواهد کرد. یکی از ویژگی‌های این حمام وجود دو سربینه یا رختکن است که یکی در نزدیکی ورودی اصلی و دیگری در میانه‌ی حمام قرار دارند. در سربینه‌ی اول به دلیل وجود نورگیرهایی مزین به کاشی‌های مشبک که رو به باغ باز می‌شوند می‌توان چشم اندازهای زیبایی را تماشا کرد.

خود باغ از معماری شگفت‌انگیزی بهره می‌برد که نباید دیدن آن را از دست داد. معماری کاملا ایرانی به همراه فواره‌هایی که اغلب پرآب است، فضایی بسیار زیبا را به وجود آورده که هر بیننده ای را مسحور می‌کند. وجود یک حیاط مرکزی که توسط دیواره‌ها و برج‌های استوانه‌ای شکلی محصور شده، از ویژگی‌های بارز این باغ است.

حمام فین

باغ فین حدود ۲۳ هزار متر مربع وسعت دارد. این بناها در تاریخ ۱۵ آذر سال۱۳۱۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسید. به علاوه ثبت شدن این آثار در فهرست ارشمند یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی، ارزش آن‌ها را بیش از پیش مشخص می‌کند.

آدرس

اصفهان، ۶ کیلومتری شهر کاشان

دسترسی

قبل از هرچیز باید بدانید این حمام‌ها در ایام نوروز تعطیل است، بنابراین باید دیدار خود را به روز دیگری موکول کنید. البته در این مدت می‌توان از خود باغ دیدن کرد. با این وجود در ایام سوگواری در باغ هم به روی علاقه‌مندان بسته می‌شود. شهر کاشان جاذبه‌های فراوانی دارد، بنابراین می‌توان با خیالی آسوده به این شهر سفر کرد و از دیدن جای‌جای آن لذت برد. خانه‌ی طباطبایی‌ها و بروجردی‌ها، تپه مشهور سیلک، روستای بسیار زیبای ابیانه، آرامگاه سهراب سپهری، حمام سلطان امیر احمد و بازار سنتی کاش از دیگر جاذبه‌های ارزشمند این شهر به شمار می‌روند.

دسته‌ها
اصفهان ایران

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر در شهر تاریخی نیاسر قرار دارد و یکی از جاذبه های طبیعی بکر کاشان است. در سفر به کاشان، حتما اول سری به این طبیعت بکر بزنید و سپس از روستای تاریخی نیاسر بازدید کنید. در این روستا می توانید انواع عرقیات، به خصوص گلاب خوشبو تهیه کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

مسجد جامع کاشان

مسجد جامع کاشان

مسجد جامع کاشان یا همان مسجد جمعه‌ی کاشان، یکی از بناهای تاریخی این شهر است که قدمت آن به دوران سلجوقیان باز می‌گردد.

این مسجد قدیمی‌ترین بنای تاریخی کاشان است

گفته می‌شود بنای این مسجد قبل از اسلام، یک آتشکده بوده اما بعد از ایمان آوردن مردم به دین اسلام آن را تبدیل به مسجد کرده‌اند. مسجد جامع کاشان در خیابان بابا افصل، محله‌ی میدان کهنه در کوچه‌ی شهیدان دقیقی قرار گرفته است.

موقعیت مسجد جامع کاشان روی نقشه

این مسجد قدیمی‌ترین بنای تاریخی کاشان است و گفته می‌شود توسط «صفیه خاتون»، دختر مالک اشتر، بنا شده است. در گذر زمان نیز «کریم خان زند» و «عبدالرزاق خان» که حاکم کاشان بود، این بنا را مرمت کرده‌اند. در کتیبه‌هایی که مربوط به این مرمت‌ها هستند، نام «عبدالکریم» و «ابن محمد حسین محمد کاظم اصفهانی» به عنوان خطاطان این دیواره‌های این مسجد آمده است. گچ‌بری‌های محراب شبستان را نیز استاد «باقر اصفهانی» ساخته است.

دسته‌ها
اصفهان ایران

آرامگاه سهراب سپهری

آرامگاه سهراب سپهری

سهراب سپهری، شاعر نام‌آشنای کاشانی است که در صحن امامزاده سلطان علی‌ابن محمدباقر در روستای مشهد اردهال (واقع در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان) به خاک سپرده شده است. علاقه‌مندان به این شاعر بزرگ، برای بازدید از مقبره‌ی او و قرائت فاتحه‌ای به این مکان می‌آیند.

موقعیت آرامگاه سهراب سپهری روی نقشه
دسته‌ها
اصفهان ایران

بازار تاریخی کاشان

بازار قدیمی کاشان

قدمت بازار قدیمی کاشان به دوران صفویه باز می‌گردد و در راسته‌ی بازار بزرگ شهر قرار دارد. این بازار یکی از قدیمی‌ترین بناهای کاشان است و در دوره‌های مختلف تاریخ، همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده است. در دوران فتحعلی شاه تعدادی کاروانسرا، تیمچه و بازار در امتداد بازار بزرگ ساخته شد.

موقعیت بازار تاریخی روی نقشه

در این بازار اصناف مختلف مانند مسگرها، رنگرزها، زرگرها، کفاش‌ها و ریسمان فروش‌ها هر کدام در قسمتی از بازار مشغول به کار هستند. بازار تاریخی کاشان در ۸ شهریور سال ۱۳۵۵ با شماره‌ی ۱۲۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دسته‌ها
اصفهان ایران

موزه ملی کاشان

موزه ملی کاشان

در سال ۱۳۴۶ در ضلع غربی باغ فین کاشان، ساختمان موزه‌ی ملی کاشان روی خرابه‌های به جا مانده از خلوت نظام‌الدوله (داماد فتحعلی شاه) ساخته شد. در این موزه بیش از ۴۰۰ قطعه اثر از هزاره‌ی هفتم قبل از میلاد تا دوران معاصر به نمایش گذاشته شده است.

دسته‌ها
اصفهان ایران

بقعه خواجه تاج الدین

بقعه خواجه تاج الدین

بقعه‌ی خواجه تاج‌الدین از قرن ۹ هجری قمری به یادگار مانده است و در خیابان فاضل نراقی، کوچه‌ی مسجد آقا بزرگ قرار دارد. این بنا در ۱۱ بهمن سال ۱۳۳۴ با شماره‌ی ۴۰۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.