دسته‌ها
مکانهای تفریحی ایران

معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

معرفی دیدنی های اصفهان

اگر می‌خواهید با مکان هاي‌ دیدنی اصفهان از تفریحی و تاریخی ان دیدن نمایید این مقاله تمامی آنچه شما لازم دارید برای گردشگری در اصفهان را در اختیار شما قرار خواهد داد.

از این فرصت بی نظیر استفاده کنید و مکان هایي که بشما معرفی می کنیم را حتماً دیدن نمایید.

مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

آکواریوم ناژوان اصفهان

با سفر به این مجموعه از دیدنی هاي‌ زیبای ان دیدن نمایید. انواع ماهیی هاي‌ اقیانوسی و دریایی را در این مجموعه بزرگ مشاهده خواهید کرد. لازم است بدانید این مکان دیدنی از بزرگترین و نخستین اکواریم تونلی در ایران میباشد.

بازدید از تونل اکواریم در این شهر تاریخی و باستانی میتواند تجربه ي هیجان انگیزی رابه همراه داشته باشد. این تونل آکواریم نخستین تونل آبی ایران است و درآن میتوان آبزیان گوناگونی راکه ازپنج قاره به این محل آورده شده اند مشاهده کرد.

با ورود به این تونل آبی میتوان به اعماق اقیانوس ها سفر کرد، انواع و اقسام ماهی ها، کوسه ها، اسب آبی، خرچنگ، خروس ماهی، پیرانا، هشت پا و ماهی هاي‌ رنگارنگی که درآب شیرین و آب شورزندگی می کنند، در این آکواریم موجودند.

آدرس : استان اصفهان، شهر اصفهان، خیابان الفت، پارک ناژوان

معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

با ورود به باغ پرندگان اصفهان تجربه اي متفاوت را تجربه کنید.

در باغ پرندگان اصفهان چهار برکه زیبا و دیدنی وجوددارد ودر ان از پرندگانی مانند اردک، قو، غاز و … نگه داری می کنند. صخره‌هاي‌ ایجادشده نیز میزبان پرندگان کوهستانی و بیابانی است و شما میتوانید کنار ان‌ها کبک پیدا کنید.

این باغ دلپذیر و وسیع درمحله ي ناژوان ودر ساحل زاینده رود قرارگرفته است و طراحی ان برای پرندگان مناسب و برای بازدید کندگان جالب و جذاب است. در این باغ بیش از 130 گونه پرنده ي گوناگون یافت می شود.

این باغ با توجه به نیازهای زیست محیطی پرندگان طراحی و ساخته شده است. برکه، صخره، قفس هاي‌ شیشه اي و آهنی فضاهایی هستند که برای پرندگان مختلف بر اساس سبک و اقلیم زندگی ان ها ساخته شده اند، مثلاً برکه برای پرندگانی مثل اردک و قو و صخره برای پرندگانی مثل تیهو و کبک مناسب است.

همچنین فضای سبزی در این جنگل ایجاد شده تا پرندگان درآن آزادانه حرکت می کنند. پرندگان شکاری مانند عقاب، شاهین و کرکس نیز در قفس هاي‌ آهنین نگه‌داری می‌شوند.

آدرس: استان اصفهان، شهر اصفهان، میدان سهروردی، خیابان الفت
معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

باغ گل های اصفهان

در این باغ بزرگ و زیبا با انواع گل و گیاه و گونه هاي‌ مختلف گیاهان آشنا خواهید شد. در آخر می توانید از مجموعه بی نظیر کاکتوس ها دیدن نمایید.  باغ گل‌هاي‌ اصفهان مجموعه‌ي زیبا و تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقاتی است که در حاشیه‌ي جنوب شرقی میدان بزرگمهر ودر نزدیکی رودخانه‌ي زاینده‌رود تاسیس شده است.

باغ گل هاي‌ اصفهان شامل باغ صخره‌اي، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، چنیدن آب‌نما، برکه، آمفی‌تئاتر در فضای باز، مجموعه‌ي پرچین، طرح فرشی ایرانی و غیره می شود.

در باغ گل هاي‌ اصفهان می توانید از فضای زیبای مجموعه استفاده کنید و از آبشار مصنوعی و برکه هاي‌ دیدنی ان دیدن نمایید.

آدرس: اصفهان – میدان بزرگمهر – ضلع جنوبی میدان بزرگمهر – روبروی آتشنشانی
معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

کلیسای وانک

این کلیسا که نشان از دوستی مسلمانان و ارامنه در اصفهان است را حتماً دیدن نمایید. کلیسای وانک اصفهان یا کلیسای آمنا پرکیچ در محله جلفای اصفهان قرار دارد و یکی از کلیساهای تاریخی ارامنه‌ي این شهر است. این کلیسا در دوران حکومت شاه عباس دوم بنا شده است و یکی از تاریخی ترین کلیساهای اصفهان است.


این کلیسا از مهمترین جاذبه هاي‌ شهر اصفهان محسوب می شود. نام اصلی ان وانک آمنا پرکیچ است و درزمان شاه عباس دوم ساخته شده است. این کلیسای تاریخی عبادتگاه ارمنیان است و درمحله ي جلفا قرارگرفته است.

این کلیسا دارای دو گنبد است. این گنبدها به تقلید از سبک معماری ایرانی به شکل مدور ساخته شده اند. سقف ها و دیوارهای عبادتگاه کلیسای وانک با نقاشی هاي‌ بسیار زیبایی پوشیده شده است، این نقاشی ها همه ی روایت ها و عکس هایي از انجیل هستند و در بین ان ها می‌توان به عکسهایی از تولد عیسی و بهشت و جهنم اشاره کرد.

در این کلیسا موزه و کتابخانه اي وجوددارد که ارزش تاریخی دارند. در موزه ي این کلیسا اشیا و کتاب هاي‌ قدیمی مانند: نسخه هاي‌ خطی وتابلوها، سازها، زیورآلات، منسوجات و…نگه‌داری می‌شوند.

کلیسای وانک اصفهان در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ با شماره‌ي ۸۵ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس : استان اصفهان، شهر اصفهان، محله جلفا
معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

میدان نقش جهان

این میدان بزرگترین میدان تاریخی و قدیمی جهان بشمار می‌رود که نشان از عظمت و قدرت ایران در دوران صفویه است. این میدان تاریخی باشکوه در زمان شاه عباس اول در محل باغی به نام نقش جهان بنا شد.
بازارهای مشهور قدیمی و وجود صنایع دستی در اطراف میدان نقش جهان و سفره خانه قدیمی در داخل میدان نقش جهان این مکان دیدنی را دو چندان زیباتر نموده است.
در این میدان زیبا چهار اثر تاریخی منحصر به فرد را میتوانیم مشاهده کنیم، سردر قیصریه در شمال، مسجد تاریخی امام در جنوب، مسجد شیخ لطف الله درشرق وعمارت عالی قاپودرغرب.
این میدان که در قلب اصفهان جای گرفته است، از جاذبه هاي‌ دیدنی اصفهان است. دور تا دور میدان با حجره هایي احاطه شده که صنایع دستی اصفهان رابه فروش می‌رسانند.
وجود حوض آبی زیبا و آثار تاریخی ارزشمندی که در چهارگوشه ي ان خودنمایی می کنند، برجذابیت این میدان افزوده و ان را در تمام جهان به شهرت رسانده است.
آدرس: دروازه دولت – خیابان سپه – میدان نقش جهان
معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

کاخ چهلستون

کاخ و باغ چهلستون یکی ازمعروفترین آثار تاریخی اصفهان است، معماری این کاخ سلطنتی ترکیبی از معماری اصیل ایرانی و فرنگی است، درمقابل این کاخ زیبا استخری وجوددارد و انعکاس تصویر کاخ و ستون هاي‌ ان در آب باعث شده، ان را چهل ستون بنامند.
باغ چهستون یکی ازمجموعه باغ هاي‌ نقش جهان دوره ي صفوی است. کاخ و باغ چهلستون محل برگزاری جشن ها و پذیرایی ازمهمانان بوده و دیوارهای تالارهای ان مملو از نقاشی هاي‌ سبک مینیاتور میباشد.
عکسهای جنگ چالدران و جنگ کرنال در تالار آیینه، جلوه ي خاصی به این تالار بخشیده است. در این کاخ موزه اي وجوددارد، که اشیا، کتب و دست نوشته هاي‌ اصفهان قدیم درآن حفظ و نگه‌داری می شود.
استان اصفهان، شهر اصفهان، میدان امام حسین، خیابان استانداری
معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

عمارت هشت بهشت اصفهان

این عمارت زیبا که از خیابان چهارباغ می توانید به ان دسترسی پیدا کنید یکی از باغ هاي‌ زیبا که امروز به پارکی زیبا تبدیل شده است و این عمارت وسط باغ وجوددارد . هشت بهشت عمارتی است بسیار دلنشین و زیبا، که در بین باغی از باغ هاي‌ نقش جهان ساخته شده است، امروزه این باغ به پارک زیبایی تبدیل شده وعمارتی که روزگاری زیباترین کاخ عالم نام داشت، همان‌ گونه در بین این پارک جلوه گری میکند.

عمارت هشت بهشت طرحی هشت پهلو دارد، سمبل شماره هشت در تعداد اتاق ها، آجرهای کف وحوض مرکز بنا دیده می شود، این کاخ دو طبقه دارد ودیوارهای ان پوشیده از گچ بری ها و نقاشی ها و گل هاي‌ رنگارنگ است، سقف ان پوشیده از مقرنس هاي‌ گچی خوش آب و رنگ است، ایوان، رواق ها، اتاق ها وپنجره هاي‌ این عمارت همه ی در نهایت زیبایی و هماهنگی طراحی و ساخته شده اند.

دیدن این بنای روح بخش قلب و روح انسان را مملو از آرامش و لذت میکند، و هنر و معماری بی نظیر ایرانی را برای گردشگران مشتاق متجلی میکند.

معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

مکان تفریحی و مرکز خرید سیتی سنتر اصفهان

اگر قصد دارید از یک مجموعه عظیم و دیدنی در اصفهان مدرن دیدن نمایید این مجموعه بی نظیر را از دست ندهید. فروشگاه ؛ رستوران و شهربازی و …همه ی در این مجموعه بزرگ موجود است . در این مجموعه می توانید از موزه بسیار جذاب ان هم در طبقه چهارم دیدن نمایید.
این مرکز یک مجتمع تجاری تفریحی مدرن است، که دارای هفت طبقه است، سه طبقه از این مجموعه به مراکز خرید اختصاص داده شده و دو طبقه مرکز تجاریست.
امکانات رفاهی و تفریحی بی نظیری مثل سینما، فوت کورت و شهربازی در دو طبقه ي آخر این مجموعه وجوددارد، که می‌تواند برای تمام اعضای یک خانواده با سلیقه هاي‌ مختلف جذاب باشد.
آدرس: سپاهان شهر اصفهان
معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

منارجنبان اصفهان

منارجنبان اصفهان در خیابان آتشگاه واقع شده است و یکی از مکان هاي‌ تاریخی اصفهان است که باید حتماً دید. در این خیابان بهترین رستوران هاي‌ اصفهان موجود است که بعد از ان می توانید نهاری را در این رستوران باغ هاي‌ زیبا میل نمایید.« رستوران عشیار یا شب نشین را فراموش نکنید»
منارجنبان همانگونه که از نامش پیداست، مناره اي متحرک ودر طول تاریخ این جنبش عجیب سیل گردشگران کنجکاو و مشتاق رابه سوی خود کشانده است. بنای منارجنبان بنایی است، ساده و خشتی و درعین حال شگفت انگیز و رازآلود.
این بنا دارای یک ایوان به سبک دوره ي مغول و دومناره است که برروی آرامگاه ي یکی از عرفای قرن هفتم به نام عموعبدالله کارلادانی ساخته شده است. ان چه باعث شهرت این بنا شده این است که با تکان دادن یکی از مناره ها، مناره ي دیگر هم به حرکت درمی آید. با پلکانی مارپیچ میتوان به بام و مناره ها دسترسی پیدا کرد، درداخل هرمناره هم17 پله وجوددارد که به بالای مناره منتهی می شود.
معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

شهر رویاهای اصفهان

یکی از مدرن ترین شهربازی هاي‌ ایران در اصفهان موجود است ؛ این شهربازی پر از مجموعه هاي‌ هیجان انگیز که می توانید در اصفهان ترجبه نمایید. اگر اهل هیجان هستید حتماً از شهربازی بی نظیر شهر رویاهای اصفهان دیدن نمایید.

آدرس : بزرگراه کمربندی شرق اصفهان، پس از روشن دشت، نرسیده به دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

سی و سه پل

در بستر زاینده رود پل هاي‌ تاریخی زیادی وجوددارد که از معروفترین ان سی و سه پل میباشد. یکی از نمادهای مشهور شهر اصفهان سی و سه پل است، این پل که به پل الله وردیخان و پل جلفا نیز مشهور است، در گذشته محل برگزاری جشن ها بوده و امروزه تفرجگاه مردم اصفهان و گردشگران است.

این پل قدیمی، که سراسر ان پوشیده از رواق هاي‌ طاقی شکل و قوسی است، روزگاری زینت بخش زاینده رود پرآب و خروشان بوده است. سی و سه پل همیشه زیباست، درهنگام غروب سی سه پل افسانه اي با نورپردازی زیبایش دل ها رابه شور و هیجان درمی آورد ودلتنگی و خستگی را از دل ها بیرون می‌کند.

معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

پل خواجوی اصفهان

دلیل نامگذاری این پل، به پل خواجو، نزدیکی ان به محله خواجو می‌باشد. اما علاوه بر این نام، با اسامى بابا رکن الدین، خواجو، گبرها، شیراز، حسن آباد، پل شاهى و تیمورى نیز خوانده می شود.

دلیل آنکه به ان پل بابا رکن الدین گفته می شود، این است که در تخت فولاد، که نزدیک جاده قدیم شیراز واقع شده، قبر و بقعه بابا رکن الدین که از عرفاى مشهور زمان خود بوده، قرار دارد و بهمین دلیل، پل به نام او مشهور گردیده است. پل خواجو اصفهان، در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۱ ؛ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

کوه صفه اصفهان – تله کابین

مکان تفریحی و ورزشی در اصفهان …کوه صفه اصفهان در جنوب اصفهان واقع شده است و دید کاملی دارید به شهر اصفهان که تجربه بسیار جالبی است.

با استفاده از تله کابین و یا جاده زیبای کوه نوردی به بالای کوه صفه بروید و از این مجموعه تفریحی لذت ببرید.

اصفهان شهر بزرگی است و ما فقط تعداد انگشت شماری از مکان هاي‌ تاریخی و تفریحی رابه شما معرفی کردیم . در زیر نام دیگر مکان هاي‌ تاریخی رابه شما معرفی نموده ایم.

مسجد جامع اصفهان

مسجد شیخ لطف الله

حمام علی قلی آقا

عصارخانه شاهی

موزه موسیقی اصفهان

موزه تاریخ طبیعی «اصفهان»

خانه صفوی

موزه حمام رهنان

معرفی دیدنی های اصفهان | مکان های تاریخی و تفریحی اصفهان

پل تاریخی شهرستان

آتشگاه اصفهان

و…

اگر می‌خواهید مکان هاي‌ دیدنی بیشتری از اصفهان را پیدا کنید حتماً از مطالب پایین دیدن نمایید.

دسته‌ها
مکانهای تفریحی ایران

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

اصفهان نصف جهان شهری بسیار تاریخی با فرهنگ و پر از مکان های‌ دیدنی و تفرحی برای گردشگران می‌باشد. پارک های‌ بزرگ کنار رودخانه زاینده رود گرفته تا باغ و موزه و …( پایین مطلب کامل تمامی مکان ها با نام و توضیحات مشخص شده است. مطلب را تا آخر بخوانید)

 

مکان های‌ دیدنی اصفهان تاریخی و مکان های‌ جدید مثلاً اگر اهل مکان های‌ دیدنی تاریخی هستید به نقش جهان سر بزنید و اگر قصد دیدن بزرگترین فروشگاه خاورمیانه را دارید به سیتی سنتر اصفهان در سپاهان شهر سری بزنید.

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

از آکواریوم تونلی گرفته تا شهر بازی رویاها که همه ی از بهترین تفریحات جدید شهر اصفهان هستند.

 

اگر اهل کوه هستید یا می‌خواهید تله کابین سوار شوید به کوه صفه در جنوب اصفهان بروید تا از دیدن منظره شهر و تله کابین سواری لذت ببرید. همچنین در کوه صفه بیلیارد و دیگر تفریحات مثل شهربازی کودکان و کافی شاپ و چایخانه و بازی های‌ کامپیوتری نیز هست.

 

شهر بازی رویاها از بهترین شهربازی ها در کل ایران است که اگر حاظرید پول بلیط بدهید این شهر بازی را از دست ندهید.

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

یکیدیگر از مکان های‌ دیدنی شهر کاخ چهل ستون و موزه حیوانات می‌باشد. اصفهان مکان های‌ تفریحی زیاد دارد و اما یکیدیگر از مکان های‌ دیدنی و تفریحی اصفهان خیابان آتشگاه می‌باشد. در انجا آتشکده بسیار تاریخی وجوددارد و همچنین باغ ها و رستوران های‌ عالی برای پذیرایی…دراین منطقه باغ های‌ سرسبز اصفهان فراوان است .

 

درضمن در خیابان آتشگاه منارجنبان یکی از بناهای عجیب اصفهان که بسیار تاریخی است قرار دارد . که حتماً دیدن کنید.

 

شهر اصفهان با دارا بودن صدها اثر تاریخی و طبیعی و طبیعت بکر خود، هرساله پذیرای مسافران نوروزی است؛ مسافرانی که خیلی از آن ها، بیشتر از ما اصفهانی‌ها مکان‌های‌ دیدنی شهر را می‌شناسند اما خیلیشان هم به دنبال زیباترین مکان‌های‌ گردشگری شهر اصفهان هستند تا سفر خودرا بهتر از هر سال در اصفهان تاریخی بگذرانند.

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

تقریباً همه ی اصفهان رابا سی‌ و سه پل و عالی‌قاپوی آن و انواع گز و پولکی‌ هایش می شناسیم. اما این شهر باستانی با معماری های‌ ویژه و بناهای ماندگار، جاذبه های‌ گردشگری بی‌شماری دارد. اگر قرار است به این شهر بروید خوب است در مورد مکان های‌ گردشگری آن اطلاعات کامل داشته باشید.

 

به گزارش تالاب اصفهان «سپاهان» مرکز استان اصفهان، با پهنه‌ای حدود 250 كیلومترمربع، در دل فلات ایران قرار گرفته است. آب و هوای شهر اصفهان نیمه خشك و معتدل است، بطوری كه متوسط درجه حرارت سالانه این شهر حدود 16 درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی سالانه این شهر درحدود 13 میلی‌متر میباشد.

 

به طور کلی، اصفهان شهر کم آبی است ولی به واسطه وجود رودخانه زاینده رود، کشاورزی دراین استان توان رشد پیدا کرده است.

 

اصفهان به لحاظ واقع ‏شدن در مركز جغرافیایی ایران و با داشتن آب و هوایی معتدل و خاكی حاصلخیز و آب ‏كافی زاینده ‏رود «زنده رود»، از دیرباز به‏ عنوان مكانی برای سكونت، مورد توجه بوده است.

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

نقاشی های‌ داخل کاخ چهل ستون اصفهان

 

احتمالا از عصر ساسانیان كه سپاهیان «اسپهان» در دشت حاصلخیز اطراف شهر گرد آمدند به این‏ نام خوانده شده است. درسال 19 ه. ق. اصفهان بدون جنگ و خون ریزی و با انعقاد یك صلحنامه به دست سپاهیان اسلام افتاد و جزیی از سرزمین وسیعی شد كه اسلام بر آن حكومت می‏كرد.

 

در دوره سیصد ساله پس ازآن، این شهر اغلب دست ‏به‏ دست می‏شد تا اینكه در قرن چهارم هجری، در زمان آل ‏زیار و آل ‏بویه، به‏ عنوان پایتخت مورد استفاده قرار گرفت. در قرن پنجم، در دوران سلجوقیان، پایتخت امپراطوری وسیعی شد كه یك مرز آن رود سیحون و مرز دیگرش سواحل شرقی دریای مدیترانه بود.

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

تاراج وحشیانه شهر به دست تیمور لنگ و قتل ‏عام ساكنان آن درسال 789 ه. ق. اصفهان رابه وضع اسف‏باری دچار كرد.

 

در زمان اولین حكمرانان صفوی در قرن دهم هجری، اصفهان از مراكز مهم تجارت، فرهنگ و صنعت گردید. در اوایل قرن یازدهم «1006 ه.ق.» پایتخت شاه ‏عباس از قزوین به اصفهان انتقال یافت و قریب یك قرن ‏و نیم این شهر پایتخت سلسله صفویه بوده و بهمین واسطه از شهرت جهانی برخوردار شد.

 


حتما بخوانید:   همه چیز در مورد سی و سه پل اصفهان


 

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

صنایع دستی اصفهان

شهر اصفهان از روزگاران كهن تا كنون به نامهای: آپادانا، آصف‌هان، اسباهان، اسپاتنا، اسپاهان، آسپدان، اسپینر، اسفاهان، اصپدانه، انزان، بسفاهان، پارتاك، پاری، پرتیكان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپانه، شهرستان، گابا، گابیان، نصف جهان و یهودیه مشهور بوده است. در شاهنامه فردوسی نیز بارها به اصفهان «سپاهان» اشاره شده و ازآن نام برده شده است:

 

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

صنایع دستی اصفهان

شهر اصفهان با انتخاب شدن بعنوان اولین پایتخت فرهنگی کشور های اسلامی درسال 2005 در بین مردم این کشورها بیش از پیش مشهور گشته و گردشگران بسیاری رابه خود جلب کرده است.

 

این شهر از لحاظ صنایع دستی مهمترین شهر کشور به شمار می آید که بیشتر صنایع دستی کشور اعم از قلم کاری، خاتم کاری، ترمه و… در آن تولید می شود و گردشگرانی که مشتاق به تهیه سوغات ایرانی هستند تقریباً صنایع دستی و سوغاتی های‌ تمام نقاط ایران را در حاشیه میدان نقش جهان ودر بازار قدیمی اصفهان میتوانند تهیه کنند.

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

صنایع دستی اصفهان

 

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان

در بین شیرینی های‌ اصفهان گز و پولکی اصفهان از همه ی معروفتر هستند؛ مهمترین غذای محلی اصفهان از نظر آنوبانینی؛ که بسیار مورد توجه مسافران و گردشگران است “بریانی” «بریونی» نام دارد که خوراکی گوشتی و بسیار چرب بوده ودر بیشتر نقاط شهر میتوان آنرا تهیه کرد. عمده آثار باستانی اصفهان مربوط به دوره صفویه و مهمترین مناطق گردشگری آن در حاشیه زاینده رود قرار دارد.

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام «مسجد شاه»، کلیسای وانک، منار جنبان، کاخ چهل ستون، کاخ هشت بهشت، چهار باغ، آتشگاه،قبرستان قدیمی تخته فولاد،بازار تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان، باغ پرندگان، پل خواجو، پل شهرستان، سی و سه پل «پل الله وردی خان» و… از مهمترین نقاط دیدنی و تاریخی شهر اصفهان می باشند.

آثار تاريخي و مکان های توريستي اصفهان

کاخ چهلستون اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان

 

مکان های دیدنی اصفهان

عمارت چهلستون در اوايل قرن 11 هـ .ق در ميان باغ و مجموعه بناها و كاخهاي محوطه دولتخانه صفوي ساخته شده است . اين عمارت عمدتاً به منظور پذيرائي رسمي از ميهمانان و سفراي خارجي ، طي سه مرحله و طبق يك طرح واحد ساخته شده است .

 

مرحله اول ـ تالار اصلي و بزرگ . مرحله دوم ـ ايوان آئينه و اطاقهاي طرفين آن . مرحله سوم ـ ايوان ستون دار كه از هجده شماره ستون و سقف چوبي تشكيل شده است . نام چهلستون به نشانه كثرت ستونها و انعكاس تصوير بيست ستون در آب استخر است .

نقاشي های ديواري چهلستون زير نظر هنرمند نامدار عصر صفوي ، رضا عباسي با خصلت بزرگ نمائي به شيوه مينياتورهاي ايراني انجام گرفته است . چهار تابلو بزرگ داخل سالن ، صحنه هايي از ميدانهاي جنگ و مجالس پذيرائي پادشاهان صفوي را نشان مي دهد . دو تابلو بزرگ مياني از الحاقات بعدي با موضوعات مشابه است كه به قلم صادق نقاش باشي «هنرمند دوره قاجار» ترسيم شده است . متأسفانه بسياري از نقاشي های دوره صفوي در زمان حكومت ظل پادشاه ، تخريب گرديده است . از اشعار دلپذير نجيب كاشاني كه به «خط محمد صالح اصفهاني» بر پيشاني ايوان ستوندار مرقوم گرديده ، چنين مستفاد مي گردد كه اين عمارت بي نظير در اوايل قرن 12 هـ.ق دچار آتش سوزي گرديده ودر زمان شاه پادشاه حسين صفوي تعمير شده است .

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

زاینده رود

زاینده‌ رود مهمترین‌ رودخانه‌ مركز فلات‌ ایران‌ است‌. این‌ رودخانه‌ به‌ دلیل‌ جوشش‌ چشمه‌های‌ ‌فراوان‌ از سرچشمه‌ تا مصب‌، به‌ زاینده‌ رود مشهور‌ شده‌ است‌. این‌ رودخانه‌ از جبهه‌ شمال‌ شرقی‌ زردكوه‌بختیاری‌ سرچشمه‌ می گیرد و تا باتلاق‌ گاوخونی‌ جریان‌ می یابد.

 

طول‌ این‌ رودخانه‌ حداكثر 420 كیلومتر و عرض‌ مسیر آن‌ از 10 تا 20 متر در دره‌ها و تا 800 متر در شهر اصفهان متفاوت‌ است‌. از ابتدا تا انتهای‌ مسیرزاینده‌ رود، بیشه‌ زارهای‌ سرسبزی‌ در سواحل‌ آن‌ وجود دارند كه‌ در زیبائی‌، طراوت‌ و لطافت‌ آب‌ و هوا و چشم‌اندازهای‌ پیرامون‌ رودخانه‌ بسیار موثر هستند.

ميدان نقش جهان «ميدان امام» اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان

 

يكي از زيباترين ميدانهاي جهان به طول حدود 512 متر و عرض 160 متر است كه در اطراف آن اطاق هائي در دو طبقه با يك اندازه و شكل احداث شده است . تعداد چهار اثر تاريخي بي نظير در اطراف ميدان قراردارد . عمارت عالي قاپو ـ مسجد امام ـ مسجد شيخ لطف اله و سر درب بازار قيصريه ، در وسط ميدان اصلي ، زمين و دو دروازه سنگي چوگان بوده است .

 

ميدان امام امروزي يكي از مراكز خريد صنايع دستي و همچنين محل برگزاري بسياري از مراسم ملي و مذهبي مي باشد . در هر هفته نماز پرشكوه جمعه دراين ميدان برگزار مي گردد .

بازار قيصريه اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

سردرب قيصريه در شمال ميدان امام «نقش جهان» ساخته شده است . اين سردرب ، يكي از زيباترين نقاشي های مربوط به دوران صفويه را نشان مي دهد . از اين سردرب ، وارد يكي از زيباترين بازارهاي جهان مي شويم . اين بازار در دوران صفويه مركز فروش كالاهاي گرانقيمت بوده است و نمايندگان شركتهاي خارجي دراين مكان داراي حجره هائي بوده اند .

 

بازار اصفهان يكي از بزرگترين بازارهاي ايران است كه داراي قسمتهاي مختلف مي باشد ودر هرقسمت كالاهاي خاصي رابه فروش مي رسانند . براي نمونه قسمت صنايع دستي ، طلا و نقره ، قالي ، كفش و غيره . بازديد از همه ی قسمتهاي بازار ساعتها به طول مي انجامد .

عمارت عالي قاپو اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان

اين كاخ در قرن يازدهم هجري در شش طبقه احداث شده است . هر طبقه تزئينات هنري خاصي را دارا مي باشد . از قسمتهاي مهم اين كاخ ، ايوان طبقه سوم ، حوض مسي در ا“ و تالار پذيرائي همين طبقه كه با زيباترين نوع نقاشي و گچ بري تزئين شده است .

 

تالار موسيقي طبقه ششم و تزئينات گچبري بي نظير آن و اغلب كارهاي هنري به وسيله رضا عباسي هنرمند مشهور آن دوران انجام شده است .

مسجد امام اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

در جبهه جنوبي ميدان نقش جهان ـ «ميدان امام» ـ يكي از زيباترين مساجد جهان اسلام قراردارد كه به دستور شاه عباس اول ، توسط استاد علي اكبر اصفهاني احداث گرديده است . در مرحله اول سردرب اصلي و جلوخان ورودي با دو مناره خارجي مسجد ساخته مي شود . درب مسجد با ورقهاي نقره و طلا تزئين گرديده و مربوط به دوره شاه صفي ، جانشين شاه عباس اول است .

 

در داخل مسجد يك حياط اصلي و مركزي ، با چهار ايوان و دو حياط فرعي جانبي قراردارد . گنبد خانه جنوبي به صورت دو پوش اجرا گرديده و فضاي بين اين دوگنبد حدود 12 متر ارتفاع دارد .

 

ارتفاع گنبد خارجي از كف مسجد 50 متر مي باشد . كتيبه های مسجد، توسط خطاطان و خوشنويسان مشهور دوران صفويه مانند : عليرضا عباسي ، عبدالباقي تبريزي ، محمدصالح اصفهاني و محمدرضا امامي مزين شده است .

 

تمام سطوح جرزها و ديوارها و گنبد و مناره ها و طاق نماهاي داخلي و خارجي مسجد از كاشيهاي هفت رنگ و مرعق پوشيده شده است . نقوش اين كاشي كاريها «گل و بوته ها» به صورت مجرد و رمزي ظاهر مي شود .

مسجد شيخ لطف اله اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

در ضلع شرقي ميدان امام «نقش جهان» مسجدي قراردارد كه در زمان شاه عباس اول صفوي ، هنگام احداث ميدان و همراه با بناهاي اطراف آن به منظور محل پرستش و حوزه تدريس مرحوم شيخ لطف اله ، كه از علما و روحانيون بزرگ جبل عامل در لبنان بوده ، ساخته شده است . ساختمان مسجد درسال 1011 هـ .ق آغاز ودر سال 1028 به پايان رسيده است .

 

اين مسجد داراي يك شبستان زيرزميني است كه كف گنبدخانه را از سطح زمين بالاتر قرارداده است . به خاطر استفاده های خاص علمي ـ مذهبي از اين مسجد ، نيازي به احداث حياط و مناره نبوده است . گنبد بر روي هشت طاق جناغي قرار گرفته و لبه اين طاقها با كاشيهاي پيچ به رنگ فيروزه ، تزئين يافته است .

سطوح داخلي به ويژه محراب مسحد شيخ لطف اله از شاه كارهاي بي نظير هنر كاشي كاري هفت رنگ و معرق است. در محراب دو كتيبه وجوددارد كه عبارت ذيل بر آن ها نوشته شده است : عمل فقيرحقير محتاج به رحمه خدا محمد رضا بن استاد حسين بنا اصفهاني .

اين نوشته مبين آن است كه استادان و هنرمندان و سازندگان بناهاي آن زمان در مقابل قدرت جان آفرين تسليم فرود آورده و هرگز نخوت و تكبر به وجودشان راه نيافته است .

مسجد جامع اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

مسجد جامع اصفهان در گوشه شمال غربي ميدان قديم احداث گرديده است . مسجد اوليه دركنار روستاي قديمي ياوان و احتمالاًُ بر روي يك بناي مربوط به قبل از اسلام احداث گرديده است .

شهر اصفهان درسال 24 هجري ، دين مبين اسلام را مي پذيرد و اولين مسجد رادر محل فعلي با ابعادي محدودتر درسال 156 هجري مي سازد . در قرن سوم هجري بعلت گسترش شهر و ازدياد جمعيت ، مسجد وسيع تري بر روي مسجد اوليه پايه ريزي مي گردد . عمده ترين سبك معماري به كار رفته در مسجد مربوط به دوره سلجوقي ، به شيوه رازي است .

 

دراين شيوه كاربرد آجر و ايجاد نماهاي آجري با طرحهاي گره در حد اعلاء مهارت و زيبائي در نماي داخلي و خارجي گنبدهاي خاكي و نظام الملك ظاهر گشته است . گچ بري محراب او لجايتو ، تزئينات كاشي كاري و خطوط بنائي و مقرنس سازي های مختلف ايوانها همراه با كتيبه های خط كوفي و ثلث ، نشانگر كوشش و علاقه هنرمندان اصفهاني در بناي اين مسجد مي باشد .

 

مسجد جامع اصفهان را مي توان ، به حق دايره المعارف معماري و يادگارهاي با ارزش تاريخي ، فرهنگي و هنري شهر اصفهان محسوب نمود و به خاطر همين ارزشهاي نهفته اش ، حفاظت و مراقبت ازآن ، از جمله وظائف ديني ، ملي و فرهنگي همگان تلقي مي گردد .

كاخ هشت بهشت اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

 

مکان های دیدنی اصفهان
كاخ هشت بهشت در ميان باغ بلبل ، داخل مجموعه دولتخانه دوره صفوي در زمان حكومت شاه سليمان «در نيمه دوم قرن 11 هجري قمري» ساخته شده است .

 

موقعيت ممتاز باغ و عمارت هشت بهشت به گونه ای بوده كه ورودي های باغ از كليه اضلاع آن انجام مي گرفته است . در جنوب باغ هشت بهشت در زمان شاه پادشاه حسين ، مجموعه مدرسه و كاروان سرا و بازارچه احداث گرديده است .

نام هشت بهشت عمدتاً در اصطلاح زمان خود ، به معناي هشتي يا ورودي بهشت بوده است . عمارت هشت بهشت در دو طبقه و بر روي يك كرسي با ازاره سنگي ساخته شده و تركيب احجام و فضاهاي معماري به گونه ای ماهرانه و متناسب انجام گرفته است . در وسط ساختمان ، فضاي اصلي و مركزي قرار دارد كه در پلان به صورت هشت ضلعي است .

 

ارتباط دو طبقه از طريق دو دستگاه راه پله انجام مي گيرد كليه سطوح ايوانهاي هشتي مركزي ، اتاقها و راهروها ، با سبكهاي متنوعي تزيئن شده است . از جمله خصوصيات منحصر به فرد اين عمارت ، حوض مرواريد و آبشار ايوان جنوبي است كه آب آن از حوض فوقاني تأمين شده است .

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان
کوه صفه

کوه صفه نام کوهی در جنوب اصفهان است. کوه صفه یکی از محبوب ترین جاذبه‌های‌ گردشگری اصفهان است.

پل خواجو اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

در قسمت شرق رودخانه زاينده رود و پل خواجو از آثار دوره صفويه درسال 1060 هجري ، مصادف با زندگي شاه عباس دوم احداث شده است . پل خواجو در طراحي قديم براي چندين منظور درنظر گرفته شده است . قسمت فوقاني براي حركت سريع و عبور كالسكه ها و چهارپايان بوده در حالي كه بخش تحتاني عمدتاً براي حركت آرام و توقف و تأمل عابرين پياده بوده است .

 

قسمت زيرين تماماً از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه های عبور آب به صورت بند با تخته های قطور چوبي قابل كنترل بوده و با بستن كامل دهانه ها سطح آب در قسمت غربي پل بالا آمده و درياچه كوچكي رابه وجود ميآورد . در سمت شرقي ، پلكانهاي سنگي انسان را تا حد تماس با آب به پائين هدايت مي كند . ضمن اينكه اين پلكانها خود محلي براي نشستن و لذت بردن از مناظر طبيعي مي باشد .

 

در قسمت مركزي پل ، عمارت بيگلربيگي در طبقه فوقاني ودر دو طرف راهروي پل براي پذيرائي و تشريفات رسمي ساخته شده است كه اطاقهاي آن در دوره های مختلف با نقوش رنگ طلائي تزئين گرديده است .


حتما بخوانید:  سفر به اصفهان و جاذبه های گردشگری اصفهان


سي وسه پل اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

زماني كه اصفهان بعنوان مركز حكومت دولت صفويه انتخاب مي گردد ، جهت گسترش شهر بطرف جنوب متمايل مي شود . و عنصر مهم شهرسازي در آن طرح ، محور چهار باغ بوده كه از دروازه دولت به سوي جنوب احداث مي گردد و حدود شش كيلومتر طول آن بوده است .

 

اين خيابان لزوما از رودخانه عبور مي نمايد و بدين جهت معماران آن زمان، پل الهورديخان را كه به سي و سه پل مشهور مي باشد بر روي زاينده رود و منطبق بر محور چهارباغ ايجاد مي نمايند . زمان احداث پل درحد فاصل سال‌هاي 1008 تا1011 هجري قمري بوده و طول آن سيصد متر و عرض آن 14 متر مي باشد .

 

اين پل از معماري بسيار زيبا و متناسب برخوردار است ، نظم طولاني دهانه های آن ، ابهت و وقار خاصي در آن به وجود آورده است . در طرفين سطح فوقاني ، دو راهروي سرپوشيده ساخته شده كه هم در زمستان و هم در تابستان سرپناه مطمئني براي عابرين مي باشد . پل الهورديخان را مي توان نتيجه مطلوب تركيب فنون در مهندسي با هنر معماري محسوب كرد .

كليسا و موزه وانك اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان

در قرن يازدهم هجري ، تعدادي از ارامنه ساكن در ارمنستان فعلي به اصفهان منتقل گشته ودر دهكده ای در جنوب غرب اصفهان سكونت داده شدند . نام آن دهكده را جلفا گذاشتند . پادشاهان صفوي براساس فراميني كه صادر كردند ، آزادي های مذهبي براي آن ها را تضمين نمودند و اين اقليت ارامنه را مورد حمايت قراردادند . در بين ساكنان جلفا ، تجار و افرادي كه دانش فني آن دوران را دارا بودند ، وجود داشتند .

 

با كمك و مساعدت تجار ارمني چند كليسا از جمله كليساي وانك احداث گرديد . اكنون جلفا بخشي از شهر اصفهان محسوب مي گردد . كليساي وانك يكي از زيباترين كليساهاي ايران است كه داراي آميخته ای از معماري ايراني و اروپائي مي باشد .

 

داخل كليسا تزئينات هنري از جمله گچبري ، نقاشي و طلاكاري وجوددارد . در كنار كليسا ، موزه با ارزشي وجوددارد كه در آن تابلوهاي نفيس نقاشي ، كتب خطي و ساير اشيا نفيس هنري ديده مي شود .

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

آتشگاه اصفهان

كوه آتشگاه در 7 كيلومتري غرب اصفهان در همان مسير منارجنبان قراردارد . ارتفاع اين كوه حدود 1680 متر از سطح دريا است . در زمان ساسانيان يك آتشكده در بالاي اين كوه احداث شده است .

 

ساختمان از خشت های بسيار بزرگ و ضخيم ساخته شده است . جايگاه و محل روشن نگه داشتن آتش هنوز در بين خرابه های بالاي كوه ديده مي شود و اين بنا يكي از معدود بناهاي مربوط به دوران قبل از اسلام است .

 

منارجنبان اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان

منارجنبان يكي از آثار تاريخي مشهور ايران است كه در 5 كيلومتري غرب اصفهان در جاده اصفهان به نجف آباد قراردارد . ساختمان داراي يك ايوان و دو مناره است . قبر عبداله اين محمد ابن محمود يكي ازچهره های شاخص قرن 8 هجري دراين بنا قراردارد . احداث اين بنا هم زمان با دوران حكومت ايلخانيان مغول مي باشد . اين بنا از نقطه نظر معماري ، داراي ارزش فراواني است .

 

يكي از ويژگيهاي اين بنا اين است كه اگر يكي از مناره ها تكان داده شود ، مناره دوم و تمام ساختمان تكان و حركت بسيار محسوس دارد . ارتفاع ايوان از سطح زمين 10 متر و ارتفاع مناره ها 5/17 متر مي باشد . مسئله بسيار مهم اين است كه اين بنا را براي تكان دادن نساخته اند وتكان دادن زياد آن موجب ويراني بنا مي گردد .

مسجد حكيم اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

جاذبه های‌ گردشگری اصفهان مسجد حكيم اصفهان يكي از مساجد بسيار نفيس چهار ايوانه است كه در فاصله سال‌هاي 1051 تا1073 هـ .ق مقارن با سلطنت شاه صفي و شاه عباس دوم به همت طبيب حكيم محمد داوودخان ملقب به تقرب خان بر روي ويرانه های مسجد جامع جور جيراز بناهاي قرن چهارم هجري ساخته شده است . براساس كتيبه های موجود ، معمار اين بنا محمدعلي بن ستاد علي بيك اصفهاني است .

 

انچه مسجد حكيم را در عداد مساجد بسيار نفيس دوران صفويه قرار مي دهد ، ارزشهاي خاص معماري ، كتيبه های متعدد آن است كه به دست استاد محمدرضا امامي ، خوشنويس نامدار عصر صفويه تحرير شده است . از ديگر قسمتهاي ديدني اين بنا مي توان به محراب بسيار زيبايي كه با مقرنسها و كتيبه ها كه به خط ثلث بر زمينه لاجوردي تزئين يافته است اشاره كرد .

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

گنجينه های هنرهاي تزئيني اصفهان

گنجينه «موزه» هنرهاي تزئيني ايران در عمارت تاريخي ، ركيب خانه قراردارد . كه در اوايل قرن 11 هـ .ق مقارن با سلطنت شاه عباس اول در ميان مجموعه بناهاي دولتخانه صفوي احداث و بعنوان محل نگهداري لوازم سواركاري و يراق آلات مركب سلطنتي مورد استفاده قرار مي گيرد .

 

اين عمارت در دوره قاجار ، اندوني ظل السلطان حاكم اصفهان بوده ودر دوره پهلوي نيز بعنوان اداره و ثبت احوال مورد استفاده قرار داشته است . اين گنجينه مشتمل بر بخش هاي مختلف خوشنويسي از قبيل آثار خطي و كتابت ، جلد سازي و نگارگري و آثار لاكي ، بافته ها و رودوزيهاي سنتي ، فلزكاري ، آثار چوبي ، سفال و آبگينه مي باشد كه يادگارهاي نفيس و ارزشمندي از دوره صفوي و قاجاريه را در بر مي گيرد .

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

مقبره‌ مجلسی‌

این‌ مقبره‌ در گوشه‌ شمال‌ غربی‌ مسجد جامع‌ اصفهان واقع‌ شده‌ است‌. دراین‌ مقبره‌ غیر از ملامحمد تقی‌ مجلسی‌، چند تن‌ از علمای‌ شیعه‌ از جمله‌ فرزند وی‌ ملاباقر مجلسی‌ نیز به‌ خاك‌ سپرده‌ شده‌اند. ازاره‌ بقعه‌ دارای‌ كاشی‌كاری‌ و بدنه‌ آن‌ دارای‌ تزئینات‌ نقاشی‌ و آینه‌ كاری‌ است‌. در داخل‌ آینه‌ كاری ها، دو تصویر قلمی‌ از ملا محمد باقر مجلسی‌ مشاهده‌ می شود. سر در قدیمی‌ مقبره‌ با مقرنس‌های‌‌ گچی‌ تزئین‌ شده‌ است.

 

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

 

از مناره های‌ اصفهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• مناره‌ مسجد علی‌

این مناره‌ كتیبه‌هایي‌ به‌خط‌ كوفی‌ دارد و خطوط‌ و تزئینات‌ آن‌ از آجر است‌. تاریخ‌ بنای‌ آن‌ قرن‌ ششم‌ هجری‌ است‌.

 

• مناره‌ باغ‌ قوشخانه

از بناهای‌ قرن‌ هشتم‌ هجری‌ است‌ كه ‌تزئینات‌ كاشی‌ كاری‌ زیبائی‌ دارد.

 

• مناره‌ چهل‌ دختر

 

یكی‌ از آثار جالب‌ دوره‌ سلجوقی‌ اصفهان مناره‌ چهل‌ دختر است‌ كه‌ با تزئینات‌ آجری‌ و كتیبه‌های‌‌ كوفی‌ آراسته‌ شده‌ است‌.

 

• مناره‌ گلدسته‌

مناره‌ 2.22 متر، ضخامت‌ دیواره‌ آن‌ 21 سانتی‌ متر و قطر ستون‌ مدور مركزی‌ آن‌ 54 سانتی‌‌متر است‌.

 

• مناره‌ غار

این‌ مناره‌، میله‌ای‌ است‌ مدور و منفرد كه‌ با آجر ساخته‌ شده‌ و بر پایه‌ای‌ هشت‌ ضلعی‌ بنا شده‌است‌.

 

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

از مقبره های‌ اصفهان باید به موارد زیر اشاره کرد:

• مقبره‌ بابا ركن‌ الدین‌

ساختمان‌ زیبای‌ بابا ركن‌ الدین‌ به‌ شكل‌ هرم‌ دوازده‌ ترك‌ است‌. نمای‌ خارجی‌ بنا و سردر آن‌ كاشی‌ كاری‌ شده‌ است‌. قاعده‌ گنبد، مخمس‌ متساوی‌ الاضلاع‌ است‌ و پنج‌ ایوان‌ مشابه‌ بر گرداگرد محوطه‌ زیر گنبد ساخته‌ شده‌ است‌.

 

• مقبره‌ پیر بكران‌

مشتمل‌ بر سه‌ قسمت‌ رواق‌، صحن‌ و سقف‌ بلند است‌ كه‌ ایوانچه‌هایي‌ در اطراف‌ دارد. پوشش‌ تاق‌ ایوان‌ با خطوط‌ كوفی‌ و بنایی‌ و شاخ‌ و برگ‌ و بوته‌های‌‌ گچ‌ بری‌ تزئین‌ شده‌ است‌. مقبره‌ پیر بكران‌ در ضلع‌ شمالی‌ بقعه‌ و متصل‌ به‌ اتاقی‌ كه‌ محل‌ تدریس‌ و پرستش‌ پیربكران‌ بود، قرار دارد.

 

• مقبره‌ صائب‌ تبریزی‌

از معماری‌ دوران‌ صفویه‌ الهام‌ گرفته‌ و بصورت‌ ایوان‌ زیبایی‌ است‌ به‌ طول‌ 14.20 و عرض‌ 6 و ارتفاع ‌8 متر كه‌ حدود 2 متر از سطح‌ باغ‌ بلندتر ساخته‌ شده‌ است و ده‌ پله‌ سنگی‌ سراسری‌ دارد. روی‌ سر ستون‌ها قوس‌های‌‌ جناغی‌ قرار گرفته‌ و زیر سقف‌ با طرح‌ شطرنجی‌ آیینه‌ كاری‌ شده‌ است‌.

مکان های دیدنی اصفهان برای گردشگران | 10 مکان تفریحی برای گردشگران اصفهان

از کلیساهای اصفهان باید به موارد زیر اشاره کرد:

 

کلیسای‌ وانك‌

این‌ كلیسا بزرگترین‌ و زیباترین‌ كلیسای‌ جلفای‌ اصفهان است‌. تاق‌ كلیسای‌ وانك‌ از نظر طلاكاری‌ سقف‌ و سطح‌ داخلی‌ گنبد و نقاشی‌های‌‌ تاریخی‌ در نوع‌ خود بی‌ نظیر است‌.

 

داخل‌ كلیسا و تمام‌ دیوارهای ‌اطراف‌ و جوانب آن‌ از تزئینات‌، نقاشی‌ رنگ‌ و روغن‌ و آب‌ طلا به‌ سبك‌های‌‌ ایرانی‌ و عکس هایي‌ از زندگی‌حضرت‌ مسیح‌ «ع‌» متأثر از سبك‌ نقاشی‌های‌‌ ایتالیایی‌ است‌.

 

كلیسای‌ بیت‌ اللحم‌

در میدان‌ جلفا واقع‌ شده‌ است‌ و ساختمان‌ آنرا یكی‌ از ارامنه‌ نیكوكار آن‌ دوره ‌بنام‌ خواجه‌ پطرس‌ ولی‌ جانیان‌ احداث‌ كرده‌ است‌.

 

كلیسای‌ گیورك‌

به‌ كلیسای‌ غریب نیز ‌مشهور است‌. دراین‌ كلیسا، قطعات‌ بزرگ‌ سنگ‌های‌‌ مقدس‌ «اوچ‌ كلیسا» نگه‌داری‌ میشود.

 

كلیسای‌ هاكوپ‌

اولین‌ كلیسای‌ ارامنه‌ این‌ ناحیه‌ است‌ ودر حیاط‌ كلیسای‌ مریم‌ قرار دارد.

 

گروه گردشگری تالاب