دسته‌ها
اصفهان ایران

حمام سلطان امیر احمد در کاشان۲

بخش های مختلف حمام

دو بخش کوچک و بزرگ حمام به ترتیب شامل قسمت هایی همچون جلو خان ، سردر ورودی ، هشتی ، راهروهای ارتباطی ، سربینه ، میان در، ‌گرم خانه، خزینه، صفه شاه نشین ، اتاق نظافت ، تون ، گربه رو ( چپیله ) ، دستک ، برف انداز ، جام خانه و چاه خانه می باشد . البته دو فضای اصلی در حمام های قدیمی به ترتیب ۱ـ سربینه ۲ـ گرم خانه می باشد .

حمام سلطان امیراحمد
فضای اول حمام، بینه یا سربینه، رختکن و جای آماده شدن برای استحمام یا خروج از حمام بوده، که مهم ترین و زیبا ترین فضای حمام است. بیشترین تزیینات حمام ، همیشه در بینه است . کف بینه و غرفه های اطراف آن معمولاً سنگی است .فضایی وسیع و پر تزیین با گنبدی بزرگ و حوضی در میان، در اطراف فضای میانی بینه، سکوهایی برای استراحت وجود دارد.
نورپردازی منظم بینه برتاثیر این تزیینات می افزاید. حوض درون سربینه و فواره آن، آرامش فضا را دوچندان می کند. هوای بینه را نیمه گرم می کردند تا مراجعان یکباره با هوایی گرم مواجه نشوند وهمچنین در هنگام خروج از گرم خانه ، سلامتشان در خطر نیفتد.
بنای فعلی سربینه آن بازمانده دوران قاجار می باشد. در واقع از آثار به جا مانده دوران قبل از زلزله معروف ۱۱۹۲ هـ . ق کاشان قدمت این حمام را به دوران سلجوقیان نسبت می دهند و لیکن بنای فعلی سربینه آن بازمانده دوران قاجاراست.
فضای دوم در گرم خانه، محل شستشو و تطهیر بدن می باشد. گرم خانه اغلب فضایی ساده تر از بینه است که گوشه هایی برای نشستن و شستشو دارد .
از دیگر شاهکارهای بنا، بام زیبای آن می باشد. بام این حمام، یکی از زیباترین بام‌های گنبدی شکل ایران بوده که روی هر گنبد، شیشه‌های عدسی محدب قرار گرفته تا ضمن تامین نور کافی برای قسمت‌ های مختلف حمام، مانع دید به داخل شود.
این حمام ها با معماری عالی ویژگی های خاص یکی از از جمله حمام های معروف کاشان می توان به گرمابه های باغ فین، حمام سلطان امیر احمد، حمام گذرنو، حمام عبدالرزاق خان، حمام محتشم و… اشاره کرد. البته حمام های میرعماد، اردهال و ملاقطب هم در زمره حمام های قدیمی بوده اند .

دبی از برترین مناطق توریستی دنیا به حساب می آید. تور دبی را از دست ندهید. اگر قصد سفر به دبی را دارید میتوانید تور دبی را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

حمام سلطان امیر احمد در کاشان۱

اگر دوست دارید شهری با مجموعه ای از شگفتی انگیز ترین نمونه های معماری تاریخی ایران آشنا شوید. اگر در پایتخت پر هیاهوی ایران هستید و به دنبال مقصدی نزدیک برای سفرهای آخر هفته تابستانی می گردید، پیشنهاد این هفته ما بازدید از شهر زیبای کاشان و خرید تور ارزان قیمت کاشان است.
کاشان مقصد و شهر توریستی است که شما را به سده های مختلف تاریخی ایران می برد. از هر دوره معماری ایران در این شهر آثار و بناهای تاریخی به یادگار مانده است.

2حمام سلطان امیراحمد
اما در این مجال، شما را به بازدید یکی از مهمترین اماکن معماری شهری مسلمانان ایرانی، یعنی حمام، یکی از پنج عنصر اصلی شهرهای ایرانی (مسجد، بازار، خانه، حمام، آب انبار) دعوت خواهیم کرد.
شاردن، جهانگرد معروف فرانسوی می گوید: « گرمابه های کاشان فوق العاده عالی، خوب و تمیز هستند ».
اگر به متون دوران های مختلف تاریخی نگاهی گذرا داشته باشیم خواهیم دید که در همه دوره های اسلامی، حمام های عمومی فراوانی در شهر های مسلمین وجود داشته و با توجه به تعداد آنها در هر شهر، از حیث اهمیت قابل مقایسه با مساجدند. حمام تاریخی سلطان امیراحمد نمونه ای از منحصر بفرد ترین از حمام های عمومی محلات اعیانی قدیم ایران از نظر معماری و تزئینات با وسعت ۱۱۰۲ متر مربع در شهر کاشان است که در محله سلطان امیراحمد در خیابان علوی کاشان واقع شده است. وجه تسمیه آن به جهت مجاورت با امامزاده سلطان امیر احمد می باشد.

دبی از برترین مناطق توریستی دنیا به حساب می آید. تور دبی را از دست ندهید. اگر قصد سفر به دبی را دارید میتوانید تور دبی را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

سفرنامه تور کاشان۴

صبح روز بعد ،از هیجان دیدن جاهایی که دیروز دیده بودم و فکرش را هم نمیکردم که تا این حد برایم جالب و جذاب باشد، از قبل از روشن شدن هوا،در بالکنی که مشرف به ایوان شاه نشین سرای عامری ها بود، شاهد روشن شدن هوا و محو زیباییهای این ساختمان قدیمی بودم ، در حالیکه با شنیدن نغمه ی پرنده ها در آن باغ زیبا واقعا دلم میخواست زمان در همانجا متوقف بماند.
بعد از صرف صبحانه در هتل، به سمت قمصر به راه افتادیم.
البته به مراسم گل چینی و استشمام عطر مست کننده ی گلها که در ساعات قبل از طلوع آفتاب ، هنگام چیدنشان به اوج خود می رسد، نرسیدیم.
هنگامی که به مزارع گل محمدی که به گویش خودشان گلستونه میگفتند ، رسیدیم، تقریبا هیچ گلی بر روی شاخه ها نمانده بود ولی آنطور که میگفتند، تا صبح روز بعد دوباره شاخه ها مملو از گلهایی می شود که آن موقع غنچه های بسته بودند.
ولی با این وجود، گلهای چیده شده ی همان روز را در کنار مزرعه ی گلها می فروختند.
بعداز آن به خانه ای رفتیم که گلابگیری در آن به روش سنتی انجام می شد.
صاحب خانه طرز تهیه ی گلاب یک آتشه و دو آتشه را برایمان توضیح داد.
شانس آوردیم که در زمانی که آنجا بودیم ، شاهد یکی از مراسم زیبای خودشان به نام گل غَلتان هم بودیم.
آیین بومی و سنتی گل غلتان نوزادان، ریشه در باورهای قدیمی مردم این دیار دارد، و هدف آن را دفع آفات و امراض و حساسیت های پوستی و فصلی می دانند.
.

بُقعه ی شاهزاده ابراهیم ، محل دیدنی دیگری بود که هنگام گشت و گذار در کوچه های قمصر به آن رسیدیم.

مقصد بعدیمان روستای ابیانه بود.
روستای زیبای ابیانه در چهل کیلومتری شمال غربی نطنز قرار گرفته و به علت بالا بودن از سطح دریا و قرار گرفتن در دامنه ی کوه کرکس، آب و هوای خنکی دارد.
اهالی روستا به آن “ویونه” و خود را “ویانه ای” می نامند و به زبان فارسی کهن ، به گویش پهلوی اشکانی ،صحبت میکنند که برای اهالی دیگر قابل فهم نیست.
خانه های روستای ابیانه، به شکل پلکانی بر روی دامنه ی پرشیب بنا شده است ، طوری که پشت بام خاته های پایینی، حیاط خانه های بالایی هستند.
خانه های این روستا در نهایت سادگی و زیبایی هستند و نمای آنها با خاک سرخ محلی که معدن آن نزدیک روستا است پوشیده شده است.
خانه ها شامل ایوان بلند در ضلع شمالی بنا و اقامتگاه تابستانی و زمستانی هستند.جلوی بیشتر خانه ها، دو سکوی بزرگ و پهن قرار دارد.
همانند بودن ساختمانها، یکسانی پنجره های چوبی مشبک،نقش های هندسی در خانه ها و از همه جالب ترلباسهای یکدست و همانند مردم این دیار، نشانه ی اصالت فرهنگ ایرانی و پایبندی آنان به رسوم کهن است.

مسجد جامع ابیانه از جمله بناهای تاریخی این روستا است.
مراسم عاشورا تاسوعا در ابیانه با شکوه خاصی برگزار میشود و مردم از سراسر کشور برای شرکت در این مراسم مهمان این روستا هستند.مراسم جغجغه زنی که از زمان ایران باستان به جا مانده فقط در ابیانه زنده مانده است.
در ابیانه کوچه ی بن بست وجود ندارد و همیشه راهی برای رفتن و آمدن باز است .

مردمان هنرمند این روستا به اصالت تاریخ و یاداور نیاکانی آگاه و پرتلاشند که از دوره ی ساسانیان تا به حال، اصالت خود را به خوبی حفظ کرده اند.

کوچه پس کوچه های این منطقه، گویی راهی است به تاریخ دوردست که بوی اساطیریش مستت میکند و میخواهد هنوز بماند و بماند.

دل کندن از این روستا با آب وهوای بینظیر و منظره های فوق العاده اش واقعا سخت است ولی چه کنیم که وقت سفر اندک است.
بماند اینکه در این فرصت اندک، حسرت دیدن نیاسر و چاه معروف چال نخجیر و آتشکده ی نیاسر و آبشار زیبای آن و همینطور روستای مشهد اردهال که آرامگاه سهراب سپهری در آنجاست، بر دلمان ماند.

به قول سهراب:
به سراغ من اگر می آیید
نرم و آهسته بیایید
مبادا که ترک بردارد
چینی نازک تنهایی من

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

سفرنامه تور کاشان۳

به سمت منطقه ی فین حرکت کردیم.
حمام فین در باغ فین کاشان معروف به باغ شاه یکی از معروفترین مکانهایی در کاشان است که گردشگران به دیدن آن می روند و این به علت علاقه ای است که به امیرکبیر ،صدراعظم زمان ناصرالدین شاه که اقدامات ارزنده ای را در جهت اصلاحات در ایران انجام داد، دارند. امیرکبیر به دستور ناصرالدین شاه در حمام فین به قتل رسید.
در مرکز باغ زیبای فین که قدمت آن به دوران صفویه می رسد، کوشک صفوی قرار دارد که شامل عمارت و حمام میباشدو بعدها کوشک قاجاری نیز به آن اضافه شده.
تندیس هایی از امیرکبیر و محافظان وهمینطوراز قاتل امیرکبیرو بازسازی صحنه ی قتل در حمام وجود دارد.
وجود تقارن و استفاده از عنصر آب در تمام باغهای ایرانی اهمیت خاصی دارد.
با وجودی که باغ بسیار زیبایی است و جویها و حوض های متعدد با جوشش فواره های آب، بسیار دیدنی هستند ولی از تصور کشته شدن امیرکبیر درحمام این باغ ، نمیتوانم به خوبی ازدیدن زیباییهای باغ لذت ببرم.

بازدید بعدی تپه های سییَلک بود که تا چندین ساعت بعد از دیدن آن، شگفت زده، غرق در افکار خودم درباره ی تمدنی با این قدمت بودم.

این محوطه ی باستانی در جنوب غربی کاشان در منطقه ی فین کاشان واقع شده و قدمت آن به هفت هزار سال پیش برمیگردد.
سییَلک اولین تمدن شهرنشینی ایران مرکزی می باشد.
پنج هزار و پانصد سال پبش از میلاد، مردم غارنشین فلات ایران ، به دنبال دگرگونی هایی که از لحاظ آب و هوا و تشکیل مزارع و چمنزارها به وجود آمده، به دشتها روی آوردند و سبک زندگی تازه ای را شروع کردند و تمدن آنها نسبت به قبل ، پیشرفت بسیاری داشته است.

تپه سییلک در واقع زیگورات یا نیایشگاه مردم باستانی بوده که از گل رس و سفال ساخته شده و در سال ۱۳۱۰ شمسی کشف شده. بعد از انتقال تعداد زیادی از اشیاء کشف شده از این تپه به موزه ی لور، کارشناسان متوجه قدمت بسیار این آثار شدند.

سفالهای چند هزار ساله که از اطراف تپه کشف شده اند، همچنین کوره های ذوب فلزات در بخش جنوبی تپه و ابزار و وسایلی که با فلز ساخته شده اند، و پیدا شدن دوک های ریسندگی و بافندگی ، نشان از تمدنی بی نظیر و غیر قابل تصور در آن زمان دارد.

نقاشی ها و تصویر پرندگان و حیوانات که با اکسید آهن بر روی ظروف سفالین ظریفی که کشف شده ، ثابت می کند که ایرانیان در این صنعت ، پیشتاز و سرآمد اقوام دیگر بوده اند.
اسکلت هایی که مربوط به دختر بچه ای ده ساله و مردی سی و پنج ساله بود، در داخل حفاظ شیشه ای بر روی قسمتی از تپه های سییلک خودنمایی میکردند.

مردم سییلک در ابتدا مردگان خود را در نزدیکی اجاق خانه ی خود در عمق پانزده تا بیست متری دفن میکردندو بدن آنها را با گِلِ اُخرا رنگ می کردند و وسایلی را همراه آنان به خاک می سپردند. ولی بعدها مردگانشان را در شهر مردگان خارج از محل زندگیشان به خاک می سپردند.
باور زنده شدن مردگان بعد از مرگ،از نخستین باورهای فلسفی ایرانیان بوده . آنها مرگ را تولدی دیگر می دانستند و بنا بر این عقیده، درگذشتگان خود را به شکلی که جنین در شکم مادر قرار دارد، با دست و پاهای جمع شده به روی سینه ، به خاک می سپردند تا به همان گونه که به این دنیا آمده اند، به دنیای دیگر وارد شوند.

بعد از بازدید از تپه های سیيلک با کوله باری از اطلاعات جالب و شگفت انگیز به محل اقامتمان برگشتیم.

دیدن فروشگاههای صنایع دستی درسرای عامری که بیشتر منسوجات و فرش بودند، خالی از لطف نبود.
شکوه اتاق های عمارت ، که با سلیقه ی خاصی تبدیل به مکانی بی نقص برای استراحتی عالی برای گردشگران شده بود، به حدی است که شب بعد از بازدید های فراوان وپیاده روی های طولانی و با وجود خستگی، دلم نمی امد حتی لحظه ای چشمانم را به روی این همه جلال و شکوه ببندم.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

سفرنامه تور کاشان۲

حمام سلطان امیر احمد، بنای باشکوه بعدی بود که بازدید کردیم.
اهالی محل، این بنا را متعلق به دوره ی سلجوقیان می دانند که در دوره ی قاجار مرمت شده است.
دیدنی ترین قسمت حمام،سربینه و گرمخانه است.

سربینه، یا همان رختکن ،فضایی هشت ضلعی است که هشت ستون ، آن را از فضای میانی که محل رفت و آمد است جدا می کند. حوض هشت گوش زیبایی نیز در وسط صحن حمام قرار دارد.
تزیینات بسیار زیبای سقف و ستونها خیره کننده هستند.

حمام کوچکی نیز دقیقا با خصوصیات حمام اصلی در کنار آن وجود دارد.
خزینه ی حمام ، برخلاف خزینه های قدیمی دیگر شهرها، فقط محلی برای قرار دادن دیگ بزرگ روی آتش و گرم کردن آب بود و جایی مانند استخر برای غوطه ور شدن در آب وجود نداشت.

پشت بام حمام نیز از جاهای بسیار دیدنی بود که برای هواگیری و نورگیری کلاهک هایی ساخته شده بود که بی شباهت به سفینه های فضایی نبودند.


بقعه ی سلطان میراحمد نیز در کنار خانه های تاریخی طباطبایی، بروجردی و عباسیان قرار دارد و گنبد مخروطی شکل زیبایی دارد که با کاشی معرق تزیین شده است.
پنج جفت در منبت کاری شده از اشیای نفیس این بقعه می باشد.

شهر زیرزمینی نوش آباد ( نوش آباد از ریشه ی انوشه به معنی بی زوال و جاویدان است) ،در شمال شهر کاشان از دیدنی ترین قسمتهای کاشان است که با دیدنش با تمام وجود به توان و استعداد پیشیتیان در این سرزمین می بالم.
این شهر زیرزمینی که محلی ها به آن “اویی” میگویند ، به راستی رازی در دل زمین است.
از تعداد زیادی پله که ورودی اب انباری است پایین می رویم تا سفرمان را در اعماق زمین شروع کنیم.

این شهر زیرزمینی از منحصربفردترین شهرهای زیرزمینی جهان است که به صورت دستی حفاری شده و به دوران پیش از اسلام ، در زمان ساسانیان وحدود ۱۵۰۰ سال پیش برمی گردد.البته تا دوره ی قاجار هم مورد استفاده قرار می گرفته است.
در سال ۱۳۸۳ وقتی یکی از ساکنان نوش آباد در حال حفر چاه در حیاط خانه اش بود،این شهر زیرزمینی خیلی اتفاقی کشف شد.
آنجا به منظور حفاظت ساکنان شهر در جنگها و غارتها به ویژه حمله ی مغول استفاده می شده.
این شهر در سه طبقه در زیر زمین با عمق بین ۴ تا ۱۸ متر ساخته شده و به دلیل پیچیدگیهای بسیار زیاد شهر، هنوز به طور کامل کشف و بررسی نشده ، ولی گمان میرود حدود پانزده هزار متر مربع وسعت داشته باشد.
طبقات مختلف آن توسط چاههایی به هم مرتبط شده اند. در دهانه ی هر چاه، دریچه ای سنگی مانند سنگ آسیاب و تعدادی قلوه سنگ وجود دارد که در مواقع خطر یا ورود دود یا هوای آلوده به طبقات، با تخته سنگ، دریچه را مسدود می کردند و از سنگهاهم به عنوان ابزار مبارزه با دشمن استفاده می کردند.
راههای ورودی این پناهگاه، در محلهای پر رفت وآمد شهر مانند بازار، مساجد و قنات ها قرار داشته تا مردم به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. ورودی های آن نیز به طرز ماهرانه ای پوشانده می شدند تا اثری از آنها دیده نشود.
طبقه ی اول در واقع دالان هایی بوده برای گم کردن راه تعقیب کنندگان احتمالی و طبقه ی دوم و سوم محل پناه گرفتن و زندگی در مواقع خطرو ذخیره ی آذوقه بوده است.
راهروهای پیچ در پیچ اتاقهای کوچک و بزرگ و تله هایی به شکل چاههایی که روی آنها پوشانده شده بود تا قابل تشخیص نباشند، و ساکنانی که آرام و ساکت پنهان شده بودند، همه و همه در انتظار ورود مهاجم بودند تا در تله ای گرفتار شود.
و دشمن ، شگفت زده از اینکه چگونه است که در روی زمین اجاق ها همه گرم است و دیگهای غذا می جوشند ولی هیچ جنبنده ای در شهر نیست!
فضای داخلی شهر، شامل راهروهای تنگی که فقط یک نفر میتوانسته از آن عبور کند و
اتاقهای متعددی را که محل اسکان خانواده ها بوده، بهم متصل می کرده، طاقچه هایی برای قرار دادن اشیا، سکوهایی برای نشستن، محل های نگهداری چراغهای پیه سوز، تله هایی که به منطور گیرانداختن دشمنان در صورتی که به داخل شهر راه یافته باشند و همینطور توالت هایی که روی آنها را با خاک و خاکستر میپوشاندند و در مواقع مناسب تخلیه می شدند، فضاهایی در بدنه ی دیوارها برای استتار افراد، سیستم تهویه ، راههای ورودی و خروجی و پیش بینی تمام نیازهای دفاعی در این شهر، همه و همه نشانگر هوش و استعداد خاص سازندگان آن می باشد.
نکته ی جالب دیگر، ساختن دیواره های شهر در کنار جریان های آب قنات می باشد تا هوای خنک در آن جریان پیدا کند.
البته بزرگترین رازی که در دل “اویی” وجود دارد، سیستم تهویه ی آن است که به وسیله کانالهایی ورود و خروج هوا را ممکن کرده است به طوری که به راحتی میتوان در اعماق زمین نفس کشید.
لیدرمان دلیل اینکه این شهر به “اویی” معروف شده را اینطور توضیح داد :
در گویش کاشانی “اوی” واژه ای است که به جای “آهای” در فارسی وجود دارد، و به دلیل ساختار تو در تو و تاریک بودن شهر زیرزمینی، در قدیم افراد برای پیدا کردن یکدیگر همدیگر را با صدای بلند با لفظ “اوی” صدا میکردند.
نظریه ی دیگری هم وجود دارد که معتقدند برای کندن شهر زیرزمینی ،با دلو خاک را به سطح زمین می آوردند و چون مسیر کندن طولانی بوده، شخصی که روی زمین مسؤل خالی کردن دلو بوده، با شنیدن صدای “اوی” ، سطل را با بالا میکشیده و خاک را خالی می کرده .

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

سفرنامه تور کاشان۱

سفر به کاشان در استان اصفهان، در اردیبهشت ماه یکی از آرزوهایم بود که به لطف هماهنگی وپیگیری دوستان خوبمان به آن رسیدم. برای رزرو اتاق در هتلی مانند سرای عامری ها در فصل گلاب گیری ،از چندین هفته قبل باید دست به کار شد.
ساعت پنج صبح از تهران راه افتادیم. صبحانه را در رستوران مهتاب در نزدیکی قم صرف کردیم و حدود ساعت ده به سرای عامری ها رسیدیم.
سرای عامری ها بزرگترین عمارت کاشان است که یادگار دوره ی زندیه می باشد.

کاشان

سازمان میراث فرهنگی از سال ۱۳۷۷ این خانه را خریداری و شروع به مرمت آن کرد و اکنون به عنوان یکی از بیست هتل برتر خاورمیانه پذیرای مهمانان داخلی و خارجی می باشد.
این خانه توسط خاندان عامری، حاکم وقت کاشان با دوازده هزار متر اعیانی و نه هزار متر زیر بنا ساخته شده و بزرگترین خانه هتل سنتی ایران است.

سرای عامری ها

اتاق های با شکوه خانه ی عامری ها بسته به محل قرار گیری و نوع پله هایشان ، بر حسب شرایط و وضعیت افراد و سن و سال قابل استفاده می باشد.
بعضی از اتاق ها پله های بسیار باریک و بلندی ، حتی بلندتر از ۵۰-۶۰ سانتی متر دارد که بالا رفتن از آنها برای همه امکان پذیر نیست

ولی کاملا ارزش آن را دارد که حداقل یک شب را با احساسی دقیقا مانند آنچه در دویست سال پیش می گذشته، ولی با امکانات امروزی مانند حمام و فن کوئل و البته اینترنتی با سرعت خوب ، سپری کرد.
سرای عامری ها ۱۵ اتاق در دو طبقه و ۷ حیاط با شکوه دارد که شامل چند خانه ی مجزا ی مجاور و مرتبط به هم است و به صورت اندرونی و بیرونی می باشد.

حوض خانه ها، ایوان های بلند،شاه نشین های هفت دری و همه ی اتاق های عمارت طبق تقارن بی نظیری ساخته شده اند و تمام سطوح دیوار ها و ایوان ها با انواع گچ بری، مقرنس ، نقاشی، گره چینی و تزئینات دیگر پوشیده شده است.

اتاق های پرزیدنتال آن به صورت دو اتاق تو در تو ی مجزا می باشد که پله های باریک بسیار بلندی به در قدیمی چوبی کوچکی به سمت پشت بام خانه در کنار آن قرار دارد.

هر کدام از درها و پنجره های اتاق به بالکن یا حیاط یا پشت بامی متصل است.
برای کشف همه ی قسمت های اتاق، زمان لازم است و به قول بچه ها جان می دهد برای قایم موشک بازی.

برای یک سفر دو روزه، وسایل زیادی همراه نداشتیم که آنها را به هتل تحویل دادیم و به همراه لیدر محلی ، پیاده به سمت دیدنیهای اطراف سرای عامری ها راه افتادیم.
خانه ی طباطبایی ها،خانه ی بروجردی ها، حمام سلطان احمد ، همه در نزدیکی هم در خیابان علوی قرار دارند.
خانه ی طباطبایی ها یکی از زیباترین خانه های قدیمی کاشان است.
قسمت خارجی خانه ، دیوارهای بسیار ساده و گل اندود میباشد و تصور شکوه و جلال عمارت ، از بیرون ساختمان غیرممکن میباشد.
ساخت این بنا به ۱۲۸۰ هجری قمری برمی گردد و صاحب آن حاج جعفر نطنزی از تجار و تولیدکنندگان بزرگ فرش در کاشان بوده است.

بعد از عبور از راهرویی که ورودی خانه را به داخل حیاط متصل می کند، از دیدن اینهمه زیبایی و شکوه ، شگفت زده می مانیم.
دیوارهای خانه، سرتاسری و بدون هیچ پنجره و دیدی به بیرون میباشد و در واقع حجابی بین کوچه و خانه میباشد.
دیوارهای باشکوه حیاط و ایوانهای خارجی ، مملو از نقاشیهای بسیار زیبا و تماما با نقوش گل و پرنده و اسلیمی هاو گچ بریها و آینه کاریهای بی نظیر می باشد.
هیچ اثری از اسب و شمشیر و جنگ در نقاشیها دیده نمیشود که نشانگر صلح طلب بودن مردم این سرزمین می باشد.
تقارن در ساخت بنا نیز از مشخصه های اصلی عمارت می باشد.

پنجره های اورسی و درهای دولنگه ای که به سمت بیرون باز می شوند و انعکاس نور از پشت شیشه های رنگی استفاده شده در پنجره ها ، بیش از حد تصور زیبا و دلفریب است.

اینطور که لیدرمان توضیح می داد، هر رنگی که در شیشه ها استفاده شده به منظور خاصی بوده است.مثلا انعکاس نور بر روی شیشه های زرد رنگ در ساعات میانی روز باعث افزایش اشتها، رنگ سبز و آبی هنگام بعداز ظهر باعث آرامش و قرمز باعث دور شدن حشرات می باشد.
بادگیرهای بلندی که بر روی بام خانه برای تهویه ی سرداب ساخته شده اند بر زیبایی و جلال بنا افزوده اند.

ساخت خانه ی تاریخی بروجردی ها که یکی دیگر از عمارتهای معروف کاشان است ،نیز ماجرای جالبی دارد.
داستان از این قرار بوده که حاج سید حسن بروجردی که از بازرگانان معتبر کاشان و از تاجران فرش بوده ، برای پسرش از دختر حاج جعفر طباطبایی که صاحب خانه ی طباطبایی بوده خواستگاری کرد. خانواده ی عروس ، شرط ازدواج را تهیه ی خانه ی مجلل در شان خانواده تعیین کردند.
خانه ی بروجردی ها حاصل آن شرط و عهد است.
خانه ی عباسی ها نیز از جمله عمارتهای دیدنی کاشان است که در محله ی سلطان امیر احمد قرار دارد.
این خانه نیز در شمار خانه های مجموعه ای است و در پنج حیاط مرتبط به هم متناسب با شرایط اقلیمی شان ساخته شده است.

طبقه ی پایین خانه که شامل سرداب و حوضخانه و اتاقهای تابستانی است، چندین درجه حتی تا پانزده درجه خنکتر از طبقات بالایی است.
قوسهای معروف به شاخ بزی و نقاشیهای منحصر بفرد در ایوانهای خانه، سقفهای نقاشی شده و تالارها با گچ بری های مشبک رنگی و آینه کاری،به راستی زیبا و دیدنی هستند.
خصوصیت متقارن بودن ساختمان و اینکه از بیرون ساختمان حتی نقطه ای به داخل ساختمان دید ندارد، در تمام ساختمانهای باشکوه کاشان مشترک می باشد.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

دسته‌ها
اصفهان ایران

مسجد و مدرسه آقا بزرگ

مسجد آقا  بزرگ کاشان

مسجد آقا بزرگ کاشان، در زمان حکومت محمد شاه قاجار (قرن ۱۳ هجری قمری) به همت فرد نیکوکاری به نام حاج محمد تقی خان خانبان و پسرش ساخته شد. تکمیل بنای مسجد در زمان ناصرالدین شاه صورت گرفت و به نظر می‌رسد که روی آثار باقی‌مانده از زلزله‌ی سال ۱۱۹۲ هجری قمری کاشان یا دوره‌های قبل‌تر از آن ساخته شده باشد.

موقعیت مسجد و مدرسه آقا بزرگ روی نقشه

تلفیق این مسجد با مدرسه‌ای که بعدا ساخته شد، یکی از زیباترین و بهترین نمونه‌های ایجاد هماهنگی و اتصال دو بنا در کنار هم است. گنبدخانه‌ی این مسجد معماری زیبایی دارد که از خصوصیات بارز آن به شمار می‌رود چون این گنبدخانه روی ۸ پایه‌ی عظیم ساخته شده و  در آن دوران ایجاد گنبد روزی پایه‌های آزاد به ندرت دیده می‌شود. مسجد و مدرسه‌ی آقا بزرگ در ۱۱ آذر ۱۳۳۰ با شماره‌ی ۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دسته‌ها
اصفهان ایران

تپه سیلک

تپه سیلک کاشان

تپه‌های سیلک کاشان جایی است که گفته می‌شود قدیمی‌ترین تمدن بشری از آنجا سرچشمه گرفته است. این تپه‌ها در جنوب غربی کاشان قرار دارد که شامل ۲ تپه شمالی و جنوبی (گورستان الف و ب) است که در فاصله‌ی ۶۰۰ متری از هم قرار گرفته است. قدمت گورستان الف به ۳۵۰۰ سال می‌رسد و گورستان ب نی زقدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد که زیر باغ‌ها و مزارع کشاورزی قرار گرفته است. تپه سیلک در واقع نیایشگاه (زیگورات) مردمان باستانی بود که از گل رس و سفال ساخته شده است. هشتاد سال پیش با جاری شدن سیل در زمین‌های کشاورزی کاشان، این نپه‌ها نمایان و کشف شد و در ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره‌ی ۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت تپه سیلک روی نقشه
دسته‌ها
اصفهان ایران

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

خانه‌ی طباطبایی‌ها در قرن ۱۳ هجری ساخته شده است و در محله‌ی سلطان امیراحمد قرار دارد. این خانه اصالت و معماری باشکوهی دارد و مناسب با اقلیم خاص این منطقه ساخته شده است. خانه‌ی طباطبایی‌ها ۳ بخش اندرونی، بیرونی و بخش مخصوص خدمه دارد که در زیربنای ۴۷۰۰ متر مربعی قرار گرفته است. پس از خرید این خانه توسط هیئت امنای مرمت و احیای ابنیه‌ی تاریخی کاشان، در سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی، خانه مرمت و بازسازی شد و به شماره‌ی ۱۵۰۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت خانه طباطبایی ها روی نقشه
دسته‌ها
اصفهان ایران

حمام فین کجاست؟

امیر کبیر، صدر اعظم مشهور و محبوب ایرانی‌ها، یکی از اشخاصی بود که این کشور همواره به وجودش نیاز داشت. با این وجود همیشه افرادی قدرنشناس در جامعه وجود داشتند که با دست خود تیشه به ریشه‌ی آینده این کشور زده‌اند. دسیسه‌ی اطرافیان ناصرالدین شاه و به خصوص مادر وی، سرانجام منجر به شهادت یکی از بزرگ‌ترین مردان تاریخ ایران در حمام فین کاشان شد. امروزه این حمام یکی از جاذبه‌های غمزده‌ی کشورمان محسوب می‌شود تا همواره بی کفایتی عده‌ای را به همه‌ی ما گوشزد کند.

معرفی

حمام فین در باغی به همین نام قرار دارد. گرچه این حمام از معماری جالبی بهره می‌برد، اما عمده شهرت خود را مدیون به آغوش کشیدن خون امیر کبیر است.

حمام فین

در واقع دو حمام در باغ فین وجود دارد که به حمام‌های کوچک و بزرگ معروف هستند. حمام کوچک اثری به جا مانده از دوران صفویه است و قدمتی طولانی‌تر از حمام بزرگ دارد. حمام بزرگ نیز در دوران فتحعلی شاه قاجار و به دستور خود وی ساخته شده است.

در گذشته حمام بزرگ به حاکمان و اشخاص صاحب منصب اختصاص داشت و خدمه‌ی آن‌ها هم از حمام کوچک‌تر استفاده می‌کردند. هرکدام از حمام‌ها خود شامل بخش‌هایی همچون ورودی، گرم‌خانه، آب‌نما، خزینه، سربینه (رختکن) می‌شوند. برای تعویض آب حمام‌ها و تازه کردن آن، کانال‌هایی تعبیه شده که به خوبی از پس این کار بر می‌آیند. همچنین برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و گرم ماندن آب، دیواره‌ها با عایق‌ رطوبتی متشکل از ماسه، آهک یا ساروج پوشیده شده‌اند که بسیار هوشمندانه به نظر می‌رسد.

حمام فین

معماری زیبا، به همراه کاشی‌کاری‌های سنتی جذابیت خاصی به این مکان‌ها بخشیده‌اند.

حمام کوچک همان مکانی است که شاهد قتل تاریخی صدر اعظم ایران بوده است. این رویداد در تاریخ بیستم دی ماه سال ۱۲۳۰ هجری خورشیدی به وقوع پیوست.

بعد از این جریان، و احتمالابه دنبال ملاحظات سیاسی آن دوران باغ و حمام‌های فین برای مدتی فراموش شدند و مصالح گران‌بهای آن‌ها توسط اشرار به سرقت رفت.

همانگونه که گفتیم به خاطر اینکه این حمام توسط مردم عادی استفاده می‌شد، از معماری ساده‌ای برخوردار است.

حمام فین

حمام بزرگ اما به دلیل اینکه به افراد مهم اختصاص داشت معماری برحسته و ویژه‌ای دارد که در بدو ورد نظر هر شخصی را جلب خواهد کرد. یکی از ویژگی‌های این حمام وجود دو سربینه یا رختکن است که یکی در نزدیکی ورودی اصلی و دیگری در میانه‌ی حمام قرار دارند. در سربینه‌ی اول به دلیل وجود نورگیرهایی مزین به کاشی‌های مشبک که رو به باغ باز می‌شوند می‌توان چشم اندازهای زیبایی را تماشا کرد.

خود باغ از معماری شگفت‌انگیزی بهره می‌برد که نباید دیدن آن را از دست داد. معماری کاملا ایرانی به همراه فواره‌هایی که اغلب پرآب است، فضایی بسیار زیبا را به وجود آورده که هر بیننده ای را مسحور می‌کند. وجود یک حیاط مرکزی که توسط دیواره‌ها و برج‌های استوانه‌ای شکلی محصور شده، از ویژگی‌های بارز این باغ است.

حمام فین

باغ فین حدود ۲۳ هزار متر مربع وسعت دارد. این بناها در تاریخ ۱۵ آذر سال۱۳۱۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسید. به علاوه ثبت شدن این آثار در فهرست ارشمند یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی، ارزش آن‌ها را بیش از پیش مشخص می‌کند.

آدرس

اصفهان، ۶ کیلومتری شهر کاشان

دسترسی

قبل از هرچیز باید بدانید این حمام‌ها در ایام نوروز تعطیل است، بنابراین باید دیدار خود را به روز دیگری موکول کنید. البته در این مدت می‌توان از خود باغ دیدن کرد. با این وجود در ایام سوگواری در باغ هم به روی علاقه‌مندان بسته می‌شود. شهر کاشان جاذبه‌های فراوانی دارد، بنابراین می‌توان با خیالی آسوده به این شهر سفر کرد و از دیدن جای‌جای آن لذت برد. خانه‌ی طباطبایی‌ها و بروجردی‌ها، تپه مشهور سیلک، روستای بسیار زیبای ابیانه، آرامگاه سهراب سپهری، حمام سلطان امیر احمد و بازار سنتی کاش از دیگر جاذبه‌های ارزشمند این شهر به شمار می‌روند.