دسته‌ها
مکانهای تفریحی ایران

مکان های گردشگری استان البرز کرج

مکان های گردشگری استان البرز کرج

جاذبه گردشگری در کرج

 

جاده کرج و چالوس یکی از جذابترین جاده هاي ایران است که واقعا آثار طبیعی فراوانی دارد در ادامه میتوانید با مکان هاي گردشگری و جاده ي زیبای استان البرز کرج تالاب را دنبال نمایید .

 

استان البرز , كرج یکی از کلان شهر های ایران و همینطور مرکز، استان البرز می باشد. این شهر که همین حالا بخش قابل توجهی از فشار جمعیت و کم آبی تهران را تحمل میکند، از زمان پیش از تاریخ و باستان نیز سرزمینی پرجاذبه و مرکز آب و آبادانی بوده‌است.

 

به گزارش تالاب استعدادهای طبیعی و منابع آبی فراوان سلسله جبال البرز، همینطور خاک حاصلخیز دامنه‌هاي البرز و دشت منتهی به آن برای اجتماعات بشری مناسب بوده‌است و علت آن آثار باستانی ارزشمندی است که در گوشه و کنار این جلگه وسیع ودر حاشیه راههای ارتباطی کهن قابل مشاهده‌است.

 

تپه‌هاي آق تپه، مراد تپه و تپه مردآباد، قلعه‌هاي تاریخی تنگ گسیل و شهرستانک و آثار زمان اسلامی هم چون برج میدانک مغولی، پل و کاروانسرای شاه‌عباسی کرج، کاخ‌هاي قاجاری و کاخهای رضا شاهی و محمدرضا شاهی حکایت از استمرار استقرارهای پی در پی دراین منطقه دارد.

 

در حوزه فرمانداری کرج بیش از ۱۰۰ اثر با ارزش فرهنگی – تاریخی و هنری شناسایی شده بعضی از محبوب ترین آنها دراین گزارش معرفی شده است.

 

جاده چالوس
جاده ۵۹، مشهور به جاده چالوس یکی از مهم‌ترین جاده ها برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر وصل می شود.

 

بعضی افراد این جاده را یکی از زیباترین جاده هاي دنیا می‌دانند چون این جاده در هر فصل و با هر رنگی زیبا و چشم نواز است.

 

زیبایی هاي ناشناخته با طبیعتی حیرت انگیز، وجود رودخانه هاي آب شیرین البرز، مثل رودخانه کرج و چشمه سارهای بسیار زیبا، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع، کوه هاي بلند، درختان کهنسال، پوشش گیاهی و جانوری متنوع، آب هاي معدنی با خواص درمانی، این جاده رابه یکی از زیباترین جاده هاي گردشگری کشور از لحاظ وجود پدیده هاي طبیعی مبدل کرده است.

 

مکان های گردشگری استان البرز کرج

جاده ۵۹، مشهور به جاده چالوس یکی از مهم‌ترین جاده ها برای مردم تهران و کرج است

 

کاخ مروارید «کاخ شمس»

کاخ مروارید، کاخی در مهرشهر کرج، واقع در استان البرز است که درسال‌هاي ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ با زیربنای ۲۵۰۰ متر برای اقامت شمس پهلوی ساخته شد. سازه اصلی و پروژه کاخ به شکل یک سفره‌ماهی است که صدفی آنرا دربرگرفته است. این بنا توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت به مبلغ یک میلیون دلار طراحی و ساخته شد.

 

این کاخ اکنون در حالات نامناسبی قرار دارد.

 

به گزارش تالاب این کاخ در زمینی به گستردگی ۱۱۱ هکتار با ۲۵۰۰ متر زیربنا میان سال‌هاي۴۷–۱۳۴۵ در مهرشهر کرج، ارم برای اقامت شمس پهلوی ساخته شد. سازهٔ اصلی و پروژه کاخ به ریخت یک سفره‌ماهی است که صدفی را دربرگرفته است.

 

همه ی فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به‌شکل دانه‌هاي مروارید اجرا شده است. در ضلع شمالی کاخ ودر محوطهٔ بیرونی دریاچه نیز به‌شکل باله‌هاي سفره‌ماهی طراحی و اجرا شده است.

مکان های گردشگری استان البرز کرج

کاخ مروارید، کاخی در مهرشهر کرج، واقع در استان البرز است

 

روستای شهرستانک
در ارتفاعات البرز مرکزی ، آنجا که کوه ها باز و به بازوی هم آن قدر دامن میکشند که سرانجام از گذرگاه سر به اوج کوه هاي شمال باختری خراسان خود رابه کوه هاي هندو کش و فلامت پامیر می‌رسانند. دهکده اي با سابقه تاریخی بسیار کهن آرمیده است.

 

در سینه کش البرز مرکزی آنجا که دمای تابستانی آن به زحمت از ۱۵ درجه سانتی گراد می گذرد ودر بلندی هاي ، این میزان به ۵ درجه کاهش مییابد ، دهکده کوهستانی شهرستانک دامن کشیده است. جاییکه ناصر الدین شاه قاجار از طبیعت بکر آن غافل نماند و کاخ تابستانی خودرا در آن پی افکند.

 

در گوشه اي از این دریای سنگ و صخره که طول آن به ۳۳۳۰ کیلومتر و عرض متوسط آن به ۸۵ کیلومتر می‌رسد، دهکده خوش منظر شهرستانک سر بر آورده است.

 

 

این تابع دهستان ” لورا ” در ۶۳ کیلومتری شمال غربی کرج و ۱۰ کیلومتری پل دو آب، بر سر راه کرج ـ چالوس ایستاده است. در منطقه اي سردسیر که اقتصاد آن عمومامتکی بر کشت و زرع غلات ، گردو ، پرورش زنبور عسل، ساخت لبنیات، دامداری و سپس جاجیم و شال بافی است.

 

اکثر دره هایي که دراین رشته کوه قراردارند، شمالی ـ جنوبی اند. و تنها دره اي که شرقی ـ غربی است همین شهرستانک است. اینجا گذرگاه خورشید است! یعنی از لحظة طلوع تا غروب آفتاب را میتوان دراین دره دید.

 

به خاطر طول مدت تابش خورشید، این دره برترین آب و هوای ییلاقی ایران را دارد. و همین خصوصیت «شرقی ـ غربی بودن دره» باعث شده بود، ناصر الدین شاه که خوش گذران ترین سلطان سلسلة قاجاریه بود، قصری بر بلندترین نقطه شهرستانک بنا کند که هنوز بعد از گذشت ۱۲۰ سال بقایای آن دیده می شود.

مکان های گردشگری استان البرز کرج

سفر به روستای شهرستانک،بسیار زیبا و خاطره انگیز است

 

غار یخ مراد
غار یخ مراد در حوالی روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر و جاده چالوس میباشد. این غار در محدوده استان البرز و از جاذبه‌هاي طبیعی استان البرز میباشد.

 

دریچهٔ ورودی این غار در ارتفاعات کوه‌هاي منطقه واقع شده‌است و مسیر غار عموماً شیب دار و رو به پایین می باشد که نهایتاً با رسیدن به اعماق کوه، با چشمه‌هاي یخ زده در کف زمین و استالاکتیت هاي اسفنجی غار روبه‌رو میشوید.

 

ارتفاع این غار از سطح دریا درحدود ۲۶۴۰ متر می باشد و دهانهٔ این غار سه متر پهنا و هشت متر ارتفاع دارد. در ماه‌هاي اسفند و فروردین، قندیل‌هاي بسیار زیبای غار در برترین حالات به سر میبرند.

 

مضمونٔ قابل دقت این غار مطبق بودن آن می باشد که در بین غارهای ایران کمتر دیده میشود. در بخشی از غار چهار طبقه با اختلاف ارتفاع بیش از ۳۰ متر دیده میشوند.

 

به گزارش تالاب مجید کاشیان غار نورد حرفه‌اي باشگاه دماوند و ترسیم کننده نقشه غار در توضیحات این غار آورده‌است: «در گذشته مردم بومی بر این باور بوده‌اند که یخ موجود در اعماق غار برای درمان ناباروری زنان خاصیت شفادهنده دارد؛ و وجود کهنه‌هاي آویزان «دخیل» به دهانه اصلی و درون غار در گذشته که باعث اسم‌گذاری روستای مجاور به کهنه ده شده گواه این ادعا است».

 

علی جوانشاد غار نورد و کاشف پیشکسوت باشگاه دماوند در کتاب غار و غار نوردی در مورد تاریخ شکل گیری این غار آورده‌است: «بعلت وجود فسیلی بر روی سنگ بزرگی در نزدیکی دهانه اصلی از گونه نرم‌تنان دریایی مربوط به دوره سوم زمین‌شناسی به اسم «کاردیتا- KARDITA» این نظریه که غار درحدود پنجاه میلیون سال پیش در زیر دریا بوجود آمده از صحت بیشتری برخوردار است». «رجوع به کتاب غار و غارنورد – نوشته علی جوانشاد».

 

برای بازدید کامل از این غار نیاز به وسایل حرفه‌اي غارنوردی می باشد.

مکان های گردشگری استان البرز کرج

غار یخ مراد در حوالی روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر و جاده چالوس میباشد

آبشار هفت چشمه
آبشار هفت چشمه یکی از آبشارهای استان البرزه که در کیلومتر ۱۷ جاده کرج- چالوس ودر نزدیکی روستای ارنگه و بالادست رودخانه ارنگه واقع شده.ارتفاع آبشار هفت چشمه درحدود ۹۰ متر است و از این نظر یکی از آبشارهای بزرگ کشور قلمداد می شود.

 

مسیر دسترسی به این آبشار از میان سنگ ها و صخره ها عبور می کند و همین امر بازدید از آبشار را در فصول بارندگی با مشکل روبه‌رو می سازد.

 

دراین مسیر آبشارهای کوچکی وجود دارند که ارتفاع آنها به ۵ متر میرسد و با اسم «هفت چشمه» خوانده می شوند.برترین فصل برای سفر به این آبشار فصل تابستان است. چراکه مسیر کوهستانی و گاها صعب العبور شما رابا موانعی روبه‌رو خواهد کرد.

 

اما با در دست داشتن تجهیزات سفر می‌توانید به سهولت به آبشار رسیده و از فضای فوق العاده ي آن دیدن کنید. در طول مسیر آبشار می‌توانید از غارهای طبیعی فوق العاده اي که در ناحیه وجوددارد دیدن کنید.

 

گرچه تنها نمایی از این غارها را مشاهده میکنید و می‌توانید سوژه اي عالی برای عکاسی در دست داشته باشید. وجود پوشش گیاهی فوق العاده در طول مسیر از دیگر جذابیت هایي است که در طول تورطبیعت گردی خود با آن روبه‌رو خواهید

مکان های گردشگری استان البرز کرج

آبشار هفت چشمه یکی از آبشارهای استان البرزه که در کیلومتر ۱۷ جاده کرج- چالوس است

 

پل دختر «سلیمانیه»
پل دختر کرج که با اسم پل سلیمانیه و پل شاه عباسی هم شناخته می شود از سازه‌هاي دوره صفويه است که بر روی رودخانه کرج ساخته شده است. اين پل بر بقایای پلی کهن‌تر منسوب به دوره سلجوقی ایجاد شده است و بازسازی آن در دوره صفوی به اين سازه نمای پل‌هاي دوره صفوی را داده است.

 

این اثر که با اسم پل دختر کرج با عدد ۳۵۰۱ در تاریخ 1379/12/25 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، در سالیان گذشته بازسازی و مرمت شده است به گونه اي که شکل اولین آن تا اندازه اي دگرگون شده است.

اين پل کم کم زمان و بر اثر عوامل طبیعی از جمله جاری شدن سیل و ریزش باران دچار فرسودگی شدید شده و به علت كاهش استحكام‌ پایه‌هاي آن در دسترس فرو ریختن و نابودی بوده است. درسال ۱۳۸۸ بازسازی و بهسازی پل شروع شد.

 

برای فراهم ساختن بازدید و گذر گردشگران روی این پل تاریخی و بکارگیری از فضای پیرامون پل که دربرگیرنده ي رودخانه و بستری سبز است ساماندهی روی پل انجام گرفت.

 

بدین منظور پل درحال سنگفرش شدن است و همینطور دو جان پناه در دو سمت پل جاسازی شده و دو پلکان ورودی برای آمد و شد در دو سمت پل انجام شده است.

مکان های گردشگری استان البرز کرج

پل دختر کرج که با اسم پل سلیمانیه و پل شاه عباسی هم شناخته میشود

سد امیرکبیر
سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده می شود، در شمال شهر کرج ودر ۲۵ کیلومتری جادهٔ کرج به چالوس قرار دارد.

این سد، اولین سد چندمنظورهٔ کشور جمهوری اسلامی ایران، و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران می باشد. دریاچهٔ این سد، یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی‌هاي قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزل‌آلای خال‌قرمز و ماهی سفید و ماهی سیاه است.

 

انباشته شدن آب رودخانه کرج در پشت سد امیرکبیر علاوه بر کارایی آن در ساخت انرژی برقابی و تامین بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران، باعث بوجود آمدن دریاچه اي زیبا گردیده است که سبب استفاده‌هاي گردشگری و تفریحی و ورزشی از سد کرج شده است و یکی از برترین استراحتگاه ها و جاذبه هاي طبیعی کرج را بوجود آورده است.

 

مکان های گردشگری استان البرز کرج

سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده میشود، در شمال شهر کرج قرار دارد

 

دسته‌ها
مکانهای تفریحی ایران

تصاویری دیدنی از گنبد نمکی یکی از رازهای جذاب بوشهر

تصاویری دیدنی از گنبد نمکی یکی از رازهای جذاب بوشهر

گنبد نمکی بوشهر

 

گنبد نمکی چند کوه بسیار زیبا هستند که به صورت نمک درست شده اند که به صورت رازهای بسیار زیادی هستند در ادامه می‌توانید با عکسهایی دیدنی از گنبد نمکی یکی از رازهای جذاب بوشهر تالاب را دنبال نمایید .

 

گنبد نمکی جاشک یا کوه نمک جاشک «گنبد نمکی دشتی» ناحیه وسیع و مرتفع شمالی کوجاشک منتهی‌الیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دشتی و دیر در استان بوشهر، یکی از بزرگ‌ترین و فعال‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی است.

تصاویری دیدنی از گنبد نمکی یکی از رازهای جذاب بوشهر

مهمترین خصوصیات بارز و متمایز کوه نمکی جاشک به نوع نمک‌های این کوه نمکی، گنبدها غارهای منحصربه‌فرد، آبشارها، بلورها و… می توان اشاره کرد.

 

این پدیده ي طبیعی، بزرگ ترین گنبد نمکی خاورمیانه است و یکی از میراث ارزشمند طبیعی ایران قلمداد می‌شود. مناظری که در جای جای این منطقه وجود دارند به گونه ای هستند که شاید مانندشان در هیچ جای دیگری نبینید.

 

این گنبد نمکی یکی از فعال ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران می‌باشد و بعنوان یک سرمایه ي ملی با قدمت ۶۰۰ میلیون سال بسیار حائز اهمیت است.

تصاویری دیدنی از گنبد نمکی یکی از رازهای جذاب بوشهر

جاده ي دیر به خورموج راکه در پیش بگیری و روستای جاشک را از نظر بگذرانی، ناگهان چشمت به منظره ای میوفتد که شاید تا حالا ندیده باشی. منظره ای که لباس سپیدی از جنس نمک بر تن دارد و تو رابه سمت دنیایی متمایز میخواند .

 

به گزارش تالاب اين منطقه کوهستاني بوده و بعلت شرايط ناب توپوگرافي و اقليمي فاقد هر گونه چشمه‌های آب شيرين، آبشخور و چاه است و تنها غارهاي نمکي و چشمه‌های نمکي به تعداد فراوان وجوددارد. کوه نمک جاشک در محدوده درويشي ‌رودخانه‌مند قرار گرفته است.

تصاویری دیدنی از گنبد نمکی یکی از رازهای جذاب بوشهر

بخش‌هايي از گنبد نمکي کاکي که داراي نمک است فاقد هر گونه پوشش گياهي است اما بيشتر لايه‌های سازنده آن آهکي است که از ميان کوه نمک سربرآورده و از پوشش گياهي بسيار خوبي برخوردار است ودر دامنه های کوه نيز گياهان مقاوم به شوري مشاهده مي‌شود.

 

به گزارش تالاب در کل پوشش گياهي منطقه حاوی گون، گيشدار و قيچ است که در فصل زمستان و بهار انواع گياهان يک‌ساله سطح زمين را مي‌پوشاند و زيبايي خاصي به آن مي‌بخشد. همچنين در دره‌هايي که از نمک‌زارهاي نمکي در امان مانده‌اند، درختچه‌های کنار و اشک به وفور ديده مي‌شود.

 

يخچال‌های نمکي از جمله پديده‌های زيباي گنبد نمکي دشتي به شمار مي‌رود ودر ناحيه شمال غربي گنبد به وضوح ديده مي‌شود. اين يخچال‌ها که حاصل حرکت ثقلي توده‌های نمکي در جهت شيب زمين است در حاشيه کناره گنبد تشکيل مي‌‌شود و به دليل مشابهت آن با يخچال‌های يخي به اين اسم شهرت يافته است.

تصاویری دیدنی از گنبد نمکی یکی از رازهای جذاب بوشهر

گنبد نمکی جاشک

 

آبشارهاي زيباي نمکي از ديگر خصوصيت‌های گردشگري گنبد نمکي دشتي است که چهره‌ای بس زيبا و دلنشين رابه آن بخشيده است.

 

اين آبشارها که در واقع مسير طبيعي جريان آب گنبد بوده در فصول کم آبي به واسطه تبخير کامل آب، بلورهاي زيباي نمکي ضخيمي در جهت جريان و به ويژه در مسير آبشارها ايجاد شده است و منظره تماشايي آبشار نمکي را ايجاد کرده است. اين پديده نادر در اواسط بهار تا تابستان و پائيز ديده مي‌شوند.

تصاویری دیدنی از گنبد نمکی یکی از رازهای جذاب بوشهر

آیا شما هم فکر میکنید همه ی ي آبشارها در قلب جنگل ودر منطقه های سرسبز شکل گرفته اند؟ باید بگوییم که گنبد جاشک این معادله را در ذهن شما بر هم میزند و با آبشارهایش به استقبال شما می‌آید.

 

این آبشارها در مسیر طبیعیِ جریانِ آب گنبد قراردارند ودر فصول کم آبی به علت تبخیر کامل آب، بلورهای ضخیم و زیبای نمکین در جهت جریان آب ها ودر مسیر آن ها تشکیل می‌شوند تا یکی از دیدنی ترین مناظر هستی را خلق کنند. اواسط بهار تا اواسط پاییز برترین دوران برای دیدن این آبشارها است.

 
تصاویری دیدنی از گنبد نمکی یکی از رازهای جذاب بوشهر

تصاویری گنبد نمکی جاشک

تصاویری دیدنی از گنبد نمکی یکی از رازهای جذاب بوشهر
 
دسته‌ها
مکانهای تفریحی ایران

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

مکان های گردشگری ایران در زمستان

سفر در زمستان مزایای خودش را دارد ؛ و خیلی ها میال هستند در این فصل زیبا سفر کنند . بهترین مکان های‌ تفریحی و تاریخی و دیدنی ایران در فصل زمستان را در این جا به شما معرفی خواهیم کرد. در آخر به معرفی بهترین مکان های‌ گردشگری جهان در فصل زمستان خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت بهترین مقاثد گردشگری جهان در فصل زمستان کدام مکان ها می‌باشد.

شوش و زیگورات چغازنبیل، خوزستان

زمستان در استان خوزستان راه بروید و از آب و هوای فوق العاده ان لذت ببرید کـه از چند ماه دیگر جایش را به گرمای بالای 50 درجه می‌دهد.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

اما اگر خواستید در کنار راه رفتن سری ‌نیز بـه اماکن تاریخی بزنید، توصیه میکنیم بناهای چندهزار ساله شهر شوش را از دست ندهید. کاخ آپادانا، تپه آکروپل، کاخ شاوور و مقبره حضرت دانیال «ع»‌و زیگورات «نوعی معبد» سه هزار و 300 ساله چغازنبیل ‌ در 15 کیلومتری شهرشوش قرار دارد کـه مورد علاقه دوستداران تایخ اسـت.

دریاچه مهارلو، فارس

تخت جمشید و پاسارگاد را بگذارید برای فصل های دیگر! دریاچه مهارلوی استان فارس در زمستان، یکی از زیباترین مناظر ایران را خلق میکند.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

البته این دریاچه ‌نیز مثل دریاچه ارومیه، این روزها حال و روز خوبی ندارد اما در این موقع سال همچنان مناظر فوق العاده ای خلق میکند. برای رفتن بـه این دریاچه کافی اسـت از شیراز بـه سمت سروستان حرکت کنید و پس از 50 کیلومتر این دریاچه با گونه های مختلف پرندگان مهاجر و پوشش گیاهی زیبای اطراف ان پذیرای شماست.

کویر لوت، کرمان

کویر، ظهرهای فوق العاده گرمی دارد و شب ها بـه قدری سرد میشود کـه امکان گذراندن شب در کمپ‌های غیرحرفه ای در ان وجود ندارد. برای رسیدن بـه این کویر باید چند اقلیم آب و هوایی را پشت سر بگذارید. ابتدا باید از شهر سرسبز ماهان راه بیفتید و وارد یک جاده کوهستانی شوید.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

جالب اینجاست کـه چند 10کیلومتر کنار کویر لوت، قبل از کویر بـه یک منطقه زمستانی و برفی بنام سیرج میرسید، بعد از آن باید بـه سمت گرم ترین نقطه جهان یعنی شهداد حرکت کنید وسپس کویر لوت در خدمت شماست.

رباط نو سریزد

رباط نو سریزد کـه در شمالی ترین قسمت روستا واقعه، دارای یک پلان مستطیل شکل بـه ابعاد ۳۵ ×۲۰ متره کـه قدمتش بـه دوران صفویه بر می گرده. رباط نو ؛ عمدتاً از آجر ساخته شده اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

در بالای سردر ورودی رباط ،اطاقی در نظر گرفته شده کـه به عنوان دیده بانی کاربرد داشته و در وهله ی دوم به عنوان اعیانی نشین از آن استفاده می شده. پیرامون حیاط، رواق ها و اطاق هایی جهت استراحت افراد در نظر گرفته شده.این رباط با گذشت سالیان سال هنوز سالم و پابرجاست و امروزه به عنوان رستوران و سالن برگزاری مجالس کاربرد دارد.

جزیره هنگام

یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران اسـت . جزیره هنگام با آبادی های کوچک با وسعت حدود 50 کیلومترمربع در جنوب جزیره قشم واقع شده و دارای معادن نمک و خاک و سرب اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

این جزیره 33/6 کیلومترمربع مساحت دارد و بـه شکل مخروط ناقصی اسـت کـه در کرانه های جنوبی جزیره قشم واقع شده اسـت. فاصله ان تا بندرعباس حدود 43 مایل دریایی و تا شهر قشم حدود 29 مایل دریایی می‌باشد این جزیره ارتفاعات پست آهکی دارد و بلندترین نقطه ان کوه ناکس با 106 متر ارتفاع اسـت.

جنگل حرا، سیستان و بلوچستان

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

این جنگل در اطراف رودخانه فصلی باهو کلات و خورباهو قرار دارد؛ یک رودخانه آب شیرین کـه بـه دریای عمان می ریزد. در این رودخانه میتوانید با «گاندو» تمساح خجالتی و بانمک ‌نیز ملاقاتی داشته باشید. فقط حواس‌تان باشد ملاقات بـه همان بیرون آب ختم شود. چون در غیراین‌صورت غذای چند روز گاندوها را تامین خواهید کرد.

بندر سیراف، بوشهر

زمستان یكی از بهترین زمان‌ها برای سفر بـه خلیج‌فارس اسـت. اگر بـه خلیج همیشه فارس سفر كردید،بندر افسانه ای سیراف را از دست ندهید. در زمان‌های قدیم سیراف، شهری فوق العاده پررونق و آباد با عمارت های باشکوه و نقطه آغاز راه ابریشم بوده اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

متاسفانه این شهر صدها سال قبل بر اثر زلزله ویران شد اما هنوز می توانید آثار بسیاری از جمله قلعه، مسجد و آرامستان را از لا بـه لای کتاب خاک خورده تاریخ ان بیرون بکشید. برای رفتن بـه ان ‌نیز باید از بوشهر بـه سمت خورموج، از خورموج بـه کنگان و از کنگان بـه سمت سیراف بروید.

پیست اسکی پیام، آذربایجان شرقی

از تبریز کـه بـه سمت مرند حرکت کنید، بعد از طی حدود 20 کیلومتر بـه روستای زیبا و پلکانی «یام» میرسید کـه در دامنه کوه «می شو» قرار دارد. روبه‌روی این روستا، پیست اسکی «پیام» قرار دارد کـه این پیست اسکی از قدیمی ترین پیست های اسکی ایران‌بـه‌شمار میرود و فقط سه روز آخر هفته باز اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

در این پیست شـما میتوانید وسایل اسکی را کرایه بگیرید، سوار تله سیژ شوید و از امکانات ان مثل بوفه و پارکینگ و سرویس بهداشتی استفاده کنید. ناگفته نماند کـه این مجموعه، یک پیست اسکی نیز مخصوص حرفه ای ها دارد.

قره کلیسا، آذربایجان غربی

آیا میدانستید یکی از قدیمی ترین کلیساها در سراسر جهان در ایران قرار دارد؟ در 40 کیلومتری شهر ماکو، کلیسایی اسـت کـه گفته می‌شود بـه صورت اورجینال، توسط حواریون حضرت عیسی «ع» ساخته شده و هنوز بعد از صدها سال قرص و محکم پابرجاست.اگر مسیحی هستید کـه تکلیف‌تان معلوم اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

اما اگر مسلمان هستید نیز توصیه میکنیم بـه هیچ عنوان تجربه حضور در این بنای مقدس تاریخی را از دست ندهید. برای رسیدن بـه این کلیسای سنگی و فوق العاده زیبا باید از تبریز بـه سمت مرند حرکت کنید و بعد از 70 کیلومتر بـه «شوط» برسید. بعد از این‌کـه بـه «شوط» رسیدید، وارد جاده سمت چپ می شوید و کمی بعد از این‌کـه 40 کیلومتر را طی کردید، چشم‌تان بـه جمال قره کلیسا روشن میشود.

آبگرم معدنی، اردبیل

مگر میشود بـه اردبیل سفر كنید و بـه چشمه‌های آب‌معدنی آنجا نروید.شـما تا گردن در آب گرم فرورفته‌اید و دانه‌های برف مشغول باریدن هستند؛ این تصور، خیلی‌ها را مجاب میکند تا در زمستان نیز عازم شهر سرعین در استان اردبیل شوند.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

البته ان هایی کـه‌بـه‌تازگی بـه سرعین رفته‌اند، می دانند کـه اطراف بسیاری از چشمه‌ها فضای مسقفی ساخته شده و مانند استخرهای مدرن، همیشه میتوان از آن استفاده کرد اما کسانی هستند کـه به همین میزان طبیعی بودن کار قد نمی دهند و میخواهند از چشمه های سرباز استفاده کنند.

دریاچه زریوار،کردستان

یکی از جاذبه های شناخته شده کردستان کـه سال‌هاست گردشگران را در زمستان های همیشه برفی ان جذب می‌کند، دریاچه زریوار اسـت. این دریاچه تا قبل از توسعه شهر مریوان چند کیلومتری با شهر فاصله داشت، اما حالا بـه ان چسبیده اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

در زمستان تمام سطح دریاچه یخ می زند اما حواس‌تان باشد کـه بـه استحکام این لایه اطمینانی نیست و توصیه مـا این اسـت کـه از دور لذت ببرید، زیرا در صورتی کـه خدایی نکرده یخ زیر پای‌تان بشکند، ان وقت نباید انتظار کمک زیادی را داشته باشید.

آبشار پریشان، کرمانشاه

این روستا در یکی از سردسیرترین نقاط استان كرمانشاه قرار دارد، پس طبیعی اسـت کـه برای رسیدن بـه ان باید تمامی تجهیزات لازم را به‌همراه داشته باشید.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

برای تماشای این آبشار یخ زده باید بـه روستای «چرمه‌علیا» در 23 کیلومتری شمال شرق سنقر در جاده سنقر بـه قروه بروید. فراموش نکنید اگر بخواهید بی هوا و بدون تدارک کافی خودتان را به جاده‌های این منطقه بسپارید، جان‌تان پای خودتان اسـت.

جزیره آشوراده و منطقه گمیشان، گلستان

در زمستان شمامی توانید انواع اقلیم ها را در گلستان تجربه کنید؛ از کوهستان های مرتفع گرفته تا مناطق کویری. در میان همه ی ی اینها، توصیه مـا به شما سفر بـه جزیره آشوراده و تماشای اسب های زیبا و آزاد در ان جزیره اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

برای این کار باید تشریف ببرید اسکله بندرترکمن و از آنجا با قایق بـه مقصد این جزیره حرکت کنید. تماشای چادرهای عشایر و زندگی سنتی آنان نیز در منطقه «گمیشان» در نزدیکی بندرترکمن، خالی از لطف نیست.

روستای شیخ موسی، مازندران

روستای شیخ موسی، در اصل به عنوان ییلاق مازنی‌ها، بـه‌خصوص دوستان مقیم بابل و اطراف ان شناخته می‌شود اما سفر بـه ان در زمستان نیز خالی از لطف نیست.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

برای رسیدن بـه این روستا باید از شهر بابل بـه سمت گلوگاه حرکت کنید و پس از رسیدن بـه گلوگاه 20 کیلومتر دیگر نیز در جاده گلوگاه برانید تا بـه روستای شیخ موسی برسید. در این روستا علاوه بر زیارت امامزاده و استفاده از مناظر بکر برفی، میتوانید از چند آبشار یخ زده در اطراف شهر نیز سیاحتی بـه عمل آورید.

آبگرم می اندشت، خراسان شمالی

نسبت بـه همتایانش در سرعین از شهرت بسیار کمتری برخوردار اسـت و همین مهجورتر بودن، باعث شده تا از گزند تصرفات انسانی تا حدود زیادی در امان بماند. در آب و هوای سرد زمستان خراسان شمالی، آب‌تنی کردن در چشمه آب گرم ایوب پیامبر «ع» صفای بسیاری دارد.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

برای رسیدن بـه این چشمه، باید از بجنورد بـه سمت گیفان حرکت کنید. در فاصله حدود 95 کیلومتری بجنورد در شمال روستای «حاجی عبدالوهاب» این چشمه آب گرم در خدمت شماست. علت نام‌گذاری ان‌نیز بـه‌آنجا باز می‌گردد کـه اهالی اعتقاد دارند مقبره ای کـه در کنار این چشمه قراردارد، متعلق بـه حضرت ایوب «ع» اسـت.

فردوس و بشرویه،خراسان جنوبی

وارد مرزهای خراسان جنوبی کـه بشوید، کم کم اقلیم کویری ایران روی ماهش را به شـما نشان میدهد. در این بین شاید زیباترین کویرهای خراسان جنوبی متعلق بـه این دو شهرستان باشد. فردوس در 200 کیلومتری بیرجند و بشرویه در 120 کیلومتری طبس واقع شده‌اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

در فردوس می توانید دیداری بـه یاد ماندنی با جمعی از بهترین انارهای ایران داشته باشید و در بشرویه ‌نیز تا دل‌تان بخواهد بناهای تاریخی مربوط بـه دوره های مختلف وجود دارد. فقط بدانید کـه سفر کردن بـه کویر نیز مثل سفر بـه کوهستان، چالش های خودش را دارد و باید برای ان،تدارک مفصلی ببینید.


بهترین مکان های‌ گردشگری جهان در زمستان

در قرآن فرمان «سیروا فی الارض» شش بار آمده اسـت اما با این حال تعداد کمی از مـا حاضریم از گرفتاری های روزمره فاصله بگیریم و دل بـه سفر دور و دراز بسپاریم.

هند:

اگر کمی روی پول سفرتان بگذارید میتوانید از زیبایی های تاریخی بی شمار هندوستان لذت ببرید. هند دو گزینه پیش روی شـما میگذارد. شهر بمبئی و جزیره گوا کـه میتوانید یکی یا هر دوی ان ها را انتخاب کنید. بیشتر دارای ویژگی های طبیعی و سواحل زیبا هستند. هزینه این شهرها برای هفت شب و هتل چهار ستاره در حدود سه میلیون و هفتصد هزار تومان اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

اگر از ساحل خسته شده اید یا ترجیح می دهید در مسافرت خارجی چیز بیشتری بـه دست بیاورید کـه در کشور خودتان نیست، باید با حدود چهار میلیون تومان هزینه بـه مثلث طلایی هند سر بزنید. شهر هـای دهلی، آگرا و جیپور. این شهرها دارای بافت تاریخی هستند و برای گردشگری حرفه ای مناسب تر به نظر می رسند.

چین:

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

قیمت تورهای چین از سه میلیون تومان برای یک هفته در پکن و شانگهای شروع میشود. چین مقصد گردشگری تجاری هم هست و از این نظر میتواند با ژاپن و کره جنوبی در یک دسته قرار بگیرد.

شهر شهر دبی:

کشور کشور امارات در این فصل سال برعکس تابستان آب و هوای مناسبی دارد و البته مثل همیشه پر از نمایشگاه برای خرید اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

با توجه بـه هزینه پایین، سفر بـه شهر شهر دبی هم میتواند از گزینه های خوب باشد. یادتان باشد روابط سیاسی این کشور با ایران به تازگی خصمانه شده اسـت.

اروپا:

کشور هـای ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، فرانسه، یونان و … همیشه برای ایرانی ها جذاب هستند و با توجه بـه قرار گیری در سواحل مدیترانه آب و هوای مناسب تری نسبت بـه کشور هـای شمال اروپا دارند. البته در کنار این جذابیت ها باید اشاره کنیم کـه گرفتن ویزای کشور هـای اروپایی سخت و زمان بر اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

بـه غیر از آن هزینه هایی کـه از پنج میلیون برای یونان شروع میشوند و تا هشت یا نه میلیون برای فرانسه می رسند می توانند بـه کل اروپا را از میان گزینه های سفر اقشار متوسط جامعه حذف کنند.

ترکیه:

استانبول و دیگر هیچ. این قسمت اروپایی ترکیه همیشه در صدر مقاصد مهم گردشگری ایرانیان قرار دارد. کودتای ترکیه نتوانست این میل را خاموش کند چـه برسد بـه سرمای هوا. اگر قصد دارید بـه ترکیه بروید اما از استانبول خسته شده اید میتوانید برای این روزها قونیه را امتحان کنید.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

در این شهر تورهای مناسبتی برای بزرگداشت مولوی برگزار می‌شود و بازدید از مقبره این شاعر بلندآوازه ایرانی در برنامه ها قرار دارد. البته هزینه شرکت در مراسم بزرگداشت مولوی بر عهده خود گردشگران اسـت. در شهر هـای دیگر ترکیه، اگر برای تان مهم باشد، در آنتالیا هم این روزها نمایشگاه کشاورزی برقرار اسـت، مـا هم کـه همه ی ی کشاورز.

گرجستان:

آذربایجان و ارمنستان کـه غیر از تفریحات شان تقریبا حرفی برای گفتن ندارند اما گرجستان تورهای اختصاصی برای بازدید از طبیعت و امان تاریخی دارد.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

برای سفر بـه تفلیس، پایتخت گرجستان و باتومی، معروف ترین شهر ان؛ باید هزینه ای کمی بیشتر از ترکیه و البته کمتر از کشورهایی مثل چین و هند بپردازید.

جنوب شرق آسیا، گرم و مطبوع

برای فرار از سرما کشور هـای غربی و شمالی پیشنهاد نمیشوند. روسیه و یونان از کشور هـای جالبی هستند کـه در این دسته قرار میگیرند و این وقت سال نمی‌شود روی شان حساب کرد. در عوض کشور هـای جنوب شرق آسیا میتوانند میزبانان خوبی برای تغییر اقلیم باشند. تایلند، اندونزی، مالزی، سنگاپور، مالدیو و سریلانکا پیشنهادهایی برای سفر بـه این منطقه گرمسیری هستند.

تایلند:

پاتایا و حاشیه های زشت و منحوسش را از سرتان بیرون کنید. تایلند می‌تواند اوقات خوشی را برای خانواده ها هم رقم بزند. بانکوک و پوکت شهر هـای دیگر تایلند هستند کـه طبیعت بکری دارند و برای مسافرت خانوادگی مناسب هستند.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

در تورها میتوان اول بـه هر کدام از این دو شهر سفر کرد و بعد با هواپیما بـه دیگری رفت. بسته بـه تغییرات قیمت هتل ها، هزینه سفر بـه تایلند تقریبا سه میلیون تومان اسـت.

اندونزی:

جاکارتا پایتخت و بالی معروف ترین جزایر اندونزی هستند. اندونزی را به دلیل تنوع خدمات دهی در ان پیشنهاد می دهند. این‌کـه هر نوع سلیقه ای را راضی نگه می دارد و البته برای مسافرت های خانوادگی هم گزینه مناسبی اسـت.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

برتری اندونزی بـه کشور هـای دیگر این لیست، نباریدن باران در ان اسـت کـه میتواند هر سفری را به نشستن در هتل یا رستوران همراه با عذاب هدر رفتن پول تان تبدیل کند.

سریلانکا:

سریلانکا را به خاطر مراسم سال نو در ان پیشنهاد میدهند. شهر هـای کلمبو، پنتوتا و کندی در این کشور آب و هوایی شبیه آفریقا دارند.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

اما مزیت ان سرعت و سهولت صدور ویزا اسـت. برای گشت و گذار در طبیعت جنگلی و ساحلی سریلانکا باید حدود هفت میلیون تومان کنار بگذارید.

مالزی:

هوای معتدل مالزی هم دلیل خوبی اسـت برای سفر بـه این کشور، البته برای ایرانی ها شاید ورزشگاه عبدالرحمن کـه بازی تیم های سوریه و ایران در ان برگزار شد، بهترین جذابیت طبیعی این کشور باشد.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

اگر بـه این کشور سفر کردید باید انتظار باران های سیل آسا را داشته باشید. هر چند هوای گرم می‌تواند از سختی سفرتان بکاهد. فصل باران هم در حال تمام شدن اسـت.

مالدیو:

چند سال اسـت کـه مالدیو را به جز تعداد گل های زیاد خورده در فوتبال و با عکسهای زیبای طبیعتش می شناسیم. مالدیو کشوری جزیره ای اسـت کـه البته همین نکته می‌تواند پاشنه آشیل برای بعضی از مسافران باشد.

آشنایی با دیدنی ترین مکان های گردشگری ایران در زمستان (عکس)

به عنوان یک زوج جوان میتوانید در این کشور لحظات خوشی را تجربه کنید اما اگر بچه همراه تان داشته باشید باید فقط مواظب باشید کـه در آب نیفتد.